"Ви для Росії - лише ресурс." Як ФСБ завербовує "агентів підривної діяльності" ТЦК та які наслідки чекають на терористів.


З початку року в Україні скоєно вже дев'ять диверсій у ТЦК і відділеннях поліції. Яка мотивація у терористів, як їх вербують спецслужби РФ і що з ними відбувається в підсумку, - у матеріалі журналістки РБК-Україна Юлії Акимової.

Поки російські збройні сили продовжують свої спроби захопити нові українські міста, російські спецслужби активно діють у сфері інформації, намагаючись дестабілізувати ситуацію в Україні. Пропагандистські кампанії, розповсюдження дезінформації, фальшиві новини та інформаційно-психологічні операції стали невід’ємною частиною діяльності як ФСБ, так і Кремля.

Другий аспект - вербування. Працівники федеральної служби та головного розвідуправління супротивника виявляють українців, готових діяти на користь Росії, і пропонують їм фінансову винагороду за виконання різних завдань. Цей спектр завдань є досить різноманітним - від розміщення оголошень із закликами типу "все втрачено, час здаватися", до вбивств поліцейських і військових.

Нещодавно спостерігається зростання кількості повідомлень про диверсії в територіальних центрах комплектування та поліцейських управліннях. Правоохоронні органи вважають, що це пов'язано з черговим сплеском активності з боку російських сил, які намагаються скористатися нестабільною ситуацією в Україні, що виникла через невдалу мобілізацію та загальне невдоволення роботою територіальних центрів. В таких умовах акти тероризму намагаються подати як прояви непокори та бунту проти системи, що змушує людей йти на війну.

1 лютого о 16:15 у приміщення ТЦК у місті Рівне увійшов молодий світловолосий юнак. Він зупинився на першому поверсі і вже збирався залишити рюкзак, що тримав у лівій руці, коли раптом стався вибух. Вибухівка, начинена металевими осколками, розлетілася по всьому залу, вибивши вікна і двері, а також завдавши поранення шістьом військовослужбовцям. Сам підривник отримав важкі травми, втративши обидві ноги та кілька пальців на лівій руці.

Згодом стане відомо, що юнакові 24 роки, він походить із Житомирщини. Він прагнув швидко заробити і погодився на виконання певного "завдання". Хлопець не підозрював, що російські спецслужби мають намір підірвати пристрій разом із ним.

Кілька тижнів тому, 19 січня, до поліції Житомира надійшов тривожний дзвінок. Чоловічий голос повідомив про можливу наявність вибухівки у квартирі за певною адресою. Оперативно прибувши на місце події, правоохоронці виявили синю сумку та жовту плюшеву качку, в якій і була замаскована небезпечна начинка. В подальшому розслідуванні з'ясувалося, що двоє молодиків, обидва 2005 року народження, влаштували цю небезпечну акцію з метою отримання грошей.

Вибух у ТЦК Житомира (фото: НПУ)

В останні місяці минулого року до київських правоохоронців надійшов дзвінок про те, що в одній з квартир у Печерському районі відбувається насильство над жінкою. Коли поліцейські прибули на місце події і відкрили двері, вони в останню секунду помітили небезпечну розтяжку. На щастя, вибух гранати їх обійшов стороною. Все це було зафіксовано камерою, яка була встановлена раніше і спрямована на коридор.

3 лютого в Рівному двоє молодих людей намагалися внести вибуховий пристрій до будівлі поліції. Оперативники СБУ затримали їх на вулиці і оперативно нейтралізували пристрій, який вони ховали в коробці. Вибухівка також була оснащена дистанційним управлінням, подібно до інциденту, що стався раніше, тому, ймовірно, двох 21-річних "агентів РФ" чекала така ж доля, як і молодика з Рівненського ТЦК. Тепер їх чекає судовий процес, і вони можуть отримати до 15 років позбавлення волі за невдалу спробу теракту.

