В Україні святкують День звільнення від фашистських окупантів.


Він був встановлений указом Президента "з метою всенародного відзначення визволення України від фашистських загарбників, вшанування героїчного подвигу і жертовності українського народу у Другій світовій війні", повідомляє Укрінформ.

Цього дня ми вшановуємо пам'ять всіх українців, які під час Другої світової війни пожертвували своїм життям, борючись за визволення рідної землі від нацистських загарбників.

Виведення нацистських сил з України тривало близько 700 днів. 18 грудня 1942 року відбулося звільнення першого населеного пункту — села Півнівка на Луганщині. У 1944 році були реалізовані декілька стратегічних операцій, які дозволили чотирьом фронтам України розбити угруповання нацистських військ "Південь" і групу "А", а також зайняти майже всю територію України і Крим.

Вигнання нацистів із Закарпаття розпочалося 9 вересня 1944 року під час Східнокарпатської стратегічної воєнної операції, складовими частинами якої були Карпатсько-Дуклянська та Карпатсько-Ужгородська фронтові наступальні операції. У ході Карпатсько-Ужгородської операції війська 4-го Українського фронту здобули карпатські перевали і наступали на Закарпаття. 16 жовтня радянські війська зайняли місто Рахів, 24 жовтня визволили Хуст і Сваляву, 26 жовтня - Мукачеве, а 27 жовтня - Ужгород.

Офіційною датою звільнення України від нацистських загарбників вважається 28 жовтня 1944 року. Проте на той момент залишався ще ключовий залізничний вузол Чоп, що розташовувався на межі Закарпатської України, Словаччини та Угорщини. У цей день радянські війська наблизились до Чопа, і в результаті запеклих боїв, що тривали протягом цілого дня, 29 жовтня 17-й гвардійський стрілецький корпус разом із 237, 8 та 138 стрілецькими дивізіями звільнили місто. Проте незабаром нацистські сили перейшли в наступ, і окремі території Чопа неодноразово змінювали своїх господарів. Остаточне звільнення Чопа відбулося тільки 23 листопада 1944 року, в той же день радянські війська очистили від ворога село Шоломон, яке нині відоме як Соломоново.

За інформацією, наданою Українським інститутом національної пам'яті, безпосередні людські втрати України під час Другої світової війни перевищують 8 мільйонів осіб.

Уже третій рік поспіль Україна святкує День визволення від нацистського режиму в умовах масштабної агресії з боку Росії, що стартувала 24 лютого 2022 року.

Related posts