"Велике будівництво" на іспанській мові. Чи зможуть корупційні скандали поховати уряд Санчеса?

У випадку проведення дострокових виборів, зміна уряду в Іспанії виглядає практично неминучою.
Чи впаде нинішня влада Іспанії? Питання невипадкове, адже Соціалістична робітнича партія Іспанії (PSOE), очолювана прем'єром Педро Санчесом, наразі переживає серйозну кризу.
Ситуація настільки загострилася, що виникає необхідність обговорення серйозних ризиків, пов'язаних із можливими достроковими виборами.
Причиною цього стали численні корупційні скандали, пов'язані з найближчими соратниками прем'єра, які навіть призвели до арешту одного з його ключових партнерів, Санчеса Сантоса Сердана.
Це далеко не перший корупційний скандал, що стосується прем'єра Санчеса. Ситуація досягла такого рівня, що навіть його однопартійці вимагають дострокових виборів. Вони усвідомлюють, що нові скандали можуть суттєво підірвати рейтинги партії на тривалий час.
А якщо Санчес таки піддасться тиску та піде на дострокові вибори, влада в Іспанії може змінитися. І невідомо, чи піде ця зміна на користь Україні.
Інформація про арешт Сантоса Сердана з'явилася в понеділок, 30 червня.
І хоча це затримання було очікуваним, проте воно все одно вийшло сенсаційним - таких "великих риб" іспанські правоохоронці не затримували дуже давно. І можливо, це лише початок.
Усе почалося з розслідування сумнівних контрактів на постачання масок, укладених під час пандемії COVID-19 у 2020 році. Згодом воно розширилося і охопило ширші звинувачення у шахрайстві у сфері державних робіт.
Зокрема, регіональні ЗМІ повідомили, що Центральне оперативне управління (UCO) Іспанської цивільної гвардії має матеріали, які свідчать про зв'язок Сантоса Сердана, третьої особи в Соціалістичній партії, із отриманням хабарів.
За інформацією UCO, Сердан нібито уклав угоду з колишнім міністром транспорту Хосе Луїсом Абалосом і його екс-радником Кольдо Гарсіа, щоб отримати "відкати" за маніпуляцію результатами тендерів на проведення державних проектів. Іспанські медіа вже назвали їх "токсичним трикутником".
Згодом і Верховний суд оприлюднив поліцейський звіт, що містив беззаперечні докази систематичної корупції з боку найближчих соратників Санчеса. Згідно з ним, Сердан "керував" серією "фінансових компенсацій", нібито виплачених іспанським інфраструктурним гігантом Acciona. Суми становили до мільйона євро, йдеться у звіті.
Після того, як ці звинувачення стали відомими, Сердан залишив свою посаду секретаря Соціалістичної робітничої партії Іспанії та подав у відставку з депутатського поста. Однак його труднощі на цьому не завершилися.
Невдовзі у слідчих з'явилися свідчення, що Сердан має 40% акцій маловідомої компанії Servinabar 2000. Ця фірма виявилася доволі успішною у отриманні державних замовлень, загальна вартість яких перевищила 100 мільйонів євро.
Вже після цього питання арешту політика стало дуже актуальним.
Хоча Сердан на слуханні заявляв про своє "політичне переслідування", суддя підтримав клопотання Антикорупційної прокуратури і ухвалив рішення про арешт колишнього високопосадовця.
І головною причиною цього рішення став "очевидний" ризик, що Сердан "може приховати, змінити або знищити докази, що мають значення для цієї справи".
Останній довід є надзвичайно суттєвим. Він демонструє впевненість суду в тому, що, незважаючи на відставку Сердан, його політичний вплив залишився неушкодженим. Зокрема, це стосується його взаємин з прем'єр-міністром.
Які причини спонукали суд дійти висновку, що Сантос Сердан залишився зберегти свій політичний авторитет?
