У Нідерландах коаліція ледве не розпалася через скандал, пов’язаний із нападу на ізраїльських уболівальників.
Які фактори спричинили небезпеку урядової кризи в Нідерландах?
Минулої середи член Палати представників Нідерландів Ґерт Вілдерс (глава "Партії Свободи", відомий своєю різкою антиісламською риторикою) звинуватив марокканців у нападах на ізраїльських футбольних уболівальників, стверджуючи, що "ми бачили, як мусульмани полюють на євреїв". Держпосадовець тоді додав, що цьому нібито підігрівають "марокканці, які хочуть знищити євреїв".
Вілдерс також висловив думку, що особи, засуджені за участь у нападі на ізраїльських фанатів, повинні бути депортовані, якщо у них є подвійне громадянство.
Уродженка Марокко Нора Ачахбар з центристської партії "Новий суспільний договір", реагуючі на такі висловлювання члена уряду, у п'ятницю оголосила про свою відставку з посади держсекретаря фінансів.
Вона зазначила, що "поляризаційні манери настільки вплинули на мене, що я більше не була впевнена, чи хочу продовжувати виконувати свої обов'язки держсекретаря".
Через рішення члену кабінету міністрів піти у відставку у п'ятницю, 15 листопада, у Нідерландах було скликано екстренне засідання уряду.
Інші представники Кабінету Міністрів від центристської партії NSC також висловили погрози щодо можливого виходу зі складу уряду.
Втім, пізніше ввечері, 15 листопада, прем'єр-міністр Нідерландів Дік Шуф заявив, що його Кабмін досяг угоди, яка призвела до відставки лише Ачахбар, але не інших.
Таке оголошення означає, що чотирипартійна коаліція у Нідерландах переживе кризу, зазначають західні ЗМІ.
Нагадаємо, що 7 листопада в столиці Нідерландів відбувся матч Ліги Європи, в якому зустрілися амстердамський клуб "Аякс" та тель-авівський "Маккабі". Після завершення гри антисемітські групи напали на ізраїльських фанатів, які прибули до Амстердама, щоб підтримати свою команду. Більше інформації можна знайти в матеріалі РБК-Україна.
Подія викликала широкий резонанс і була засуджена високопосадовцями багатьох країн, зокрема в Європі. Ізраїль також намірився провести рятувальну операцію з залученням військових, тоді як місцева адміністрація в Нідерландах запевнила, що винні понесуть відповідальність.
Окрім цього, 13 листопада в Амстердамі поліція Нідерландів затримала численних учасників пропалестинських протестів, які ігнорували заборону на проведення демонстрацій, встановлену після насильницьких інцидентів з ізраїльськими футбольними уболівальниками минулого тижня.