У передчутті снігових покривів: які сюрпризи підготував цьогорічний гірськолижний сезон для українців у Карпатах.


Українські гірськолижні курорти активно готуються до прийому туристів. УНІАН провів дослідження, щоб дізнатися, чи вистачає снігу в Карпатах для катання на лижах, а також які заходи планують вжити для гостей у разі потепління.

Останні кілька років зимовий період в Україні відзначався аномально високими температурами та відсутністю снігу, що зробило гірськолижний відпочинок менш привабливим для українців. Проте цього року холоди та снігові опади завітали в нашу країну значно раніше, внаслідок чого ентузіасти активного зимового відпочинку отримали нові сподівання.

Згідно з традицією, українці мають можливість насолодитися катанням на лижах і сноубордах у чотирьох областях: Івано-Франківській, Львівській, Закарпатській та Чернівецькій. УНІАН вирішив дізнатися, чи готові місцеві курорти приймати туристів і які новинки вони підготували для відвідувачів цього сезону.

Коли мова йде про лижний спорт, перша асоціація, що виникає, це "Буковель". Цей гірськолижний комплекс, розташований в Івано-Франківській області, славиться не лише в Україні, а й за її межами. Проте є один важливий аспект - ціни на відпочинок тут можуть бути непідйомними для багатьох.

Цьогоріч зимовий сезон в Буковелі стартував 12 грудня. До послуг туристів щодня працюють чотири витяги і п'ять гірськолижних трас, а ввечері - два витяги та дві траси. Менеджери курорту зізнаються, що цьогоріч ціни підняли лише на 100-150 гривень порівняно із попереднім сезоном, але любителям активного відпочинку тут також пропонують гнучку систему знижок.

У Буковелі туристи можуть обрати з чотирьох готелів з рейтингом 3-4 зірки. Проте тільки три з них розташовані безпосередньо в комплексі, тоді як один знаходиться в сусідньому місті Яремче, для гостей якого організовується трансфер. У ціну проживання входять сніданки, VIP-доступ до підйомників (без черги) та можливість катання на лижах.

"Зараз у нас діють знижки. Вартість найдешевшого двомісного номера - 3 382 гривні, але при цьому можна безкоштовно і без черги пройти на витяг, щоб кататися. Якщо ж гість не проживає в нашому готелі, за один день катання доведеться заплатити 2 тисячі гривень з людини. Зараз ще є вільні номери, проте вони швидко бронюються", - розповіла УНІАН менеджер інформаційного центру курорту Вікторія.

Одночасно діти віком до 5 років можуть безкоштовно залишатися в номерах разом з батьками, але краще уточнити цей момент під час оформлення бронювання. Крім того, в Буковелі є можливість відпочивати з домашніми улюбленцями, але про це також варто повідомити адміністратора під час бронювання.

Якщо у вас немає особистого спорядження для лиж чи сноуборду, не хвилюйтеся: ви можете орендувати їх за 500 гривень. Однак для цього вам потрібно залишити заставу, якою може бути паспорт, водійське посвідчення або готівка — від 12 000 до 27 000 гривень, в залежності від стану лиж (чим новіші, тим вища ціна). Якщо у вас немає можливості надати таку суму готівкою, вона може бути заблокована на вашій картці на певний період.

Цього сезону Буковель радує своїх відвідувачів новими можливостями для відпочинку. Серед них – нова санна траса, яка розташована в іншому місці та відрізняється за розмірами. Крім того, любителі активного відпочинку можуть насолодитися катанням на бігових лижах. Для найменших гостей комплексу встановили сучасну карусель, а також відкрили кілька нових ресторанів на території курорту.

Також з 18 грудня на Буковелі розпочнеться нічний сезон катання на лижах. Інформації щодо цін на це задоволення поки що немає.

