Верстатники, трактористи, водії. Які "чоловічі" спеціальності освоюють жінки в Україні?


Чи зросла кількість вакансій для жінок у професіях, які традиційно вважаються "чоловічими"?

В Україні на законодавчому рівні встановлено забезпечення рівності трудових прав для жінок і чоловіків.

Держава забезпечує захист від дискримінації в трудовій сфері, зокрема за ознаками віку чи статі кандидатів на вакансії. За недотримання цих норм передбачені відповідні санкції.

З цієї причини в оголошеннях про вакансії, що їх подають роботодавці до служби зайнятості, заборонено вказувати вимогу до кандидатів, щоб на посаду могли претендувати виключно жінки або тільки чоловіки, за винятком тих випадків, коли певна робота може виконуватися лише особами конкретної статі.

У той же час, в умовах масштабного військового конфлікту, ринок праці зіткнувся з серйозною проблемою браку фахівців.

У відповідь на запит РБК-Україна, Державна служба зайнятості (ДСЗ) зазначила, що через нестачу робочої сили, зокрема внаслідок призову чоловіків до армії, існують певні складнощі в заповненні вакансій у професіях, які традиційно користуються попитом серед чоловіків, таких як будівельники, зварники, слюсарі, електромонтери та водії.

У світлі нинішньої нестачі робочої сили відбувається переосмислення традиційних уявлень про "чоловічі" професії, які все частіше опановують жінки.

Фото: жінки частіше обирають роботу у промисловості (Getty Images)

У ДСЗ навели дані, згідно з якими від початку 2024 року (до 22 жовтня) було працевлаштовано:

При цьому в Службі зайнятості зазначають, що поки працевлаштування жінок за професіями, які умовно вважаються "чоловічими", не набуло масового характеру.

Для жінок з України існують програми, що пропонують навчання новим спеціальностям та можливість перекваліфікації. Ці ініціативи реалізуються Державним центром зайнятості в професійно-технічних навчальних закладах, які наразі відкриті у таких містах, як Львів, Одеса, Суми, Дніпро, Рівне, Івано-Франківськ, Полтава та Харків. Також процес навчання може проходити в освітніх установах різних форм власності.

Пропонуються можливості для освоєння 96 професійних спеціальностей та 400 навчальних програм.

Особи, які є безробітними та зареєстровані в Службі зайнятості, можуть скористатися можливістю безкоштовного навчання, яке фінансується за рахунок Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України.

Варто зазначити, що наразі серед загальної кількості зареєстрованих безробітних жінки становлять 78%.

Особи, які не зареєстровані в Державній службі зайнятості, можуть скористатися шансом отримати ваучер на навчання. Цей документ дозволяє безкоштовно підвищити свою кваліфікацію або освоїти нову професію з офіційного списку Мінекономіки, що налічує 155 спеціальностей.

З початку 2024 року ваучер отримали понад 20 тисяч українців, серед них 15,4 тис. жінок.

Максимальна кількість ваучерів була надана за спеціальностями, такими як: медсестринство, психологія, дошкільна освіта, соціальна робота, медицина та середня освіта (з предметними спеціалізаціями).

Зображення: жінки мають можливість отримати ваучер для проходження перепідготовки (Getty Images)

Крім того, значна кількість ваучерів була надана для здобуття професій у таких сферах, як кулінарія, водійство, молодша медична сестра з догляду за пацієнтами, кондитерська справа, торгівля, шиття та кравецька справа.

Водночас жінки отримували ваучери на спеціальності, які зазвичай вважаються "чоловічими".

Відповідно до ваучера проводиться перепідготовка за робітничими професіями, а також навчання за спеціальністю для отримання ступеня магістра на основі вже здобутого бакалавра або магістра в іншій сфері.

наступному етапі навчання (за винятком третього (освітньо-наукового / освітньо-творчого) та наукового рівнів вищої освіти); спеціалізація та вдосконалення кваліфікації за професіями і напрямками.

Ціна ваучера не повинна перевищувати 10-кратну величину прожиткового мінімуму для працездатних громадян, що на даний момент становить 30 280 гривень.

Подати заявку на отримання ваучера можна онлайн на порталі Державної служби зайнятості.

Related posts