В Україні з вересня підвищили акциз на пальне. Як це вплине на вартість бензину?


В Україні з 1 вересня 2024 року буде підвищено акцизи на бензин, дизельне паливо та автомобільний газ. Законопроект, який передбачає ці зміни, отримав підпис президента Володимира Зеленського.

РБК-Україна розповідає, що це означає та як зміняться ціни на заправках. Про це повідомляють Контракти.UA.

Внесення змін до Податкового кодексу з метою підвищення акцизів на бензин, дизельне паливо та автогаз було ухвалено у другому читанні ще в липні. Законопроект передбачає поступове збільшення акцизного збору протягом чотирирічного періоду.

Отже, починаючи з 1 вересня, акцизні ставки на бензин збільшаться з 215,5 євро до 242,6 євро за тисячу літрів, на дизельне паливо — з 139,5 євро до 177,6 євро, а на автомобільний газ — з 52 євро до 148 євро.

Наступне підвищення заплановано на 1 січня 2025 року. Починаючи з січня 2028 року, ставки складуть 359 євро, 330 євро та 250 євро за тисячу літрів відповідно.

У пояснювальній записці зазначається, що підвищення є необхідним, зокрема, через необхідність приведення законодавства України у відповідність до стандартів Європейського Союзу в рамках виконання Угоди про асоціацію, що включає наближення ставок акцизного податку до мінімального рівня, прийнятого в ЄС.

Згідно з підрахунками розробників законопроекту, збільшення акцизів спричинить підвищення вартості бензину на 1,50 гривень, дизельного палива - на 1,95 гривень, а автомобільного газу - на 5,8 гривень за літр.

Голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцев зазначив, що прогнозується підвищення акцизів на бензин та дизель у межах 1,5-2 гривні. Він також підкреслив, що це є внеском, який кожен з нас зробить для фінансування армії.

Згідно з результатами ринкового моніторингу, на кінець літа середні ціни на бензин марки А-95 на роздрібному ринку становлять 56,59 гривні за літр, що є зниженням на 0,15 гривні за місяць. Дизельне паливо продається в середньому по 52,85 гривні за літр, що свідчить про зменшення на 0,03 гривні. Водночас автогаз подорожчав на 0,87 гривні і тепер коштує 28,87 гривні за літр.

Відповідно до прогнозів Національного банку, у третьому кварталі 2024 року вартість пального зросте на 3,8%, а в четвертому кварталі підвищиться ще на 5,4%. Таким чином, до кінця року ціни на пальне збільшаться більш ніж на 9%.

За оцінкою керівника консалтингової фірми "А-95" Сергія Куюна, у вересні ціни на бензин і дизельне паливо залишаться майже незмінними.

"Особисто я не впевнений, що ціна на дизель та бензин зросте. Останнім часом закупівельні ціни у світі впали, це створює можливості компенсувати в ціні підвищення податку", - розповів він у коментарі РБК-Україна.

Водночас він не відкидає можливості зростання вартості скрапленого газу для автомобілів, зважаючи на більш значне підвищення акцизів. За його словами, ціни на автогаз вже почали поступово збільшуватися в очікуванні нових акцизних ставок.

"Але навіть незважаючи на підвищення ціни скраплений газ збереже свою ефективність по відношенню до бензину", - додав Куюн.

Як зауважив Максим Гопка, аналітик Українського клубу аграрного бізнесу, у розмові з РБК-Україна, зростання цін на продукти харчування очікується з кінця вересня.

Однією з причин є підвищення вартості палива. Це призведе до збільшення витрат на логістику. Окрім того, з настанням холодної пори року дорожче паливо використовуватимуть у генераторах, що збільшить собівартість продукції.

Варто зазначити, що з 1 вересня, крім підвищення цін на АЗС, передбачається тимчасове припинення деяких соціальних виплат, введення обмежень на продаж товарів з нікотином та інші нововведення. Детальніше про ці зміни можна прочитати в окремому матеріалі на РБК-Україна.

Також на вересень очікується голосування щодо підвищення податків. Нові ставки мають запрацювати з жовтня. Докладніше - у розборі фінансового редактора РБК-Україна Руслана Кисляка.

Related posts