Від початку року, тобто лише за місяць і тиждень, правоохоронці вже зареєстрували дев'ять терактів - завербовані, здебільшого, намагаються вбити поліцейських або військовослужбовців ТЦК. Останній випадок стався 5 лютого в Кам'янці-Подільському, де хлопець хотів передати сумку з вибухівкою у військкоматі, підірвався на ній же і загинув. Усіх, хто здійснював теракти подібного характеру, знайшли і затримали, каже заступник голови СБУ Сергій Андрущенко.

"На сьогоднішній день не було жодного випадку, коли ми б не змогли ідентифікувати злочинця. З початку 2024 року, у співпраці з Національною поліцією, ми виявили 497 осіб, причетних до вчинення злочинів. Мова йде про тих, хто займався підпалом автомобілів, здійснював диверсії на об'єктах 'Укрзалізниці' та встановлював саморобні вибухові пристрої. Також ми говоримо про осіб, які загрожували життю військовослужбовців та працівників Міністерства внутрішніх справ, влаштовуючи терористичні акти. Ми затримуємо їх на місці подій," - зазначив Андрущенко.

Теракт у ТЦК Кам'янця-Подільського (фото: НПУ)

Нова хвиля диверсій розпочалася ще минулого року з підпалу автомобілів військових і волонтерів. Правоохоронці та працівники СБУ затримували агентів Росії, які, як правило, виявлялися особами з кримінальним минулим, наркозалежними або поєднували обидві ознаки. Їхня мотивація була зрозумілою – гроші. Нині ж образ "терориста", завербованого ФСБ, змінився.

"Спецслужби знаходять найменш медіаграмотних людей і тих, хто потребує легких грошей. А це, в основному, молодь, підлітки, ті, хто живе у своєму інфопросторі", - пояснив керівник Центру протидії дезінформації РНБО Андрій Коваленко в коментарі РБК-Україна.

Коли спостерігаєш, як черговий акт тероризму намагаються висвітлити в російських ЗМІ, які, на жаль, все ще тісно пов'язані з українським інформаційним простором, складається враження, що кожна окрема диверсія сприймається як ледь не помста. Підрив у ТЦК подається як протест з боку тих, хто відмовляється від мобілізації. Вони виступають як борці проти режиму, бунтівники, які кидають виклик системі. У цьому контексті трагічна загибель військовослужбовця ТЦК у Пирятині стала вигідною для Кремля ситуацією.

Але насправді ситуація з диверсіями виглядає дещо інакше і головну в ній роль відіграє вік підривників. В Україні мобілізують громадян, починаючи з 25 років. Переважній же більшості російських "агентів" немає й 24-х. Про це говорить міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко.

"Ми здійснили аналіз і змогли скласти профіль осіб, які найчастіше скоюють такі правопорушення. Головний фактор – вік. Це, як правило, молодь, зокрема підлітки та молоді люди до 22-23 років. Російські спецслужби залучають їх через оголошення про прості підробітки," – зазначив Клименко в коментарі для РБК-Україна.

Цей факт, щонайменше, ставить під сумнів російські міфи про жорсткий опір мобілізації, що нібито доходить до крайніх форм протесту. Звісно, в Україні існують певні труднощі з мобілізацією та напружені стосунки між громадянами, військкоматами і поліцією. Проте акти саботажу в ТЦК не є наслідком цієї напруженості, оскільки виконавці цих дій не мають жодного відношення до процесів мобілізації. Зазвичай це молоді люди, які ще не досягли повноліття. Вони або потребують фінансової підтримки, або керуються своєю незрозумілою для інших логікою.

"Серед них є люди, які можуть бути в певних російських групах, так званих "антифа". Вони чимось можуть бути схожими на людину, підозрювану у вбивстві Ірини Фаріон. І відповідно для них це пригода, ще й за гроші. Вони вважають, що вони над війною, що війна - політична історія, а в них велика місія. Серед молоді є такі люди. Субкультури ж є, щоб виділятися, ось ці пробують виділятися своїми поглядами на життя", - каже Коваленко.

