Зникли сподівання Москви на результати виборів у США: ані розподілу сил, ані дестабілізації ситуації не стало.


Вершина російського мафіозного еліту в таємниці вітала Трампа з його успіхом і наразі міркує над стратегією подальшої взаємодії з ним.

Перспективи, які має московська еліта та російська пропаганда щодо виборів у США, можна класифікувати на дві категорії: короткострокові та довгострокові. У "найближчому зоровому полі" кремлівські медіа активно просували сценарій, що істотно відрізнявся від реальності. Зокрема, йшлося про запеклі сутички, які могли б тривати не лише в символічному сенсі, але й в реальному, протягом днів або навіть тижнів.

Якщо ж казати про довготермінові наслідки перемоги Трампа, то тут очікування Москви знаходяться в широкому спектрі: від більш-менш обережного оптимізму у відкритих висловлюваннях до тривоги через можливість жорсткого протистояння, у тому числі ядерного, в інсайдах.

НАГНІТАННЯ ЖАХІВ ПРОТИСТОЯННЯ АЖ ДО РОЗКОЛУ США

Чим ближче наближалися вибори, тим більше роспроп розгортав свої жахливі наративи, нагадуючи про стиль сучасного американського фільму-катастрофи "Civil War" (2024). Особливо виразно це проявлялося в сюжетах провідних телеканалів, адже візуальний контент завжди справляє більше враження. Ось американці заявляють про свою готовність захищати результати виборів, одночасно перевіряючи, що у них з арсеналом; ось виборці надійно закривають двері своїх осель, очікуючи на можливі заворушення...

Важливо детально ознайомитися з російськими пропагандистськими сценаріями в текстовому форматі. На провідному ресурсі російської пропаганди, "РІА Новості", так звані аналітичні матеріали публікуються не в довільний час, а строго о 8:00 ранку. Це не випадкові, а ретельно продумані тексти, які впливають на свідомість аудиторії не менш потужно, ніж ракети.

Ось які матеріали, що мають схожі повідомлення, але різні методи подачі, з'явилися там всього за кілька днів до виборів — 1-2 листопада.

Спочатку відповідь на риторичне запитання "про що американські вибори" Александра Яковенка. Дивимося на біографію автора - що й казати, серйозна людина. Заступник міністра закордонних справ (2005-2011), посол у Великій Британії (2011-2019), ректор Дипломатичної академії МЗС Росії (2019-2024). Але от що йому тепер доводиться писати, бо так треба за планом:

Очевидно, що обидві сторони не визнаватимуть своїх невдач, і все зводитиметься до того, хто з них сильніше вважає, що "Америка є їхньою", і хто зможе застосувати насильство.

Так, пане ректоре, вам, напевно, вже здається, що це абсолютно зрозуміло. Але якщо звернути увагу на реальні події та новини, то можемо побачити заголовок: "Гарріс привітала Трампа з його перемогою на виборах". Виходить, що ця "очевидність" насправді зовсім не така вже й очевидна.

Розглянемо, які подальші кроки здійснює теоретик і практик російської дипломатії:

Не варто відкидати можливість тимчасового поділу країни на республіканські та демократичні штати, хоча й без переходу до відкритого збройного конфлікту, подібного до XIX століття. Незалежно від обставин, США знаходяться на порозі важливих змін, які можуть призвести до різних наслідків. Цей перехідний період може тривати довго, несучи з собою як ризики, так і можливості для інших країн світу.

Ну, тут хоча б "не можна виключати" замість категоричного "вже очевидно". І це компенсація за більш сміливі припущення - солодкі мрії Кремля про розкол флагмана світової демократії. Та найголовніше наприкінці - про ризики та можливості, які відкриває такий розвиток подій для решти світу. Тут дипломатичний професіоналізм все ж спрацював: Яковенко хоча б згадує "ризики", а не тільки оспівує "можливості". Саме тому знадобився другий текст у ту ж мішень - різкіший, як-то кажуть, відв'язний.

РОСПРОП РОЗРОБЛЯЄ СЦЕНАРІЇ ДЕСТАБІЛІЗАЦІЇ ЗА ЗАМОВЛЕННЯМ КРЕМЛЯ

Пьотр Акопов виступає як більш класичний пропагандист, не маючи досвіду в дипломатиці. Це дозволяє йому вільніше використовувати свою уяву у текстах. Саме це і потрібно російській пропаганді — розвиток і творчий підхід. У своєму матеріалі "Вашингтон не готовий передати владу Трампу" (2 листопада) Акопов розгортає картину подій, які можуть статися відразу після виборів, пропонуючи три можливі сценарії розвитку ситуації.

