Віталій Портников: Росія отримала невдачу на виборах у Румунії – Блоги | OBOZ.UA
За два дні до другого туру президентських виборів у Румунії Конституційний суд ухвалив безпрецедентне рішення, скасувавши результати першого туру через можливе іноземне втручання у виборчий процес. Це рішення стало наслідком оприлюднення Вищою радою національної оборони документів спецслужб, які свідчили про ймовірність російського втручання в кампанію кандидата Келіна Джорджеску - справжнього "джокера" цих виборів, як зазначає Віталій Портніков на radiosvoboda.org.
Жодне соціологічне дослідження не передбачало успіх Келіна Джорджеску, який здобув перше місце в результатах стартового туру виборів. Його перемога виявилася справжнім сюрпризом, особливо на фоні його відкрито антиєвропейських і проросійських поглядів. Не можна забувати і про його антиукраїнські настрої, які також викликали значне занепокоєння.
При цьому спецслужби знайшли невідповідність між "нульовими" витратами Джорджеску на передвиборчу кампанію та величезними витратами на канали у ТikTok, які й допомогли йому перемогти. TikTok повідомив румунську владу про те, що виявив потенційну мережу акаунтів, що беруть участь у діях з маніпулювання громадською думкою у передвиборному контексті, а також мережу акаунтів, пов'язаних з російським державним ЗМІ Sputnik, націлену на користувачів у Румунії та Молдові. Всі ці й подібні факти й стали основою для рішення Конституційного суду Румунії.
Рішення сприймається неоднозначно
Звісно, це рішення сприймається неоднозначно. Його привітав президент країни Клаус Йоганніс, який наголосив, що рішення суду було ухвалено після того, як було доведено участь у виборчій кампанії іноземної держави. Схожої позиції притримується і більшість румунських політиків.
Сам Келін Джорджеску, як і очікувалося, охарактеризував судове рішення як "державний переворот". Лідер румунських ультраправих Джордже Сіміон поділяє цю думку. Також рішення суду було названо "насильством над демократією" іншою учасницею скасованого другого туру виборів, ліберальною політикинею Єленою Ласконі.
Проте найзначнішим аспектом залишиться реакція румунських виборців на це безпрецедентне рішення. Якщо громадяни відчують себе обдуреними і вирішать, що скасування виборів є лише спробою "системи" протистояти антисистемному кандидатові, то питання вибору проросійського кандидата з правих сил — навіть якщо це не буде Джорджеску, а, наприклад, Сімйон з його антиукраїнськими настроями — стане лише питанням часу.