Як секретар у Соціалістичній партії, він керував її кадровою політикою, зокрема - складаючи списки кандидатів у депутати. А відповідно, чимала частина парламентської фракції соціалістів хоч чимось, але зобов'язана Сердану.
Однак ще важливішим є те, що він має тісні зв'язки з прем'єр-міністром Санчесом.
Завдяки Сердану голова уряду досі утримував жорсткий контроль над своєю партією. Зокрема, Сердан майстерно усував від влади внутрішніх критиків прем'єр-міністра.
Крім цього, Сердана Санчес було призначено головним переговірником у справі спірного закону про амністію каталонських сепаратистів. Цей проєкт став ключовим чинником, що дозволив Санчесу зберегти владу, незважаючи на поразку на виборах 2023 року, завдяки підтримці каталонських політичних сил.
Через це Сердан навіть вирушив до Брюсселя для переговорів з лідером каталонських сепаратистів Карлесом Пучдемоном.
"До самого ранку я був переконаний у чесності Сантоса Сердана. Як і будь-яка інша людина, я маю свої чесноти і багато недоліків… Але я завжди вірив у чисту політику і чесну гру в політиці. Мене глибоко обурює і засмучує те, що весь політичний проєкт, якому довіряють мільйони людей, може бути зруйнований через поведінку декількох осіб", - коментував арешт свого (колишнього) соратника прем'єр Санчес.
Після скандалу Санчес зробив публічну заяву, під час якої неодноразово вибачився - перед населенням, виборцями та однопартійцями - і висловив своє "глибоке обурення і горе" через те, що повірив словам Сантоса Сердана.
Проте ці зізнання переконали далеко не всіх.
Необхідно зазначити, що історія "токсичного трикутника" – це лише один з численних гучних скандалів, що оточують прем'єр-міністра Іспанії.
Зокрема, варто згадати про витік аудіозаписів, на яких колишній політик-соціаліст Лейре Дієс намагається отримати компрометуючу інформацію на підполковника Антоніо Баласа, главу відділу боротьби з економічними злочинами UCO.
Опозиційні сили незабаром висловили думку, що це є частиною кампанії, спрямованої на дискредитацію UCO, яка займається розслідуваннями корупційних справ, пов’язаних з оточенням прем'єр-міністра Санчеса.
В Іспанії триває розслідування стосовно його дружини Бегоньї Гомес, якій інкримінують корупційні дії та зловживання своїм становищем. Також під судом опиниться його брат Давид Санчес, якого звинувачують у зловживанні впливом та розтраті державних ресурсів. Всі фігуранти справи заперечують свою вини.
Крім того, злиті записи викрили додаткові порушення, зокрема ймовірні фальсифікації під час виборів лідера PSOE у 2014 році, які привели Санчеса до влади.
Незважаючи на те, що можливі порушення не змінили б підсумки виборів, враховуючи вражаючу перемогу Санчеса з відривом більш ніж 16 тисяч голосів, це все ж залишило негативний відбиток на прем'єрі та його адміністрації.
Прем'єр-міністр Іспанії вже вибачився перед населенням за недавні скандали та запевнив, що вжене "суворі заходи" для протидії корупції в рамках своєї партії.
Він підкреслює, що має намір залишитися на своїй посаді до виборів, які призначені на 2027 рік, і не має наміру ініціювати їх дострокове проведення чи зміну складу уряду. Однак ймовірність дострокових виборів з кожним днем стає все більш ймовірною.
Зокрема, лідер опозиційної правоцентристської Народної партії Альберто Нуньєс Фейхоо охарактеризував пояснення Санчеса як "незадовільні" та звинуватив його уряд у "мафіозному" стилі управління, закликавши союзників Соціалістичної партії вийти з коаліції.
"Їм належить ухвалити рішення, чи бажають вони залишитися співучасниками."
Однак, цей заклик поки не дав бажаних результатів. Принаймні, серед регіональних політичних сил, які підтримують теперішню коаліцію.
