Представники ОБСЄ висловили свою думку щодо рішення Білорусі не запрошувати спостерігачів на вибори.


Відмова білоруських властей запросити країни-учасниці ОБСЄ на спостереження за президентськими виборами 26 січня "викликає глибоке занепокоєння і ускладнює об'єктивну та незалежну оцінку виборчого процесу", - зазначено в оприлюдненій 9 січня заяві Бюро з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ) та Парламентської асамблеї ОБСЄ.

"Я щиро шкодую з приводу рішення білоруського уряду не запросити країни-учасниці ОБСЄ через БДІПЛ для спостереження за наступними президентськими виборами, оскільки це позбавляє громадян можливості отримати прозору та всебічну оцінку всього процесу", - зазначила директорка БДІПЛ Марія Телалян.

За її словами, це рішення "підкреслює небажання білоруської влади запрошувати інші країни ОБСЄ для спостереження і надання незалежної думки про те, чи вибори проводяться відповідно до зобов'язань ОБСЄ і міжнародних демократичних стандартів".

У заяві наголошується, що в останні місяці ОБСЄ/БДІПЛ "доклала зусиль для взаємодії з білоруською владою щодо питання запрошення для спостереження".

"До виборів залишилося менш як три тижні, і БДІПЛ не змогло здійснити спостереження за основними етапами цього процесу," - зазначається в офіційній заяві.

Голова ПА ОБСЄ Піа Каума, у свою чергу, зазначила, що білоруський уряд знову вирішив проігнорувати "своє зобов'язання як країни, що підписала Копенгагенський документ 1990 року, запросити на свої вибори спостерігачів з інших держав-учасниць ОБСЄ".

"Невзаємодія з боку Білорусі ще більше підірвує довіру, на якій ґрунтується ОБСЄ, а брак прозорості ще більше послаблює віру в білоруську виборчу систему", - зазначила вона.

У організації підкреслили, що це вже третій випадок після президентських виборів серпня 2020 року, коли БДІПЛ не має можливості спостерігати за виборами в Білорусі через несвоєчасне отримання запрошення. "Хоча БДІПЛ не братиме участі у спостереженні за майбутніми президентськими виборами, Бюро продовжує уважно слідкувати за ситуацією в Білорусі в усіх сферах, що підпадають під його мандат," - зазначається в офіційній заяві.

Вибори в Білорусі відбудуться на фоні політичної кризи та серйозних репресій. На сьогодні в країні не існує жодної офіційно зареєстрованої опозиційної партії чи незалежної громадської організації.

Білорусь не надала запрошення спостерігачам БДІПЛ для участі у президентських виборах 2020 року та парламентських виборах 2024 року. У минулому спостерігачі БДІПЛ були залучені на попередні вибори, проте їхні звіти зазначали, що ці вибори не відповідали демократичним стандартам.

Олександр Лукашенко, який перебуває при владі з 1994 року і є близьким соратником президента Росії Володимира Путіна, на початку минулого року заявив про намір знову балотуватися на президентських виборах, призначених на 26 січня 2025 року.

Related posts