Відсутність снігу в Буковелі викликає менше занепокоєння, ніж на багатьох інших гірськолижних курортах України. Тут активно використовуються снігові гармати, що дозволяє насолоджуватися катанням навіть у більш м'яку погоду. Це є суттєвою перевагою цього курорту, за яку шанувальники активного зимового відпочинку готові заплатити більше.

У самому Буковелі немає залізниці, але доїхати туди можна трансфером чи таксі від сусідніх містечок Яремче і Татарів, через які в зимовий сезон за день проходить близько десятка поїздів.

Гірськолижний курорт у селі Славське, що в Львівській області, колись користувався популярністю серед польської та угорської аристократії. Сьогодні він запрошує туристів відвідувати його з грудня по березень. Курорт розташований на вершині гори Тростян і пропонує 11 трас різного ступеня складності. Тут знайдуть собі заняття як досвідчені лижники (для професіоналів є спеціальна спортивна траса), так і новачки (існує окрема зона для тих, хто лише починає свій шлях у лижному спорті). Окрім цього, неподалік можна відвідати печеру Писана криниця, яка пов'язана з легендами про ватажка опришків Олексу Довбуша, а також водоспад Кам'янка і містечко Сколе.

Відпочинок у Славському є значно більш економічним варіантом у порівнянні з "Буковелем": двомісний номер тут можна знайти всього за 1300 гривень за ніч. Водночас, за номер у гірському котеджі з чаном-джакузі вже доведеться заплатити 5900 гривень. Прокат лиж у Славському обійдеться приблизно у 100-150 гривень на день, а за 100 гривень можна орендувати куртку та лижні штани.

Інша складність полягає у відсутності снігу, який, на жаль, поки що не випав у Славському.

"Ми продовжуємо свою діяльність, але, на жаль, сніг поки що відсутній, тому й відвідувачів немає, - скаржиться пані Іванка, власниця садиби 'На горі'. - Проте лижі та екіпіровка - це не складність, всього 100 гривень, і можеш кататися хоч цілу добу!"

Втім, якщо зі снігом таки не пощастить, не варто сильно засмучуватися, адже в Славському можна чудово відпочити і без цього - наприклад, поніжитися у гарячому чані. За дві години такого задоволення доведеться викласти 1400-1800 гривень, але це за компанію з кількох людей.

"Потрібно бронювати заздалегідь, ще до приїзду, адже там 5-6 тонн води і вона мусить добре нагрітися, аби в мороз не вистигати швидко. Тож самі розумієте, це займе пів дня", - пояснив власник чану Андрій.

З нагоди старту нового сезону гірськолижного спорту "Укрзалізниця" традиційно розпочала курсування "Лижного експресу" до Славського.

Крім того, у Львівській області є можливість покататися на лижах на сучасному гірськолижному курорті Буковиця, який знаходиться в місті Борислав, оточеному карпатськими лісами Східних Бескид. Це місце можна легко досягти менш ніж за тридцять хвилин від популярного оздоровчого курорту Трускавець, славного своїми лікувальними мінеральними водами.

Зараз курорт активно готується до старту гірськолижного сезону, активно використовуючи снігові гармати та підтримуючи інтригу: "Зовсім скоро". Цей курорт користується великою популярністю серед мешканців Львова та туристів з Трускавця, а також серед місцевих жителів, адже тут можна за доступну ціну організувати чудовий відпочинок на вихідних. Наприклад, минулого сезону три години катання обійшлися у 550 гривень, абонемент на один день – 700 гривень, а на три дні – 1800 гривень.

Для любителів лижного спорту тут наявні як крісельний, так і бугельний підйомники, а також кілька трас, хоча вони більше підходять для новачків. Досвідчені туристи, які прагнуть адреналіну і складних спусків, можуть виявити, що це місце занадто просте для них. Тут також пропонують сноутюбінг і лижну школу, а перекусити можна в кафе внизу або в колибі на вершині, звідки відкриваються приголомшливі панорами Львівщини. Якщо ж ви не є прихильником лиж чи сноубордів, можна просто піднятися на гору на підйомнику і спуститися назад за 150 гривень.

