Дослідники виявили "незвичайну" нову життєву форму, що прихована в організмах людей.
Дослідники виявили безпрецедентні вірусоподібні структури, яких вони назвали "обелісками", що приховані в організмі людини. Ця "незвичайна" форма життя являє собою круглі частинки генетичного матеріалу, що містять один або два гени та здатні до самоорганізації в стрижнеподібні форми.
Обеліски є у половини населення світу, але їх виявили лише тоді, коли дослідники шукали шаблони, які не збігалися з жодним відомим організмом у генетичних бібліотеках. Ці істоти колонізують бактерії в роті та кишківнику людини й живуть там близько року, але вчені не знають, як вони поширюються, пише DailyMail.
На думку дослідників, обеліски містять геноми РНК-петель, схожі на віроїди — віруси, що атакують рослини. Фахівців вражає, чому ці елементи виявилися у бактерій, які мають зв'язок з людьми.
"Чим більше ми спостерігаємо, тим більше неймовірних явищ відкривається перед нами," - зазначив Марк Пайфер, біолог клітин і розвитку, який не був залучений до цього дослідження.
Поки незрозуміло, шкідливі чи корисні ці обеліски, але команда дослідників припустила, що вони можуть "існувати як непомітні еволюційні пасажири".
Дослідники висловлюють припущення, що ці мікроскопічні примітивні істоти, можливо, внесли суттєвий вклад у розвиток біорізноманіття, яке спостерігається на нашій планеті сьогодні, оскільки вони могли впливати на еволюцію численних видів, заражаючи їх протягом тривалого часу.
Експерти поки що не мають чіткої впевненості, чи можуть нещодавно виявлені форми життя призводити до захворювань у людей. Проте існує один специфічний вид віроїдів, здатний на це — гепатит D.
На думку фахівців, обеліски, віроїди та віруси вважаються технічно неживими формами життя, які не можуть існувати без господаря. Вони не споживають їжу і не мають можливості до самовідновлення.
Команда дослідників під керівництвом біохіміка Івана Желудєва зі Стенфордського університету виявила нові обеліски, проаналізувавши інформацію з бази даних РНК, що охоплює тисячі генетичних послідовностей, зібраних з людських ротових порожнин, кишківників та інших джерел.
Дослідники вивчили ці дані з метою виявлення одноланцюгових кільцевих РНК-молекул, які не відповідають жодній з відомих послідовностей віроїдів і не кодують білки. В результаті їхньої роботи було виявлено 30 000 різних варіантів обелісків.
Їхні генетичні структури раніше не викликали інтересу у фахівців, адже вони суттєво відрізняються від будь-яких відомих форм життя. Однак ці нові відкриття свідчать про те, що обеліски насправді є досить поширеними. Вчені з'ясували, що близько половини населення планети має обеліски у роті, а сім відсотків - у кишечнику.
Науковці вважають, що ці організми освоюють бактеріальні клітини для розмноження, аналогічно до того, як вірус проникає в організм господаря та розмножується в його середовищі.
На цей час вчені можуть лише здогадуватися про еволюційну та екологічну роль обелісків.
Фахівці відзначають, що якщо подальші дослідження підтвердять істотний вплив обелісків на здоров'я чи функціонування людського мікробіому, це може стати важливим науковим відкриттям.
OBOZ.UA повідомляв, що в науковій лабораторії були розроблені "дзеркальні бактерії", здатні загрожувати існуванню людства.