В Україні різко зросли ціни на важливий продукт: яка тепер його вартість у супермаркетах?


В Україні з початком осені спостерігається різке зростання цін на яйця. Лише за жовтень вартість цього продукту підвищилась у півтора рази. На сьогоднішній день за десяток найдешевших фасованих яєць С0 доведеться заплатити приблизно 75 гривень, тоді як на початку осені їх вартість становила 37-40 гривень. Нефасовані яйця коштують трохи дешевше — від 57 гривень за десяток, але їх все менше в магазинах, оскільки приватні господарства зменшують виробництво через зниження температури.

Згідно з інформацією, яку надає OBOZ.UA, у супермаркетах Одеси найдоступніші яйця можна придбати за ціною 5,70 грн за одиницю. Проте слід зазначити, що це яйця другої категорії, які є досить маленькими. Яйця категорії С1 продаються вже від 6 грн за штуку і вище.

Найбільш затребуваний формат - це фасовані яйця категорії С0, які в основному реалізують за ціною приблизно 75 гривень за десяток. Яйця вищої категорії коштують ще дорожче, починаючи з 80 гривень за десяток.

Загалом згідно з моніторингом OBOZ.UA, станом на 15 листопада великі мережі пропонують яйця категорії С0 нижнього цінового сегмента в середньому по 74,9 грн. Ціна на такий продукт коливається від 69,9 до 79,7 грн.

Чому зросли ціни на яйця і що нас чекає в майбутньому?

Як зазначила Тетяна Попович, керівниця відділу маркетингу оптового ринку "Шувар", на ринку яєць почали діяти сезонні чинники. Вона підкреслила, що варто утриматися від очікувань щодо зниження цін на яйця до весняного періоду.

"Схожа ситуація виникала і в минулі роки, коли ринок стикався з нестачею продукції через сезонні обставини," - повідомила Попович. Вона виділила основні фактори, що сприяли зростанню цін на яйця:

З початком холодного сезону спостерігається зниження виробництва яєць. Кури, під впливом коротшого світлового дня та знижених температур, несуть менше яєць, що призводить до зменшення пропозиції на ринку. Це, в свою чергу, створює додатковий тиск на ціни: попит залишається високим, тоді як кількість доступної продукції зменшується.

Корми для птиці, електроенергія, необхідна для підтримки оптимальних умов у птахофермах, а також витрати на логістику суттєво зросли через інфляцію та економічні умови. Вартість кормів, які є однією з основних складових у собівартості яєць, зросла через підвищення цін на зерно, що впливає на кінцеву ціну продукту.

Проте, незважаючи на зростання цін на яйця, вони все ще залишаються на 26% нижче, ніж у минулому році. Восени та влітку роздрібні ціни на яйця були нижчими за їх виробничу вартість, що викликало збитки у птахофабрик, як зазначив у коментарі для "Мінфіну" голова Спілки птахівників України Сергій Карпенко.

По суті, виробники чекали зручного моменту - поки попит на їхню продукцію почне зростати, а конкуренція з боку приватних домогосподарств знизиться. Такі умови виникли саме в жовтні, коли споживання яєць почало сезонно збільшуватися, а "приватники" знизили поставки через те, що кури почали гірше нестись (це сезонний фактор).

Згідно з інформацією, наданою Карпенком, восени обсяги приватного виробництва яєць знижуються на 30% у порівнянні з літніми місяцями, а взимку ця цифра може досягати 50%. У той же час, промислове виробництво залишається на стабільному рівні.

Експерти прогнозують, що зростання цін на яйця може продовжуватися в осінньо-зимовий період. Вартість може досягти нових максимумів, якщо ситуація із собівартістю виробництва не зміниться або пропозиція яєць не зросте.

Як зазначав OBOZ.UA, в Україні спостерігається швидке підвищення цін на молочні продукти: вартість вершкового масла досягла 100 грн за упаковку, а ціни на молоко та йогурти зросли на 10-15%. Основні причини цього явища - збільшення витрат на сировину, енергетичні ресурси та значний попит на експорт.

Related posts