Віктор Швець: Яким чином Трамп гарантує безпеку Україні та сприяє вражаючому економічному підйому для США? -- Блоги | OBOZ.UA


Згадаймо, як Дональд Трамп, президент Сполучених Штатів, під час своєї інавгураційної промови в Капітолії висловив думку, що "Бог врятував його, щоб повернути велич Америки". Він також зазначив: "Я можу вам сказати, що відновлення нашої республіки не було простим. Ті, хто бажав завадити нашій справі, намагалися позбавити мене свободи та навіть життя. Лише кілька місяців тому, у прекрасному штаті Пенсільванія, куля нападника пошкодила моє вухо, але в той момент я відчував, а тепер ще більше вірю, що моє життя не було врятовано випадково. Я був обраний Богом, щоб знову зробити Америку великою", - підкреслив Трамп.

"Я гарантую зниження податкового тягаря, мінімальне регулювання, доступну енергію, вигідні кредити та швидкий ріст доходів для кожного громадянина," - заявив Трамп у вересні, під час передвиборчої кампанії. "Моя стратегія дозволить швидко подолати інфляцію, зменшити ціни та відновити стрімке економічне зростання."

Трамп швидко завоював підтримку виборців, але коли повернувся до влади, розпочав "блискавичне економічне зростання", залучивши до тарифної війни всіх, навіть пінгвінів на віддалених островах.

Проте існує альтернативний шлях, який може суттєво сприяти динамічному зростанню економіки США і значно підвищити рівень життя американців. Можливо, саме цей шлях, а не протистояння з усім світом та підтримка агресивної політики путіна, зможе переконати громадян, що Трамп був надісланий Богом, щоб повернути велич Америки.

Потужне відновлення промислового виробництва і особливо у військово - промисловому комплексі (ВПК), де на сьогоднішній день є серйозні проблеми, а простіше кажучи - занепад, може швидко змінити життя американців, які отримають високооплачувану роботу, велику кількість нових робочих місць, змінять якісно непривабливу ситуацію в занедбаних провінційних містах, де ледь жевріють колись потужні підприємства ВПК.

І найліпшим партнером Трампа у відновленні економічної могутності Америки може бути Україна та її колосальні потреби у військовій техніці, зброї, боєприпасів, спорядження і все це повинно бути найновішим і найсучаснішим. Нові системи радіоелектронної боротьби (РЕБ), безпілотні літальні апарати (БПЛА), системи протиповітряної і протиракетної оборони(ППО і ПРО), далекобійні високоточні крилаті ракети (КР), і багато-багато усього іншого, що потрібно у сучасній війні.

Військово-промисловий комплекс США, а також його економічна складова, терміново потребують оновлення та адаптації до сучасних вимог бойових дій.

Це надзвичайно важливо, оскільки Китай знаходиться у стані постійної модернізації і досяг колосальних успіхів в приведенні своїх збройних сил до найновіших стандартів. Україна, її нескінченні потреби у військовій техніці, зброї, обладнанні і всього іншого для сучасної високотехнологічної війни, може виступити справжнім локомотивом, який за короткий час змінить американський ВПК, який знову стане світовим лідером на ринку найсучасніших озброєнь.

Президент Байден здійснив спробу ввести для України механізм "Ленд-лізу", і навіть був ухвалений відповідний закон, однак на практиці він не запрацював. Можливо, Трамп, завдяки своїй харизмі та впливу на Сенат і Конгрес, зможе знову повернутись до цієї концепції підтримки України.

Концепція, запропонована Черчіллем і Рузвельтом в боротьбі проти Путіна, в новій інтерпретації Трампа може стати знаковим моментом у нинішньому конфлікті. Історія свідчить, що постачання до СРСР за програмою ленд-лізу відіграли ключову роль у перемозі над Гітлером, а також суттєво трансформували американську економіку, перетворивши її на найсильнішу у світі.

