В Офісі президента України оприлюднили ключові принципи, на яких буде функціонувати Спеціальний трибунал для розгляду агресивних дій Російської Федерації.

Заступниця керівника Офісу президента Ірина Мудра ознайомила з ключовими аспектами Статуту Спеціального трибуналу, що стосується злочину агресії Російської Федерації проти України.
Про це вона написала на своїй сторінці у Facebook, повідомляє "Європейська правда".
Мудра наголосила, що підготовлений Статут "дає реальний шанс притягнути до відповідальності тих, хто розв'язав цю війну".
Вона зауважила, що, попри різні позиції і вкрай складні переговори - у Статуті немає жодної згадки про персональні імунітети.
"Навіть чинні очільники держави-агресора - так звана "Трійка" - не уникнуть відповідальності: зможуть отримати обвинувальні акти, які прокурор Трибуналу зможе публічно представити і передати їх судді попереднього провадження", - повідомила Мудра.
Винесення рішення та проведення заочного засудження стануть можливими лише після того, як "Трійка", до складу якої входять, зокрема, російський президент Владімір Путін і міністр закордонних справ Сергєй Лавров, втратять свої посади.
Трибунал матиме статус міжнародного правового суб'єкта, а не буде гібридною чи національною установою. Це автономна інституція міжнародного права, яка представлятиме світ у термінах міжнародних норм і стандартів.
Основу Статуту складає стаття 8 bis Римського статуту Міжнародного кримінального суду, яка була доповнена критеріями агресивної війни, викладеними в резолюції 3314 Генеральної асамблеї ООН.
"Спеціальний трибунал не зменшує значущість Міжнародного кримінального суду, а навпаки, доповнює його роботу. Провадження можуть відбуватися одночасно, а якщо обвинуваченого передають до МКС, тоді процес у Трибуналі ставиться на паузу", - зазначила Мудра.
Окреме досягнення України - включення механізму in absentia, додала Мудра. Це дає змогу отримувати вироки навіть без присутності обвинувачених (окрім чинної "Трійки", допоки вони на посаді). Зокрема - проти політичного та військового керівництва Росії, а потенційно також Білорусі та КНДР.
Нагадуємо, що в середу, 25 червня, генеральний секретар Ради Європи Ален Берсе та президент України Володимир Зеленський підпишуть угоду, що передбачає створення Спеціального трибуналу для розслідування злочинів агресії проти України.
Це відбудеться під час першої поїздки президента України Володимира Зеленського до Ради Європи.
Нагадаємо, Комітет міністрів Ради Європи запустив юридичну процедуру зі створення Спеціального трибуналу 14 травня. Перед тим процес отримав політичне схвалення на спеціальному саміті у Львові 9 травня.
Детальніше про угоди стосовно трибуналу можна дізнатися в статті "Нюрнберг для Путіна: усі нюанси створення трибуналу для російського керівництва в Гаазі".