Від Дубневича до Чернишова можна провести багато цікавих паралелей.


У всіх регіонах України пройшли акції протесту проти законопроєкту, що передбачає ліквідацію НАБУ та САП, повідомляє ZAXID.NET.

Виявлення корупційних схем на найвищих щаблях влади - завдання не з легких, проте за останні десять років суспільство стало свідком багатьох резонансних арештів. Ці справи часто торкаються не мільйонів, а цілих мільярдів гривень. Серед них - газова афера Дубневича, справа Коломойського, викриття суддів, корупційні скандали з участю народних депутатів, а також спроба підкупу детективів НАБУ "королем контрабанди" Альперіним.

На фоні скандалу, пов'язаного з втратою автономії НАБУ (Національного антикорупційного бюро) та САП (Спеціалізованої антикорупційної прокуратури), редакція ZAXID.NET вирішила згадати найважливіші справи, що викликали широкий резонанс та були в їхньому розслідуванні.

НАБУ здійснювало розслідування масштабної схеми заволодіння газом на 2,1 млрд грн. Йдеться про справу розкрадання газу на Новояворівській та Новороздольській ТЕЦ. В організації схеми підозрюють чинного народного депутата Ярослава Дубневича, який переховується від слідства за кордоном та перебуває у міжнародному розшуку із 2023 року.

У березні 2025 року Спеціалізована антикорупційна прокуратура направила обвинувальний акт до суду, який ухвалить рішення щодо осіб, залучених до цієї шахрайської схеми.

Ярослав Дубневич ховається за межами країни і знаходиться у статусі міжнародного розшуку.

Це не єдина справа, в якій НАБУ та САП звинувачують Ярослава Дубневича. Його підозрюють у незаконному заволодінні 93 мільйонами гривень, які належать "Укрзалізниці". У вересні 2022 року Вищий антикорупційний суд (ВАКС) закрив цю справу, проте САП подала апеляцію, внаслідок чого справу було направлено на повторний розгляд. Після того як Дубневич втік за кордон, ВАКС прийняв рішення конфіскувати його раніше сплачену заставу в розмірі 56 мільйонів гривень на потреби Збройних сил України.

23 липня 2025 року НАБУ повідомило про завершення слідства у справі ексвласника "ПриватБанку" Ігоря Коломойського. За даними слідства, члени організованої ним злочинної групи заволоділи 9,2 млрд грн банку. Справа "ПриватБанку" є однією з наймасштабніших в історії антикорупційних органів.

НАБУ завершило розслідування по справі Ігоря Коломойського (Фото Наталії Кравчук/НВ)

У 2023 році Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) розкрила випадок корупції, в якому фігурував голова Верховного Суду Всеволод Князєв. Його підозрюють у отриманні хабаря в розмірі близько 2,7 мільйона доларів. За інформацією детективів, ці гроші він нібито отримав за ухвалення сприятливих рішень для олігарха та мільярдера Костянтина Жеваго. Наразі справа розглядається у Вищому антикорупційному суді.

Колишній голова Верховного Суду Всеволод Князєв (Фото УНІАН/Вʼячеслав Ратинський)

Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) звинувачують одеського підприємця Вадима Альперіна, відомого як "король контрабанди", у створенні схеми контрабанди товарів через кордон України. У вересні 2017 року НАБУ розпочало процедуру арешту активів підприємств, залучених до цієї незаконної діяльності, на суму понад 450 млн грн. Пізніше Альперін намагався підкупити детективів НАБУ, запропонувавши їм 800 тисяч доларів за призупинення розслідування та передачу справи до поліції, але його затримали "на гарячому". У 2021 році Рада національної безпеки і оборони України запровадила санкції проти Альперіна, а президент Зеленський позбавив його українського громадянства.

Вадим Альперін (посередині) в компанії своїх адвокатів (Фото: Слідство.Інфо)

У 2023 році Вищий антикорупційний суд закрив справу Вадима Альперіна внаслідок "правок Лозового", проте Апеляційний суд скасував це рішення.

Згідно з інформацією правоохоронних органів, колишній керівник Фонду державного майна (ФДМУ) Дмитро Сенниченко та його колишній радник Андрій Гмирін нібито організували злочинну схему на суму 10 мільярдів гривень. Як стверджує слідство, Гмирін і Сенниченко посприяли призначенню своїх людей на керівні позиції в державних підприємствах, зокрема в Одеському припортовому заводі та Об'єднаній гірничо-хімічній компанії. Вони укладали угоди з фірмами, які контролювалися ними, а продукція з державних підприємств продавалася цим компаніям за заниженими цінами, після чого перепродавалася з націнкою.

Колишній голова Фонду державного майна України Дмитро Сенниченко.

Дмитра Сенниченка також підозрюють у розкраданні більше 500 мільйонів гривень з державних підприємств. У травні 2024 року Вищий антикорупційний суд (ВАКС) ухвалив рішення про заочний арешт Сенниченка, оскільки він, як і інші фігуранти цієї мільярдної справи, залишив країну.

