В Україні спостерігається значне прискорення цін на продукти харчування: які товари зросли в ціні найбільше?


Здорожчання продуктів харчування в Україні у грудні-2024 стало результатом збільшення виробничих витрат, зокрема закупівельних цін на сировину. Самі ж оброблені продукти (тобто не сирі, а які піддалися, наприклад, консервуванню, випіканню тощо) здорожчали за 14,7%.

Цю інформацію надали в Національному банку. Вони зазначили, що наприкінці минулого року підвищення їхньої вартості було зумовлене також активізацією зовнішнього попиту.

"Високими темпами зростали ціни на хліб, борошняні й кондитерські вироби, а також м'ясо- та молокопродукти. Також швидше зростали ціни на соняшникову олію під впливом низьких обсягів переробки", - йдеться у повідомленні.

Крім того, зазначається, курсові ефекти зумовили прискорене подорожчання деяких імпортних товарів. Зокрема:

Сирі товари, як повідомляється, у 2024 році подорожчали на 13,2%. При цьому в грудні темпи зростання цін на них у порівнянні з листопадом знизилися.

Ціни на курятину та яйця зростали повільніше через збільшення пропозиції, зокрема внаслідок потепління. Зростання цін на овочі та фрукти також стало менш інтенсивним завдяки активнішому імпорту. Водночас, ціни на борошно, крупи та молоко почали зростати швидше через зростання вартості сировини та витрат на виробництво. Окрім того, зниження цін на цукор та свинину суттєво уповільнилося, повідомили в Національному банку.

Загалом за підсумками грудня 2024 року річна інфляція в Україні прискорилася до 12% - нового максимуму за рік. Це більше, ніж очікувалося, - НБУ прогнозував інфляцію за підсумками року до 10%.

Одним же з ключових драйверів загального зростання цін стало подорожчання продуктів харчування. Найбільше за рік у ціні додали овочі, які через неврожай подорожчали аж на 48,3% порівняно з минулим груднем.

Як зазначав OBOZ.UA, з урахуванням інфляційних тенденцій, ціна популярного українського фастфуду - Київської перепічки - повинна становити 23 грн. Проте фактична вартість цього продукту майже удвічі перевищує цю суму - 50 грн. Це підкреслює, що офіційні дані про інфляцію часто не відображають справжньої ситуації в економіці.

Related posts