Проте, представники львівських туроператорів відзначають, що відпочивальники поки що не проявляють великого бажання бронювати лижний відпочинок в Україні. Як зазначила менеджер з бронювання компанії "Відвідай" з Львова Вікторія, на сьогоднішній день їхні клієнти переважно замовляють тури до Буковелю: "Щодо попиту - важко дати точну оцінку, скоріше, він на середньому рівні. Немає значного ажіотажу, але й не можу стверджувати, що немає бажаючих вирушити в подорож".

Натомість більшість львівських туроператорів, з якими поспілкувався УНІАН, надають перевагу в організації зимових турів за кордон - Альпи, Словаччина, Польща. Кажуть, організовувати поїздки по Україні не дуже вигідно, здебільшого туристи самі шукають собі готелі та бази відпочинку по інтернету і не хочуть переплачувати за послуги оператора. Хоча останнім часом клієнтів, охочих покататися на лижах у Німеччині чи Італії стало трохи менше - не всі мають дозвіл на виїзд за кордон, а такий відпочинок, зазвичай, - сімейне дозвілля.

Серед українських зимових туристів особливою популярністю користуються гірськолижні курорти Закарпаття, яке, до речі, є єдиною областю України, що не підлягає комендантській годині. Як повідомила УНІАН Маріанна Готра, керівниця Управління туризму та курортів Закарпатської ОДА, попри війну, інтерес до туристичних послуг у цьому регіоні залишається високим. Яскравим підтвердженням цього є те, що за 11 місяців поточного року в області було зібрано понад 22,5 мільйонів гривень туристичного збору.

За словами посадовиці, як такий зимовий туристичний сезон ще не стартував, адже його головна умова - сніг. Так, у високогірних районах, таких як Драгобрат, уже майже два тижні панує справжня зима, а товщина снігового покриву вже достатня для катання, тож готелі поступово заповнюються, а відвідувачі вже випробовують траси. Проте менш високогірні гірськолижні зони - такі, як Пилипець, Подобовець та Красія - поки ще чекають на сніг та, відповідно, на туристів.

У Драгобраті можна орендувати двомісний номер у готелі за 1200-1400 гривень за добу. Однак мінімальне замовлення - дві доби. Власниця приватної садиби "Калина" пані Оксана каже, що туристів вже вистачає, бо в горах почав падати сніг.

"У нас вже накопичилося метр снігу, мороз не відступає, підйомники працюють. Сезон стартував активно. Вільні місця ще залишилися, але їх небагато, адже люди починають телефонувати та бронювати практично щодня," - ділиться вона.

За словами Готри, дуже добре останнім часом розвивається курортна зона Поляни (колишній Свалявський район), де почали активно використовувати снігові пушки і вже готуються до сезону. Завдяки цьому кататися в Поляні на лижах і тюбінгу можна навіть до кінця березня.

Одночасно, посадова особа поки що утримується від прогнозування успішності цього гірськолижного сезону в регіоні, враховуючи поточну ситуацію в країні. Відсутність снігу, а також безсніжні зими в минулому не сприяють ранньому бронюванню.

"Деякі бронювання були здійснені на початку жовтня, але вже є випадки, коли окремі гості відміняють свої резервування, - зазначає Маріанна Готра. - Водночас ми сподіваємося, що сім'ї з дітьми все ж вирішать провести зимові канікули у нас, щоб відпочити і зарядитися енергією."

Власник туристичної бази в Пилипці, Василь Коваль, який володіє міні-готелем на вісім номерів та чотирма окремими котеджами, повідомляє, що на новорічно-різдвяні свята всі його приміщення вже зайняті. Котеджі були заброньовані ще на початку листопада. Ціна за три доби перебування в будинку, розрахованому на 8-9 осіб, складає 21 тисячу гривень.