Перший - перемога Камали Гарріс. Що ж, за його версією, далі:

Трамп і його прихильники не приймуть результати виборів. Розпочнеться процес оскарження результатів у судах кількох ключових штатів, які визначили підсумок голосування, а також вимога про перерахунок голосів. Якщо суди не нададуть бажаних результатів або перерахунок не змінить ім'я переможця, прибічники Трампа будуть впевнені, що вибори в них вкрали (і це вже вдруге поспіль). Вони організують марш у Вашингтон – мирну акцію до столиці, щоб тиснути на конгрес і вимагати справедливості. При цьому, на відміну від подій 2020 року, організація буде набагато серйознішою – очікується мільйонна демонстрація проти фальсифікацій виборів.

І знову, як і раніше, вражаюча несподіванка – до розколу та розпаду Сполучених Штатів. Проте автор сам обмежує свої оптимістичні уявлення, зазначаючи, що тріумф Гарріс виглядає малоймовірним. Але найголовніше – це те, як чітко і детально розроблено план дестабілізації в США від російських пропагандистів.

Який миттєво переходить до альтернативного результату виборів, що "втілився" у дійсності:

"Куди вірогіднішим є інший сценарій - майже дзеркальний, яким за перемогою Трампа йде той самий ланцюжок подій - тільки з боку демократів. Невизнання ними перемоги експрезидента призведе до оскарження результатів, судів та інших хитрощів, з тією різницею, що на їхньому боці буде не лише велика частина істеблішменту та медіа, а й апарат влади з Білим домом на вершині".

Згодом, обираючи інший шлях, автор все ж таки приходить до тих самих, бажаних Кремлем висновків: "Нью-Йорк і Каліфорнія можуть оголосити про невизнання Трампа як президента, що фактично стане першим тестом на можливий розпад США. Цей сценарій виглядає значно більш імовірним". Проте передбачають, що наразі він не буде реалізований "до остаточної стадії, і врешті-решт Трамп все ж таки займе президентську посаду". Але слід зазначити, що "репетиція" також має своє значення.

З огляду на це, реалізація даного сценарію (як і першого, з перемогою кандидата від демократів) лише... відсувається на чотири роки. З прогнозом, що в 2028 році демократи не визнають перемогу Джей Ді Венса, а його поразка залишиться непоміченою для прихильників Трампа.

ЯК ЛЕГКО ПРОПАГАНДИСТИ МІНЯЮТЬ СВОЇ ТЕЗИ НА ПРОТИЛЕЖНІ

Не слід сприймати такі сценарії як прості висловлювання окремого пропагандиста. Насправді, це технічне завдання для Russia Today та безлічі інших, часто анонімних, ресурсів. Варто також зазначити, що подібні методики, або точніше їх реалізація, спостерігалися у пострадянських країнах, які прагнули (та продовжують прагнути) до демократичних і європейських цінностей - таких як Молдова і південно-кавказькі республіки. Тому не варто дивуватися, що ці практики тепер поширюються на потужні США, незважаючи на їхній значно вищий рівень внутрішньої безпеки та захищеності ззовні. Адже в епоху соціальних мереж, анонімних платформ та діпфейків можливості для маніпуляцій безмежні.

Ледь не випустив з уваги, що в Акопова є ще один сценарій. Цей передбачає мирну передачу влади. "Але, - зазначає він, - це скоріше сюжет для фантастичного фільму, а не відображення справжнього американського життя". І знову повертаємося до реальних подій: "Байден і Трамп обговорили питання передачі влади". От і виходить, що це зовсім не фентезі!

Американська демократія, незважаючи на численні виклики, знову не виправдала сподівань кремлівських фантазерів.

Цікаво, що після того, як остаточно стало відомо про "спокійну перемогу" пари Трамп-Венс, роспроп вдався до іншого краю. Той же видатний аналітик Акопов написав для читачів з пам'яттю рибок гупі дещо прямо протилежне розглянутому вище: "Трамп вирішив питання влади до 2036 року" (7 листопада). Вони і тут судять по собі: якщо вже прийшли до влади, то важко буде відтягти. І слідом за другим терміном Дональда гарантовано будуть два терміни сорокарічного Джей Ді Венса. Який зараз нібито ще й "страхує Трампа від убивства". Треба окремо відзначити цю нав'язливу, аж до печії, тезу роспропу. Цікаво, а чи знає сам Трамп, як сильно вона пропагується в російських медіа?..

МЕЖІ МІЖ "ДІАЛОГОВОЮ ВІДКРИТІСТЮ" І "АНТАГОНІЗМОМ ЗІ СТОРОНИ США"

Якщо короткострокові очікування та наміри Кремля виявляються чіткими, різкими та зрозумілими, то його довгострокові стратегічні плани охоплюють значно більший діапазон можливостей.