Президент України вже виступив з пропозицією Дональду Трампу укласти угоду на постачання озброєння для України на величезну суму, навіть за стандартами США. Проте, якщо США відновлять партнерські відносини з Україною в сфері вигідної торгівлі, ці угоди можуть досягти неймовірних масштабів і суттєво вплинути на економіку Сполучених Штатів.

Цей цікавий матеріал в The Washington Post, написаний Марком Тіссеном, який веде колонку про зовнішню та внутрішню політику і колись був головним спічрайтером президента Джорджа Буша, присвячений ідеї, що "Трамп міг би укріпити свою мирну угоду, продавши Україні зброю на суму 50 мільярдів доларів". Автор зауважує, що, за інформацією Білого дому, адміністрація Дональда Трампа веде переговори про торговельні угоди з 75 державами з метою збільшення імпорту американських товарів. Однією з країн, що прагне придбати американську продукцію, є Україна, яка висловила намір купити зброю на 50 мільярдів доларів для протидії Росії. Трамп має дати своє схвалення на цей продаж як частину фінальної мирної угоди.

Продаж зброї міг би допомогти реалізувати його цілі щодо завершення конфлікту, водночас забезпечуючи нові робочі місця в виробничому секторі для американських працівників і укріплюючи основу оборонної промисловості Сполучених Штатів.

Трамп вимагає від України здійснити ряд непростих поступок, серед яких є відмова від певних територій та від намірів вступити до НАТО. У відповідь Україна отримує "фінансову підтримку" для відновлення після збитків, завданих Росією, а також невизначені "надійні" гарантії безпеки, які мають запобігти порушенням мирних угод, укладених Трампом.

Київ прагне миру, проте його турбує питання безпеки. Українці усвідомлюють, що вторгнення Росії під керівництвом Володимира Путіна розпочалося ще за президентства Барака Обами, потім агресія дещо зменшилась під час каденції Дональда Трампа, але знову активізувалася після вступу Джо Байдена на пост. Які гарантії можуть бути впевненими, якщо Путін знову захоче повторити сценарій після того, як Трамп залишить Білий дім у 2029 році? Він міг би скористатися будь-якими територіальними поступками, які Україна зробить сьогодні, поліпшити свою економічну ситуацію і військову міць завдяки послабленню санкцій, а потім знову вчинити агресію, якщо вважатиме наступного президента США недостатньо рішучим.

Єдиний спосіб зупинити Путіна в цьому -- і зміцнити спадщину Трампа, як миротворця -- це переконатися, що Україна має настільки потужний військовий стримуючий фактор, щоб Росія не наважилася напасти знову. Обіцянка продати американську зброю додасть Україні впевненості, що вона зможе створити такий стримуючий фактор. Небагато країн мають системи озброєнь, які потрібні Україні, або промислові потужності для їх виробництва. І немає жодних сумнівів, що Китай, Іран і Північна Корея -- навіть якщо буде мирна угода -- продовжуватимуть надавати потужну допомогу Росії в підготовці до її наступної спроби завоювати Україну.

Для ясності: Україна не просить американських платників податків фінансувати закупівлю зброї. Вона має намір її купити. Існують різні способи, які можуть спростити цей процес. Наприклад, Польща наразі здійснює закупівлі американської зброї за допомогою прямих позик з іноземного військового фінансування, які передбачають відсотки, що підлягають сплаті уряду США. Це включає танки Abrams, гелікоптери Apache, системи розвідки повітряного простору, високомобільні артилерійські ракетні системи та батареї протиповітряної оборони Patriot на мільярдні суми.

Сполучені Штати можуть застосувати подібний механізм для постачання зброї Україні. Крім того, існує можливість реалізації військових поставок Україні через програму ленд-лізу, аналогічну тій, що використовувалася для підтримки Великобританії в часи Другої світової війни. Для цього не знадобиться нове законодавство, оскільки президент вже має необхідні повноваження відповідно до чинних норм. Будь-які кредитування під відсотки можуть бути забезпечені значними запасами мінералів України. Також можна було б надати Україні можливість використовувати заморожені російські активи для придбання озброєнь.