"На сьогоднішній день всі місця заброньовані до 5 січня, до 15 січня – вже 60% зайнято, а далі все залежатиме від погодних умов, - зазначає Василь. - Якщо сніг випаде, туристи приїдуть, а якщо ні, буде важко... Останні роки, починаючи з пандемії, ми не просто не отримуємо прибутку, а ледве зводимо кінці з кінцями, про розвиток навіть не йдеться..."

Пилипець наразі пропонує нижчі ціни на житло - від 600-700 гривень з людини за добу, а турбази та готелі поблизу гори Красія - від 1000 гривень за двох. Тим часом, будиночок з двома спальнями, вітальнею, ванною, кухнею поблизу гірськолижного курорту обійдеться в 9 тисяч гривень.

Для того, щоб залучати туристів, власники готелів та турбаз вигадують нові й нові атракції, особливо в межах своїх курортів. Приміром, якщо раніше турист їхав покататися на лижах, то фактично йому пропонували тільки готель, то зараз більшим попитом користуються ті бази відпочинку, де, крім нічлігу, можуть запропонувати ще й баню чи чан, виноробню чи цікаву гастрономію.

Закарпаття стає все більш привабливим для туристів завдяки новим атракціям, які дозволяють гостям не лише кататися на лижах, але й зануритися в багатство культури та традицій цього регіону, - ділиться своїми думками Маріанна Готра. - Наприклад, на рівні управління ми створили аудіогіди для кількох відомих туристичних маршрутів, таких як замки Закарпаття та Ужанська долина. Туристи із задоволенням обирають ці маршрути, і навіть ми, закарпатці, які, здавалося б, добре знають свій край, відкриваємо для себе нові цікаві місця. Наприклад, багато хто не знає про Виноградівський замок, а також про старовинні церкви та інші унікальні об'єкти, які варто дослідити.

Окрім гірськолижних курортів, термальні басейни на Закарпатті набирають все більшої популярності. Їхня кількість невпинно зростає, а вже існуючі комплекси активно розширюються. Це зумовлено як міграцією українців до західних регіонів, так і підвищеним попитом на відпочинкові послуги. Серед відомих термальних комплексів можна відзначити "Золота гора", "Косино" та "Жайворонок".

Окрім цього, усвідомлюючи, що сніг став справжньою розкішшю, на яку в останні роки не завжди можна покластися, власники туристичних садиб придумують різноманітні цікаві пропозиції, щоб привернути увагу мандрівників. Наприклад, один з готелів на Драгобраті пропонує унікальну можливість відвідати найвисокогірніший басейн України, який працює протягом усього року, а температура води в ньому сягає в середньому 34°C.

Інші готелі та туристичні бази також активно змагаються, пропонуючи різноманітні програми, такі як "Фрірайд тури" або "Сходження на вершину гори на ратраці для зустрічі світанку" тощо.

"Нашим туристам ми пропонуємо зануритися в справжню магію природи і спостерігати за чудом - сходом сонця над засніженими вершинами Карпат. Вловіть перший промінь нового дня, - ділиться враженнями адміністратор туристичної бази Марія. - Звісно, така ранкова екскурсія вимагає теплішого одягу, адже в горах вранці температура може бути дуже низькою, а вітри - сильними. Проте ми забезпечуємо наших гостей комфортом, доставляючи їх ратраком з кабіною, що робить цю подорож більш приємною навіть за холодної погоди. Ця екскурсія користується великою популярністю серед наших відвідувачів."

Гірськолижний сезон у Закарпатті тільки починає набирати обертів, проте вже зараз на більшості туристичних баз і готелів доступні тарифи на проживання. Найдоступніший варіант ночівлі, який можна знайти на Booking, стартує від 900 гривень за ліжко, а також є безліч варіантів за ціною близько 3000 гривень за двомісний номер. На додачу, оренда великого будинку, розрахованого на компанію з п'яти спалень, з вітальнею та трьома ванними кімнатами, коштує 11 тисяч гривень за ніч.