Але все ж основна мотивація - гроші. Молодий хлопець без доходу, або кілька разів судимий чоловік із наркозалежністю набирає в пошуковику щось на кшталт "Як швидко заробити гроші?" і стає цільовою аудиторією для реклами подібного роду. Небагато часу мине, перш ніж він натрапить на групу в Telegram, де йому обіцяють гроші практично за просто так. Розклеїти листівки з обумовленим текстом, перекласти пакет з одного місця в інше або зайти в ТЦК і покласти в приймальне вікно коробку.

Кожне завдання, залежно від складності, оплачується - за нього обіцяють від 300 до 3,5 тисяч доларів. Перші "легкі" гроші виконавець найчастіше отримує. Куратор розуміє, що людина на гачку і пропонує завдання складніше, зате і виплата більша. Ключовий штрих портрета середньостатистичного підривника полягає в тому, що закликати його до патріотичних почуттів не має жодного сенсу.

"Спроби звернутися до цих людей з закликами до патріотизму чи підтримки України можуть виявитися безрезультатними, оскільки їхня свідомість зосереджена на матеріальних аспектах. Єдиний спосіб, який може їх налякати, – це загроза втрати життя або ризик залишитися безкоштовними обіцянками та грошовими виплатами. Саме ці аргументи можуть вплинути на них, тоді як ідеали та патріотичні цінності їх не цікавлять", - підкреслив Коваленко.

Будь-яка диверсія не обмежується лише діями одного підривника. За цим процесом стоять кілька ключових осіб: є той, хто виготовляє вибуховий пристрій, є особа, що ховає його, є той, хто переміщує його, і нарешті, сам виконавець. Ця структура дуже схожа на функціонування наркокартелів, де присутні виробники, кур'єри, продавці і, безумовно, найважливіші - споживачі.

Тут головний вигодонабувач - ФСБ і ГРУ. Вони шукають людей, які готові виконувати завдання за гроші, зв'язуються з ними в мережах, поверхнево дізнаються про погляди, яких у майбутніх "агентів" найчастіше немає, і приступають до справи.

20 січня в Одеській області підірвали волонтера, який вийшов на подвір'я, реагуючи на палаючу машину. Саму диверсію влаштували один 33-річний чоловік, який сидів за зберігання наркотиків, 24-річний хлопець, який перебуває у СЗЧ (самовільне залишення частини - ред.) і 46-річний рецидивіст. А от бомбу їм готувала інша людина - чоловік 45 років, який шукав підробіток у Telegram. За виготовлення вибухового пристрою йому обіцяли тисячу доларів, а заплатили 500. У цій історії він єдиний, кому взагалі заплатили.

Заступник голови Служби безпеки України Сергій Андрущенко (зображення: прес-служба Національної поліції України)

"Є рольова участь кожного з них, це довгий процес, але ми встановлюємо весь ланцюжок - від вербування, до виконання. Або попередження - ми часто затримуємо їх під час того, як вони ховають вибухівку в схроні", - розповідає Андрущенко.

"Ми зафіксували випадок, коли одному з учасників протягом півтори години через відеозв'язок детально пояснювали, які компоненти необхідні для створення вибухових пристроїв, а також як їх правильно з'єднувати", - зазначив голова Національної поліції України Іван Виговський.

Виконавцям обіцяють винагороду в криптовалюті, однак, як свідчить практика, вони не отримують своїх коштів. Натомість інші учасники процесу, за словами Коваленка, отримують фінансування, зокрема, через московський патріархат. Протягом багатьох років Росія створювала розгалужену агентурну мережу, до якої входять священники УПЦ МП, представники спецслужб, а також силових структур і охоронних організацій. Сьогодні ці особи активно залучені до цих схем або ж фінансують учасників.

