Велика субота 2025: що забороняється робити в цей день, основні традиції та прикмети свята.

За переказами, після смерті Ісус Христос зійшов у пекло, щоби визволити душі праведників, серед яких були й прародичі людства - Адам і Єва.
У цей день у храмах відбуваються урочисті служби, священнослужителі одягають святковий одяг світлих тонів, а віряни з нетерпінням чекають на велике диво — Воскресіння Господа. Також у суботу, що перед Великоднем, люди приносять до церкви паски та крашанки, які починають освячувати.
У Велику суботу в Єрусалимі, в Храмі Гробу Господнього, відбувається одне з найзначніших чудес — сходження Благодатного вогню. Цей вогонь є символом тріумфу життя над смертю і щорічно з'являється напередодні Великодня. Унікальною рисою цього вогню є те, що в перші миті після його появи він не завдає опіків. Після сходження його розвозять до багатьох країн, зокрема й в Україну.
Цей день підводить риску під Страсним тижнем і Великим постом, вважається часом глибокої скорботи та духовної підготовки до святкування Воскресіння.
Упродовж суботи у церквах тривають богослужіння, які переходять у нічну Пасхальну службу. Проте в умовах сьогодення українців закликають не відвідувати нічні служби, а залишитися вдома після завершення комендантської години. Участь у богослужінні бажано взяти вдень або ввечері - тоді ж можна принести великодні страви для освячення.
Відвідини Христа у пеклі (ілюстрація: Вікіпедія)
У Велику суботу вірянам слід дотримуватися посту, утримуючись від звичних страв. Заборонено споживати їжу, яка підлягала термічній обробці, а також алкогольні напої. Піст триває до самого ранку неділі, тому розговлятися раніше не дозволяється. Цей день рекомендується провести у спокійній обстановці, уникаючи галасливих святкувань, вечірок, співів і танців. Також не варто займатися купанням або активними видами відпочинку.
Згідно з усталеними звичаями, в цей день не рекомендується займатися фізичною працею – краще утриматися від рукоділля, роботи в саду або риболовлі. Цей час слід присвятити молитвам, роздумам та духовному очищенню. Важливо також уникати конфліктів, образ, грубих висловлювань і злих слів, оскільки це вважається серйозним гріхом напередодні Великодня. Не слід виявляти жорстокість чи ображати тварин.
Цього дня не варто відвідувати кладовище – краще перенести вшанування пам’яті померлих на інший момент. Якщо хтось звернеться до вас за допомогою, не відмовляйте йому. Проте в цей час не рекомендується нічого позичати, передавати з дому або давати в борг.
У суботу здійснюються фінальні підготовки до Великодня: можна пекти паски та розфарбовувати яйця. Цього дня існує традиція ділитися з тими, хто потребує допомоги, вчиняти добрі вчинки та підтримувати один одного.
Хоч день перед Великоднем і наповнений турботами, піст усе ще триває. Дозволяється їсти лише пісні продукти - хліб без масла, свіжі овочі та фрукти, горіхи, сушені ягоди та мед.
19 квітня відзначають День ангела:
Оберегом для тих, хто народився 19 квітня, вважається лазурит. Це мінерал насиченого синього відтінку. У давнину люди були переконані, що він уособлює щирість серця та чистоту думок.