Цьогорічні ціни на оренду спорядження також стали відомі: лижі можна взяти в оренду від 140 гривень, а комплекти для лижників – від 250 гривень за добу. Проте, якщо орендувати на декілька днів, вартість буде нижчою. Доступні для оренди різноманітні аксесуари – від лижних костюмів до "подушок для сидіння" і захисту для колін, а багато видів лижного спорядження також можна купити.

Цьогорічні ціни на скіпаси варіюються в залежності від типу підйому: одноразовий заїзд на мультиліфті для дорослих і дітей на гірськолижному курорті "Драгоборат" коштує від 40 до 50 гривень, тоді як на крісельниках ціни коливаються від 50 до 200 гривень.

У гірськолижному комплексі "Мигово", що знаходиться у Вижницькому районі Чернівецької області на висоті 740 метрів над рівнем моря, поки що немає снігу. Проте синоптики обіцяють морози, тому вже незабаром планується запуск снігогенераторів для створення штучного покриву. Якщо температура залишиться нижче нуля протягом кількох днів, впродовж тижня на курорті відкриються траси для лижників і сноутюберів, а також льодовий майданчик, повідомив керівник комплексу В'ячеслав Мартинюк в інтерв'ю для УНІАН.

"Ми плануємо першочергово запустити трасу для сноутюбів. Якщо погода буде сприятливою, з температурою не вище -5 градусів, наступного дня розпочнемо формування лижної траси. Також розпочнеться процес заливки льодової арени", - зазначив він. Він підкреслив, що зараз для них надзвичайно важливо встигнути виготовити штучний сніг під час морозів. Навіть якщо температура згодом підвищиться, штучний сніг залишиться на місці, оскільки тане повільніше, ніж природний, зазначив співрозмовник: "Після цього може бути температура +5 або навіть +10 градусів, і це не стане проблемою. Навпаки, це ідеальні умови для катання".

Пан В'ячеслав не може точно вказати дати відкриття лижних трас. Це пов'язано з тим, що на процес впливають не лише погодні умови, але й функціонування снігогенераторів, яке, в свою чергу, залежить від постачання електроенергії. Наразі з цим виникають труднощі.

Цього року оглядовий крісельний підйомник не функціонуватиме через регулярні відключення електрики. Раніше він дозволяв підніматися на гору Кичера, даруючи можливість насолодитися захоплюючими краєвидами гір. На самій вершині розташовувалося маленьке кафе, де можна було придбати напої та закуски, відпочити за столиками та зробити фотографії на гойдалці. На жаль, ця розвага тепер недоступна.

"Уявіть собі, якщо вимкнеться світло і людина застрягне на крісельному підйомнику на висоті десять метрів, що тоді? Потрібен певний час, щоби завести генератор і запустити витяг знову. Екстрим гарний тоді, коли все добре закінчується. А тут людина може пів години прочекати на висоті, це небезпечно. У нас такого, на щастя, ще не траплялося, але тому й відмовилися поки від цього витягу, щоб і не трапилося", - пояснює директор комплексу.

Натомість бугельний витяг на курорті працюватиме в будь-якому випадку, адже на лижах вгору без нього ніяк не піднімешся.

"Навіть якщо електрика раптово зникне, ми активуємо генератор. Отже, знеструмлення не завадить лижникам насолоджуватися катанням," - стверджує пан В'ячеслав.

На курорті представлені гірськолижні траси з висотами 1200 та 600 метрів, проте в цьому сезоні буде доступний лише спуск з 600 метрів. Інші спуски залишаться закритими через суттєві відмінності в енергозабезпеченні та необхідній кількості персоналу для їх обслуговування.