Голова Національної поліції Іван Виговський (зображення: пресцентр НПУ)

"Протягом тривалого часу Московський патріархат формував мережі, зокрема серед осіб, які служили в силових структурах МП. Серед них були численні фактично бойові підрозділи, які виконували функції охорони, але насправді більшість з них діяла в Криму, беручи участь в його окупації. Сьогодні ці особи можуть виготовляти вибухові речовини, проте я впевнений, що СБУ діятиме професійно, і всі ці загрози будуть нейтралізовані", - підкреслив Коваленко.

Утім, для всіх учасників теракту згода на нього - фактично дорога в один кінець. Зв'язки між ланками дуже швидко виявляються і диверсантів саджають до в'язниці за статтею "Теракт", що передбачає 15 років ув'язнення або довічне. Гіршою за це може бути тільки доля самого підривника. Судячи з останніх тенденцій, у ФСБ вирішили, що кінцевих виконавців немає сенсу залишати в живих.

"Кожен, хто став на бік ворога, повинен усвідомлювати: російські спецслужби лише маніпулюють вами для досягнення своїх цілей. Для Росії ви є лише ресурсом," - наголосив Андрущенко.

З 2024 року в Кремлі ухвалили рішення про збільшення фінансування інформаційних кампаній, що призвело до зростання ресурсів для "творчих ініціатив". Для цього в соціальних мережах створюються цілі мережі акаунтів, де так звані експерти поширюють думки про те, що Україні немає сенсу продовжувати війну, Росія не є ворогом, а всередині країни назріває протест проти влади та армії. У РНБО регулярно здійснюють блокування сторінок із подібним контентом на платформі Tik-Tok.

Після завершення діяльності в інформаційному просторі, спецслужби переходять до активних дій на території України. Розпочинаються акти тероризму — підпали автомобілів, вибухи у військових комісаріатах, а також встановлення розтяжок у житлових будинках під час виклику поліції та інші подібні інциденти. Усі ці дії набирають обертів і подаються як прояв внутрішнього супротиву.

Головна мета Кремля та російських спецслужб полягає в тому, щоб спричинити хаос в Україні, викликавши страх як серед військових, так і серед цивільного населення. Суспільство в Україні повинно відчувати тривогу, а прагнення до опору має бути зведене до мінімуму. Окрім того, Росія прагне підривати довіру до мобілізаційних заходів, використовуючи свої інструменти та підживлюючи невдоволення серед українців.

"Враховуючи певних індивідів, які відчувають страх перед війною і висловлюють невдоволення щодо ТЦК, такі ситуації дійсно існують. Проте стверджувати, що всі готові взяти до рук зброю і вступити до ТЦК, - це невірно і нереально. Російська сторона намагається представити це саме в такому світлі", - зазначає Коваленко.

За задумом Кремля всі ці диверсії мають стати таким собі закликом до "сміливих" дій, але за фактом теракти скоюють люди, які не підлягають мобілізації, і за гроші. При цьому чат-бот СБУ, через який можна здати куратора, регулярно приймає заявки.

Інформаційні маніпуляції, що їх реалізує Кремль в Росії, здійснюються театральною студією "Крылья". Саме з їхнього "пера" з'явились фальшиві фільми, такі як "ЗСУ на Курщині", в якому актори, переодягнені в українських військових, знущаються над місцевими жителями та грабують магазини. Співробітники студії контролюють ряд процесів, включаючи деякі ботоферми, які активно розповсюджують наративи про "бунти" в Україні.

Інформації про те, хто керує підривниками, офіційно не розголошується. Проте очевидно, що українські спецслужби активно займаються розслідуванням у цій сфері.

"Я переконаний, що СБУ обізнана з іменами тих співробітників ФСБ, які займаються цими питаннями, але, очевидно, наразі не варто це обговорювати," - зауважив Коваленко.

Related posts