В Україні планують відмовитися від обов'язкового використання паперових трудових книжок: які нововведення чекають на пенсійний облік у майбутньому.
Україна поступово відмовляється від обов'язкових паперових трудових книжок - документи, що підтверджують трудовий та страховий стаж оцифровують. Остаточно перехід має завершитися до 2026 року, що зменшить паперовий документообіг і спростить облік трудової діяльності для нарахування пенсії.
Як нагадали в уряді, електронна трудова книжка є цифровим аналогом паперової трудової книжки. Вони офіційно діють в Україні з 10 червня 2021 року, даючи працівникам змогу будь-коли перевірити свій страховий стаж, протягом якого вони сплачували страхові внески до Пенсійного фонду (до 2004 року цей стаж називався "трудовий"), а також дізнатися дані про прийняття, переведення, звільнення з роботи.
Яка мета впровадження електронних трудових книжок?
Як Україна переходить на електронні трудові книжки
Передбачено 5 років для плавного переходу на електронний облік трудових відносин. Він триває з 2021 до 2026 року. А з 2026 року паперові книжки стануть необов'язковими, а до того часу їх рекомендують зберігати. При цьому вони не зникають - закон дозволяє вести обидві версії паралельно. Оцифровані дані поступово вносять до Реєстру застрахованих осіб.
Які інформаційні відомості можна додати?
В е-трудову книжку можна інтегрувати всі документи, які підтверджують наявність страхового стажу. Серед них можуть бути включені:
Як подати скан-копії документів
Скановану трудову книжку або інші документи, які підтверджують страховий стаж, можна завантажити через особистий кабінет на сайті Пенсійного фонду. Це може зробити як працівник, так і роботодавець:
Скановані копії повинні відповідати конкретним стандартам. Зокрема:
Як перевірити, чи трудова книжка вже оцифрована?
Електронні трудові книжки можна знайти у вашому особистому кабінеті на порталі електронних послуг Пенсійного фонду України (ПФУ). Для входу до цього кабінету вам знадобиться кваліфікований електронний підпис (КЕП), система електронної ідентифікації ID.GOV.UA або ж Дія.Підпис.
Інформацію про стаж до 2004 року потрібно надати до органів Пенсійного фонду України. Це можна зробити одним зі способів:
Як повідомлялося раніше на OBOZ.UA, у січні народні депутати України не змогли ухвалити нові правила для регулювання ринку праці. Законопроєкт, який не отримав потрібну підтримку у Верховній Раді, мав на меті впровадження семи критеріїв для визначення трудових відносин.