"Ми сподіваємося, що зможемо компенсувати основні проблеми зі світлом за рахунок альтернативних джерел енергії. Для функціонування бугельних підйомників нам буде достатньо енергії, яку забезпечить генератор. Акумулятори забезпечать освітлення, а також підтримають роботу комп'ютерної техніки, турнікетів, кас і прокату. Крім того, ми встановили сонячні панелі потужністю 60 кВт на ресторані та 30 кВт на готелі, що дозволяє нам частково підзаряджати акумулятори. Таким чином, ми вже вжили певних заходів для забезпечення енергетичної незалежності. Однак, якщо електропостачання буде відключено на 10-12 годин, тоді, звичайно, це створить серйозні труднощі", - зазначив Мартинюк.

На запитання про кількість відвідувачів керівник комплексу лише важко зітхає: "Як можна говорити про туристів у часи війни? Ні, звісно ж, недостатньо. В наш заклад можуть приїхати лише кілька категорій: жінки, діти та ті чоловіки, які не підлягають мобілізації. А також ті, хто повернувся з фронту і проходить у нас реабілітацію. Ось і всі наші гості. Про колишню кількість відвідувачів, яка була до початку повномасштабної війни, годі й говорити. Багато хто боїться військкоматів, а більшість чоловіків зараз на передовій. Тож фактично немає кому приїжджати. До того ж, настрій людей зараз не сприяє відпочинку та розвагам. Словом, наш бізнес нині не процвітає, а ледве виживає. Ми сподіваємося, що зможемо втриматися на плаву і не закритися. Але яка буде наша доля - знає лише Бог".

За словами фахівця, у період святкування Різдва та Нового року вже здійснено бронювання номерів, хоча великого попиту не спостерігається. На даний момент зарезервовано приблизно 50% номерів, серед яких є і значна кількість осіб, які користуються пільгами.

"У нас залишилися вільні місця у період із 28 грудня по 2 січня. Бо далі заїжджає дитячий табір зі східних регіонів країни. Хотів сказати, що приймаємо діток за пів ціни, але то навіть і тієї пів ціни немає у вартості їхніх путівок. Звісно, ми малечі дуже раді. Та якщо говорити про прибуток, то це не ті кошти, за рахунок яких можна вижити. Це тільки так, аби протриматися на плаву і не втопитися", - каже власник комплексу.

Якщо погода не дозволить насолодитися снігом, "Мигово" має для вас альтернативні варіанти відпочинку: прокат коней, квадроциклів, захоплюючі джип-тури, а також можливість розслабитися в сауні з чаном.

Щодо цін на курорті "Мигово", то катання на лижах у високий сезон коштую 500 гривень за годину, а денний абонемент обійдеться в 1150 гривень. Покататися на ковзанці можна за 250 гривень за годину з людини (з прокатом ковзанів), а сноутюби (високий сезон - із 24 грудня по 16 січня) коштує 400 гривень за 30 хвилин.

Вартість користування карпатським чаном становить 800 гривень за годину, тоді як відвідування сауни починається від 450 гривень за годину (в обох випадках мінімальний термін бронювання - 2 години). Оренда квадроциклів обходиться в 1000 гривень на півгодини, а романтична екскурсія на гору Кичеру на санях, запряжених кіньми, коштує приблизно 2000 гривень.

Проживання в готелі на курорті "Мигово" коштуватиме від 1400 гривень за ніч для двох і більше осіб. Проте у святковий період з 24 грудня по 7 січня мінімальна вартість номера складатиме від 2400 гривень за ніч.

Of course! Please provide the text you'd like me to make unique.

Протягом останніх кількох років українські гірськолижні курорти стикнулися з численними викликами: спочатку пандемія COVID-19, потім війна, а також нестабільність клімату з теплими зимами та недостатньою кількістю снігу. Незважаючи на ці труднощі, більшість курортів не втрачають надії та продовжують надавати українцям можливість для відпочинку, що є важливим для відновлення сил і підтримки психічного здоров'я.

Related posts