В Україні заплановано значну індексацію пенсій: які зміни очікують на виплати?


У березні 2025 року в Україні запланована індексація пенсій. Уряд вже дав обіцянку дотриматися вимог закону про перерахунок виплат. Наразі не відомо, якою буде конкретна сума цієї індексації, оскільки статистичні дані за 2024 рік поки що відсутні. Проте, за оцінками OBOZ.UA, ймовірне підвищення пенсій може становити близько 17%.

Діючий механізм індексації не забезпечує захисту виплат від поступового "знецінення". Навіть протягом п'яти років розмір виплати може "втратити" приблизно 60% у порівнянні з пенсією того українця, який виходить на пенсію за аналогічних умов в даний момент.

Дізнайтеся більше про можливості перерахунку виплат та причини, чому цього недостатньо, в статті на OBOZ.UA.

Чудова новина: індексація відбудеться, але який саме її розмір може бути?

"Усі індексації були проведені в березні 2023-го, в березні 2024-го і будуть проведені в березні 2025 року щодо пенсій", - заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль на своїй пресконференції. Щорічна індексація пенсії - чи не єдиний відносно дієвий механізм осучаснення виплат. При тому цього механізму не достатньо, щоб не допустити "застарівання" виплат.

Остаточний розмір індексації стане відомий лише наступного року, ближче до березня, коли офіційні дані проаналізують зміни в зарплатах та рівень інфляції. Нагадуємо, що індексація визначається як половина річної інфляції плюс половина приросту заробітних плат за останні три роки.

За оцінками Національного банку України, інфляційний показник у 2024 році становитиме приблизно 8,5%. Це означає, що половина цього значення дорівнює 4,25%. Водночас середній ріст заробітних плат за три роки прогнозується на рівні 12,7%. Таким чином, в Україні індексація в 2025 році може досягти близько 16,95%. Слід підкреслити, що ці цифри є лише орієнтовними. Навіть у Міністерстві соціальної політики часом допускають помилки, намагаючись передбачити розмір майбутньої індексації.

Слід підкреслити, що підвищення стосуватиметься лише "основної пенсії". Іншими словами, мова йде про виплату без урахування всіх можливих доплат. Наприклад, якщо ви досягли 66-річного віку і виконали вимоги щодо стажу, ваша мінімальна пенсія становитиме 3200 грн (40% від мінімальної заробітної плати). Однак, фактична сума пенсії, розрахована за відповідною формулою, може виявитися значно меншою, наприклад, всього 3000 грн.

При проведенні індексації на рівні приблизно 16,95% буде збільшена не та пенсія, яку ви отримуєте на даний момент (3200 грн), а та, що визначена за формулою заробітку (3000 грн). Таким чином, ваша надбавка становитиме 508 грн, і після індексації замість 3200 грн ви будете отримувати 3508 грн. Це означає, що реальний приріст вашої пенсії складе 9,6% (308 грн).

І це тільки один із прикладів. Надбавки бувають і за віком, і за стажем, що перевищує норму. Саме така система індексації й вводить багатьох пенсіонерів в оману. Вони очікують, що на зазначений відсоток проіндексують всю пенсію, тоді як насправді підвищують "голу виплату", розмір якої знають не всі пенсіонери.

Також не планується підвищення "нових" пенсій. Індексація має на меті "осучаснити" вже існуючі. Відповідно, ті, хто вийшов на пенсію протягом останніх кількох років, не підпадатимуть під перерахунок. Крім того, є й інші обмеження. У 2024 році уряд запровадив тимчасові ліміти на максимальний розмір індексації пенсій. Збільшення виплат внаслідок індексації обмежене 1,5 тисячами гривень для всіх пенсіонерів та отримувачів страхових виплат, без врахування їхньої категорії. Мінімальне підвищення встановлено на рівні 100 гривень.

Отже, якщо індексація передбачає збільшення на 1,6 тисячі гривень, то фактично пенсію підвищать лише на 1,5 тисячі, а у випадку підвищення на 50 гривень, індексація становитиме 100 гривень. Проте ці правила можуть бути переглянуті в наступному році. Варто зазначити, що за умови підвищення на 16,9% індексацію в 1,5 тисячі гривень зможуть отримати лише ті пенсіонери, у яких наразі "чиста виплата" становить 8,8 тисячі гривень. Це складає лише малу частину від загальної кількості пенсіонерів.

Погана новина: підвищення мінімальної пенсії залишається під загрозою, а індексація не врятує

Бюджетна резолюція містить положення, згідно з яким мінімальна пенсія в Україні у 2025 році залишиться на рівні 2361 грн, як і в 2024-му. Це фактично означає, що реальні мінімальні пенсії, з урахуванням інфляційних процесів, суттєво знизяться. Однак, за інформацією співрозмовників OBOZ.UA у Верховній Раді, депутати не погодяться з такою ініціативою і в проекті бюджету все ж планується підвищення мінімальних пенсій.

Співрозмовники в уряді навпаки зазначають, що рішення про "замороження" мінімальної пенсії майже узгодили. "Найбільша група ризику бідності - особи старші 75 років. Пенсіонери старших вікових груп з часом втрачають можливість працювати, в тому числі обробляти власні присадибні ділянки", - розповіла OBOZ.UA демограф Людмила Черенько.

Індексація пенсій, запланована на наступний рік, не зможе вирішити проблему "застарілих" пенсій. Справа в тому, що при розрахунку пенсії враховується середня зарплата за останні три роки. Наприклад, українець, який має середню зарплату та 35 років трудового стажу і вийшов на пенсію 10 років тому, навіть з усіма індексаціями, все ще буде отримувати меншу пенсію, ніж той, хто має такі ж показники, але виходить на пенсію в цьому році.

"Зарплатна база - це середня зарплата за попередні три роки, яка враховується під час розрахунку пенсії. Але якщо придивитися, то виявиться, що ця зарплатна база різна для пенсіонерів, які виходили на пенсію в різні роки. Як наслідок, люди з однаковими пенсійними правами (співвідношенням власної зарплати й середньої, стажем. - Ред.), але які вийшли на пенсію один через п'ять років після іншого, можуть мати розмір пенсій, який відрізняється до 60%", - розповідала OBOZ.UA заступниця міністра соцполітики Дарина Марчак.

Розв'язати цю проблему планують в межах пенсійної реформи, яку поки що не презентували. Можливий варіант: взагалі змінити формулу розрахунку. Наприклад, враховувати не зарплатну базу, а пенсійні бали, які мають намір оцінити в певну суму. Головне питання: чи вистачить на це коштів в Пенсійному фонді. Поки що деталей цієї реформи не розкривають.

"Перше завдання - зробити так, аби розмір пенсії у двох осіб, які мають однакові пенсійні права, але вийшли на пенсію в різні роки, був однаковим. Друге - поступово компенсувати знецінення пенсій, яке відбулось у пенсіонерів, які вийшли на пенсію давно", - описали в Мінсоцполітики завдання майбутньої реформи.

І хоча індексацію наступного року, як обіцяє Шмигаль, планують провести, проблему з розміром пенсій це не вирішить. Без системних змін проблема бідності серед літніх людей тільки зростатиме. Низькі пенсії також демотивують молодих українців брати участь у солідарній пенсійній системі. Забезпечити гідну старість в країні - одне з ключових завдань, яке впродовж останніх десятиліть виконати так і не вдалось.

Related posts