В Україні святкують День соборності: історія появи свята та його значення.


Соборність України представляє собою як духовну, так і фізичну єдність (цілісність) всіх земель, що історично були частиною нашого народу, забезпечуючи непорушність державних кордонів та самовизначення кожного її громадянина.

З кінця XVIII століття українські території опинилися під контролем різних імперій, що спонукало кожну свідому людину прагнути до створення єдиної, незалежної, демократичної та правової держави.

Фрагмент політичного маніфесту 1891 року (інфографіка: uinp.gov.ua)

22 січня в Україні згадують дві рівнозначні за вагою події нашої історії:

22 січня 1918 року українська незалежність була оголошена вперше в XX столітті IV Універсалом Української Центральної Ради.

Вже за рік - 22 січня 1919 року - на Софійському майдані в Києві відбулася не менш вагома подія - об'єднання в одну державу:

Оголошення про об'єднання Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки відбулося 22 січня 1919 року. (джерело інфографіки: uinp.gov.ua)

Хоча реалізація Акту Злуки в умовах війни між "білими" та "червоними" росіянами виявилася неповною, концепція єдності українського народу в політичній думці України більше ніколи не піддавалася сумнівам.

Акт Злуки слугував символом надії та основою ідеології боротьби за незалежну і цілісну державу.

Універсал Директорії Української Народної Республіки, виданий 22 січня 1919 року (інфографіка: uinp.gov.ua)

У той же час концепція соборності України набула центрального значення для нового покоління діячів українського визвольного руху в двадцятому столітті.

У період радянського тоталітаризму незалежність УНР та День соборності України не мали офіційного святкування. Однак, пам’ять про ці важливі події зберігалася серед жителів західних регіонів та української політичної еміграції у Західній Європі та США.

Перший справді великий святкування Дня соборності в Україні відбулося 22 січня 1939 року в Хусті, куди з'їхалися більше 30 тисяч людей з усієї Карпатської України.

Уривок з наказу ОУН, виданого до 22 січня 1946 р. (інфографіка: uinp.gov.ua)

21 січня 1990 року, в честь 71-ї річниці об'єднання Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки, українська патріотична спільнота створила перший "живий ланцюг", що з'єднав Івано-Франківськ і Київ (в той час Україна була частиною СРСР).

Згідно з різними оцінками, в той день до 3 мільйонів людей могли взятися за руки, аби об'єднати різні куточки нашої країни.

Цей "живий ланцюг" простягався через Львів, Рівне та Житомир, ставши одним із найбільших у світовій історії, з довжиною, що перевищує 770 км.

"Живий ланцюг" до Дня соборності України (інфографіка: uinp.gov.ua)

Відтоді до Дня соборності України громадяни традиційно створюють менші, більш локальні ланцюги єдності. Приміром у Києві люди найчастіше з'єднують правий та лівий береги Дніпра, беручись за руки на мості імені Патона.

У 2021 році, в умовах пандемії COVID-19, деякі люди почали організовувати онлайн-ланцюги єдності як символ спільності.

Водночас, офіційне свято - День соборності України - було затверджене указом президента Леоніда Кучми під номером 42 "Про День соборності України", виданим 21 січня 1999 року.

Related posts