В Івано-Франківську незабаром почнуть діяти перші мовні інспектори: які їхні функції та мета їхньої діяльності.


В Івано-Франківську з 28 жовтня стартують перші інспектори-волонтери з мовної підтримки в рамках програми українізації. Цю новину озвучив міський голова Руслан Марцінків.

24 жовтня відбулися перші збори волонтерів-інспекторів - загалом близько 40 осіб зголосилися займатися українізацією в Івано-Франківську.

За інформацією мера, основну частину учасників складає молодь, хоча він сподівався побачити більше людей старшого віку. Крім того, третину інспекторів становлять переселенці з Херсона та інших областей, які, за словами голови міста, після окупації "усвідомили значущість української мови".

Марцінків акцентував увагу на тому, що інспектори працюватимуть виключно в рамках закону, сприяючи популяризації української мови. Міська влада вже запланувала зимові заходи за участю літераторів та українського театру. Щодо санкцій за використання російської мови, жодних покарань не передбачено.

Вперше про нову громадську ініціативу міський голова озвучив на початку вересня. Причиною для її впровадження стало зростання використання російської мови в місті. Проте він підкреслив, що не будуть запроваджені жодні санкції за спілкування російською, як і не планується виділення бюджетних коштів на цю ініціативу. Цю ідею також підтримав мовний омбудсмен Тарас Кремінь.

Згідно з даними Опендатабот, останнім часом спостерігається зростання кількості складених протоколів за порушення мовного законодавства. На середину жовтня їх кількість досягла 216, що є в 1,7 рази більше, ніж за весь 2023 рік. Основними причинами порушень є відсутність української мови на веб-сайтах та відмова у сфері обслуговування спілкуватися державною мовою.

В лідерах серед порушників Київська (706 звернень), Одеська (326), Харківська (149) та Дніпропетровська (148) області. На порушників станом на 25 жовтня накладено 64 штрафи та 91 попередження за порушення мовного закону.

Related posts