Галісійський націоналістичний блок BNG вже заявив, що в жодному разі не підтримуватиме вотум недовіри, ініційований опозицією. Тим часом каталонська партія Junts закликала Фейхоо провести зустріч з лідером сепаратистів Карлесом Пучдемоном, який наразі перебуває у Бельгії. Однак у Народній партії цю пропозицію категорично відхилили.
А інша каталонська партія ERC взагалі заявила, що їм "мало є про що говорити" з Народною партією.
Проте, це не свідчить про те, що дострокові вибори виключені. В даний момент все залежить від підтримки, яку уряд Санчеса отримує від свого коаліційного партнера – ультралівої політичної сили Sumar.
Відповідно до рейтингів, нинішні скандали можуть негативно вплинути на Sumar, що змушує їх ставитися до діючого уряду з певною критикою.
"Ми вимагаємо нової ери у відносинах між PSOE та Sumar. Єдиний вихід - це повний розворот на 180 градусів із соціальної точки зору", - заявила віцепрем'єрка та лідерка цієї партії Йоланда Діас.
Додатково, тиск на Санчеса щодо проведення дострокових виборів зростає і в його власній Соціалістичній партії. Колеги прем'єра стурбовані, що низка скандалів може призвести до суттєвого падіння популярності партії.
У такій обставині дострокові вибори починають виглядати як не таке вже й погане рішення.
Згідно з більшістю опитувань, Народна партія (PP) має суттєву перевагу над Соціалістичною робітничою партією Санчеса, що нагадує результати виборів 2023 року.
Згідно з результатами опитування, проведеного POLITICO, партія PP отримує 34%, тоді як соціалісти займають 27%.
Проте у разі проведення дострокових виборів соціалістам вже не вдасться повторити свій коаліційний успіх 2023 року - заручившись підтримкою не лише ультралівих, а й регіональних партій.
Від нинішніх скандалів найбільше виграла ультраправа партія Vox. Ця політсила довгий час будувала свої політичну кампанію на необхідності радикальних змін в елітах, оскільки стара система прогнила через корупцію.
"Протягом останніх семи років я виступав проти цієї групи злочинців", - зазначив лідер Vox Сантьяго Абаскаль у своєму відеозверненні.
Сучасні скандали лише підтверджують обґрунтованість цих висновків, і протягом останніх кількох місяців рейтинг Vox в іспанських соціологічних дослідженнях стабільно підвищується - з 11% до 15%.
Це, в свою чергу, вказує на те, що єдиним можливим варіантом для майбутньої коаліції є союз Народної партії з Vox (або ж уряд меншості, який сформують представники "народників", отримуючи підтримку з боку ультраправих). Тільки такий союз може гарантувати стабільну більшість у парламенті.
Отже, якщо відбудуться позачергові вибори, зміна уряду в Іспанії практично неминуча.
Проте не можна з упевненістю стверджувати, що така трансформація буде вигідною для України.
Сучасний уряд активно підтримує нашу країну як у військових питаннях, так і в гуманітарній сфері. Проте слід зазначити, що подальша допомога Україні може бути під загрозою в разі можливих змін в політичному ландшафті Іспанії. Це, зокрема, пов'язано з позицією партії Vox.
На старті широкомасштабного вторгнення Російської Федерації ультраправі групи висловили активну проукраїнську позицію, заявивши про свою підтримку "усіх дій" для забезпечення захисту України, зокрема й постачання зброї.
Однак у 2024 році їхня позиція почала еволюціонувати. Зокрема, Абаскаль висловив незгоду щодо рішення Іспанії виділити 1 мільярд євро, яких, за його словами, у іспанців немає, на підтримку України.
Однак ймовірність кардинальної зміни зовнішньої політики Іспанії залишається низькою. Навіть якщо буде утворена права коаліція, важливі урядові позиції, скоріш за все, займуть представники Народної партії, яка постійно підтримує проукраїнський курс.