В Угорщині політична сила Віктора Орбана ініціює законодавчі зміни, які, на думку критиків, нагадують російський закон про іноземних агентів.


Партія "Фідес" прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана внесла до парламенту законопроєкт, який передбачає внесення до чорного списку організацій, що отримують іноземне фінансування, якщо їх вважатимуть "загрозою" для національного суверенітету. За словами критиків, це є ще одним кроком для придушення інакомислення напередодні виборів у країні.

Законопроєкт спрямований на моніторинг, обмеження і, можливо, заборону організацій, які, на думку суперечливого Управління захисту суверенітету (SPO), ставлять під загрозу "суверенітет Угорщини, здійснюючи діяльність, спрямовану на вплив на суспільне життя за іноземної підтримки". Документ порівнюють із російським законом про "іноземних агентів", який використовується для придушення громадянського суспільства.

Прогнозується, що найближчим часом парламент, у якому партія "Фідес" має значну більшість, ухвалить законопроєкт.

До такого кроку владна партія вдалася після обіцянки Орбана у березні придушити діяльність політиків і журналістів, які отримують іноземне фінансування. Він розглядається як частина ширшої кампанії проти громадянського суспільства, у рамках якої за останні роки було схвалено понад десяток законодавчих змін, спрямованих проти інакомислення, свободи слова й освіти.

"Пропонований законопроєкт... наслідує російську модель: він стосується зловживання владою, помсти та дріб'язкових вчинків," - зазначив мер Будапешта Ґерґей Карачонь у своєму пості на Facebook.

Росію критикують за те, що вона застосовує закон про так званих іноземних агентів для обмеження практично всіх сфер діяльності громадянського суспільства.

Якщо новий закон буде ухвалений, SPO отримає право формувати реєстр юридичних осіб, які отримують фінансування з-за кордону, у разі якщо їхня діяльність вважається загрозою для "незалежності, демократичних основ та верховенства права в Угорщині", а також може підривати конституційну ідентичність країни чи християнські цінності.

До подібних правопорушень відносять порушення традицій шлюбу, сімейних цінностей або гендерних норм.

Минулого місяця в Угорщині ухвалили конституційну поправку, яка офіційно забороняє публічну демонстрацію гомосексуальності й гендерного різноманіття, а також надає поліції повноваження використовувати технологію розпізнавання облич.

Правозахисна група Угорський Гельсінський комітет назвала законодавство, запропоноване урядом Орбана, "значною ескалацією зусиль уряду щодо придушення інакомислення, послаблення захисту прав людини і зміцнення своєї влади".

Орбан розпочав активну кампанію на підтримку традиційних цінностей, у контексті зміцнення впливу партії "Тиса", що знаходиться під керівництвом його колишнього соратника Петра Мадяра.

Наступного року в Угорщині відбудуться парламентські вибори, і соціологічні дослідження свідчать про зростаючу популярність Мадяра та його політичної сили, що частково пов’язано з економічними труднощами, які переживає країна.

Related posts