У 2022 році Національне антикорупційне бюро України та Спеціалізована антикорупційна прокуратура висунули підозру колишньому голові Національного банку Кирилу Шевченку у справі, пов'язаній із розкраданням 206 мільйонів гривень з "Укргазбанку" та оголосили його у міжнародний розшук. З того часу Шевченко знаходиться у Відні, проте австрійські правоохоронці відмовилися видати його Україні через введений воєнний стан. Сам екс-глава Нацбанку вважає себе "жертвою політичного тиску".

На сьогоднішній день кримінальну справу передано до суду, де буде ухвалено рішення щодо Шевченка та інших осіб, які підозрюються у справі.

Колишній керівник Національного банку Кирило Шевченко

У 2016 році НАБУ та САП виявили, що суддя Дніпровського районного суду Микола Чаус підозрюється у отриманні хабаря в розмірі 150 тисяч доларів. Після цього інциденту Чаус втік до Молдови, де шукав політичний притулок. У квітні 2021 року з’явилася інформація про його викрадення в центрі Кишинева, а в липні того ж року він з’явився у сільській раді на Вінниччині. Після цього НАБУ повідомило, що СБУ відмовилася передати їм Чауса та "перехопила" його у поліції.

Миколу Чауса затримали у сільраді на Вінниччині, фото "Цензор.нет"

У 2023 році Вищий антикорупційний суд України ухвалив рішення щодо Миколи Чауса, призначивши йому 10 років позбавлення волі за корупційні діяння з конфіскацією його активів. У 2025 році Апеляційна палата ВАКС переглянула вирок і скоротила строк ув'язнення до 8,5 років.

У 2023 році було викрито народного депутата від партії "Слуга народу" Анатолія Гунька, який отримав хабар у розмірі 85 тисяч доларів за оренду державних земель. У березні 2025 року Вищий антикорупційний суд визнав його винним у злочині корупційного характеру та призначив йому 7 років позбавлення волі з конфіскацією всього майна.

Депутат Анатолій Гунько, який був засуджений за отримання хабара (Фото "Суспільне Чернігів")

Це не єдиний нардеп, якого викрило НАБУ і САП. За даними слідства, народний депутат Віктор Бондар організував корупційну схему на закупівлі кабелів для "Укрзалізниці" - компанія втратила понад 140 млн грн.

У 2020 році НАБУ оприлюднило докази хабарництва нардепа "Слуги народу" Олександра Юрченка. Детективи стверджували, що депутат попросив 13 тис. доларів хабаря за внесення пропозицій до законопроекту, а в майбутньому - ще 200 тис. доларів для підкупу народних депутатів, членів комітету. Після оприлюднення доказів Юрченко написав заяву про вихід з фракції "Слуга Народу". Зараз справа у суді.

Народна депутат Людмила Марченко.

У 2023 році Людмила Марченко, народна депутатка, отримала повідомлення про підозру у втручанні в систему "Шлях". НАБУ опублікувало запис розмови між нею та її асистенткою, в якій йшлося про допомогу ухилянту у перетині кордону, а також момент, коли депутатка викидає частину хабаря за огорожею свого будинку. Розслідування цієї справи вже завершено, і вона наразі знаходиться на розгляді в суді.

У 2025 році НАБУ оголосило підозри п'ятьом фігурантам схеми розкрадання 733 млн грн на закупівлі продуктів для Збройних сил України під час воєнного стану. Йдеться, зокрема, про купівлю яєць за завищеними цінами - 17 грн/шт.

Перше виявлення цієї схеми сталося у 2023 році завдяки журналістам "Дзеркала тижня", після чого в Міністерстві оборони відбулася хвиля звільнень через скандал.

У 2024 році тодішнього міністра агрополітики Миколу Сольського звільнили з посади через підозру в заволодінні державною землею на 291 млн грн. САП та НАБУ також завадили учасникам схеми привласнити земельні ділянки площею 3,3 тис. га вартістю близько 190 млн грн. Вироку у цій справі ще немає.

Миколу Сольського звільнили з посади міністра через підозру в заволодінні державною землею на 291 млн грн (Фото Слідство.Інфо)

У 2017 році Національне антикорупційне бюро України здійснило arrest сина Арсена Авакова, Олександра, а також колишнього заступника міністра внутрішніх справ Сергія Чеботаря через підозри у розтраті 14 мільйонів гривень. За даними слідства, ці особи могли бути причетними до закупівлі рюкзаків для військових за кошти МВС за завищеними цінами, що значно перевищували ринкові. Крім того, постачання товару не відповідало вимогам відомства та було здійснено із затримками.

Вирок щодо Авакова та Чеботаря досі не було оголошено, адже Спеціалізована антикорупційна прокуратура закрила кримінальне розслідування.

Одна з останніх резонансних справ - це підозра уже колишньому міністру національної єдності Олексію Чернишову, який раніше був також міністром розвитку громад та територій. Урядовця підозрюють у зловживання службовим становищем та хабарництві. У цій справі триває досудове розслідування.

Related posts