Продаж зброї в Україні не лише сприяв би встановленню миру в регіоні, але й приніс би вигоду Сполученим Штатам, допомагаючи відновленню нашої оборонної промисловості, котра потребує іноземних військових контрактів для підтримки активних виробничих процесів. Наприклад, розглянемо наш потенціал у виробництві танків і броньованої техніки, який був на межі закриття десять років тому. Адміністрація Обами намагалася закрити єдиний в Америці танковий завод у Лімі, штат Огайо, де виробництво зменшилося до одного танка на місяць через скорочення витрат на оборону. Проте, завдяки зусиллям республіканців у Конгресі, зокрема тодішнього сенатора Роба Портмана з Огайо, завод вдалося зберегти, переважно завдяки імпортним військовим контрактам з союзниками та партнерами США, такими як Польща, Румунія, Тайвань, Саудівська Аравія і Марокко. Ці продажі не лише дозволили зберегти робочі місця в Огайо, але й знизили вартість одиниці танка для американської армії, що в результаті заощадило платникам податків мільярди доларів.

Схожа історія з ЗРК "Патріот". У 2018 році Сполучені Штати будували перехоплювачі Patriot з анемічними темпами 350 на рік. Завдяки пакету допомоги, схваленому Конгресом для Ізраїлю, Тайваню та України минулого року, це виробництво майже подвоюється до 650 на рік. Тепер Україна хоче придбати у США щонайменше 10 систем Patriot на суму понад 10 мільярдів доларів, що може ще більше збільшити виробництво Patriot у США. Підтримка виробничих ліній для системи Patriot має вирішальне значення для національної безпеки США та створить робочі місця для американських робітників у Міссурі, Массачусетсі, Нью-Гемпширі, Нью-Мексико та Пенсільванії.

Якщо Трамп виражає занепокоєння, що угода про постачання зброї може завадити Україні у її прагненнях до миру, він може зумовити продаж озброєнь умовою прийняття остаточного мирного договору з боку України. У випадку, якщо Київ погодиться на мирні умови, але Москва залишиться непримиренною, Трамп зможе використовувати угоду про зброю, щоб реалізувати своє зобов'язання щодо посилення військової підтримки України з боку США, з метою змусити Путіна сісти за стіл переговорів. Який висновок? Постачання зброї Україні відповідає інтересам Трампа, охоплюючи аспекти від торгівлі до національної безпеки. Це не обтяжує платників податків (навіть, ми можемо отримати відсотки від кредитів), створює нові робочі місця на американських виробництвах, підвищує нашу здатність виробляти критично важливу зброю для самооборони країни та може стати вирішальним елементом у мирному процесі, що покладе край війні в Україні.

Президент США Дональд Трамп є бізнесменом, він все своє свідоме життя займається бізнесом. Пропозиція через торгівлю відновити партнерські стосунки з Україною і надати їм нового дихання може мати успіх. Оскільки пропозиції відновити торгівлю це взаємно вигідний процес, який буде чітко зрозумілий і виборцям Трампа, адже Сполучені Штати отримають від України величезні надходження, які вплинуть на якість життя американського народу. Механізм фінансування таких величезних поставок теж добре відомий і він є реальний.

Питання відновлення справжнього "Ленд-лізу" може виявитися надзвичайно важливим і перспективним. Важливо, що американські виборці, скоріше за все, підтримають таку форму допомоги Україні. Однак це стане можливим лише в тому випадку, якщо ця тема опиниться в центрі уваги Дональда Трампа. Реалізувати її зможе Стів Віткофф, який зарекомендував себе як ефективний переговорник. Проте, йому, мабуть, не варто витрачати свої здібності бізнесмена та дипломата на переговори з агресором путіним, який часто обіцяє багато, але зазвичай вводить в оману.

Відновлення торгівлі з високими прибутками та впровадження програми "Ленд-Ліз" є ключовими етапами на шляху до миру та надійних гарантій безпеки для України.

Related posts