Але повернімося трохи назад. Розглядаючи висвітлення Росією теми американських виборів у попередніх текстах, ми вже відзначали неоднозначне ставлення до кандидата від республіканців. Періодично йшло нагадування про його політичну різкість і часто непередбачуваність, що може нести загрози Москві. Попри це, з часом роспроп дедалі більше схилявся до підтримки Трампа - через його несистемність. Відповідно, й до надій, які покладав у зв'язку з цим Кремль на можливість розгойдування поточної ситуації та й усієї політичної системи США. Відтак картинка спрощувалася, ставала більш пласкою, заточеною на пророкування та описи поствиборчих безладів.

Тепер, коли вибори завершені і обставини не змінилися, російська пропаганда та Кремль знову звертають увагу на те, що Дональд Трамп є суперечливою фігурою, за підтримку якої варто змагатися, а навколо якої слід плести інтриги.

Якщо розглядати публічні та офіційні висловлювання представників політичного керівництва країни-агресора, то можна помітити певний обережний оптимізм. Зокрема, перемога Трампа сприймається як "позитивний сигнал", хоча, за його словами, щоб завершити війни між Росією та Україною, необхідні "конкретні дії" (зазначила Захарова). Також варто звернути увагу на більш різкі висловлювання від звичайно обережного Пєскова: після заяви про "готовність до конструктивного діалогу" він нагадав, що США залишаються "недружньою державою".

Своєю чергою і пропагандисти - що аналітики, що телевізійні "балакучі голови" - наразі також достатньо обережні. Часом вони просто повторюють своїми словами мовлене вищим керівництвом: "Якщо Трамп і робитиме щось (на російсько-українському напрямку, - ред.), то він це повинен буде показати на ділі, а не своїми заявами" (пригодований політолог з RT). І загалом пропагандисти тримають себе в описаних вище рамках між "відкритістю до діалогу" та "недружністю США".

Ці ідеї, що розповсюджуються пропагандистами у більш розгорнутому форматі з певними аргументами, є простими та передбачуваними: заклик до Америки змінити свою зовнішню політику. Це означає повернення до ізоляціонізму: зосередитися на внутрішніх економічних справах і уникати витрат на геополітичні конфлікти та військово-економічну боротьбу з диктатурами і авторитарними режимами. Важливо звернути увагу на тон, яким це висловлюється — він не агресивний, а радше навчальний і підбадьорливий. Словно саме в таких діях криється велич і успіх Америки, тоді як поразка призведе лише до постійного відступу перед натиском автократій.

Складається враження, що цей текст написано з огляду на можливий переклад, щоб не викликати обурення у Трампа, якщо його покладуть на стіл. У будь-якому випадку, можна з упевненістю сказати, що розпочалася глобальна гра у перетягування на свою сторону творця гасла "Make America Great Again". Кожен учасник прагне довести, що саме його інтерпретація найкраще відповідає концепції "Великої Америки".

Тому зовсім не дивно, що Росія уважно стежить за всіма кроками президента Зеленського, особливо за його спробами встановити зв'язок із Трампом, яких уже накопичилося чимало.

ЩОДО РЕЗУЛЬТАТИВНИХ УГОД АБО ЗБІЛЬШЕННЯ КОНФЛІКТУ ДО МАСШТАБУ "КАТАСТРОФИ"

У цьому контексті варто зазначити, що Москва також активно працює в даному напрямку. Це підтверджується не лише обережними висловлюваннями представників Кремля та російського Міністерства закордонних справ. Особливо цінним є інсайдерський матеріал під назвою "Російські еліти у публічному просторі дистанціюються від виборів у США, але неформально привітали Трампа з перемогою", що був опублікований виданням "Верстка". При аналізі цієї інформації важливо враховувати, що її поширення частково відповідає інтересам тих, хто стоїть за цими "джерелами" та "співрозмовниками".

Отже, виявилося, що з перемогою Трампа його привітала вся верхівка російського мафіозного бомонду, починаючи з Путіна. Серед тих, хто висловив підтримку, були голови обох палат "парламенту" Матвієнко та Володін, а також міністр закордонних справ Лавров. З бізнесового середовища привітав голова правління "Сбербанку" Греф, а також заступник голови російського Радбезу Медведєв. Це є важливим нагадуванням для тих, хто помилково вважає "експрезидента" просто п'яничкою, а його пости в Телеграмі — лише алкоголічною балаканиною. Насправді, ці повідомлення становлять один із ключових каналів комунікації Кремля з зовнішнім світом.

Цікаво, як і згаданий багатоголосий інсайд "Верстки". Адже інформація про таємні вітання Трампу з Москви, оприлюднена, перетворюється на відкритий сигнал для дипломатичного танцю. Ще один цікавий момент: з одного боку, стверджують, що Трампа "вітали через знайомих", а з іншого - що це вітання було передано через російський МЗС. Це свого роду "гібридна таємниця": начебто й приватні вітання, але водночас і майже офіційні, що має полегшити старт нових контактів.

Далі джерело "Верстки" в російському парламенті висловило думку, ніби Трамп "набагато договороспроможніший і кращий" для РФ, аніж Гарріс. При цьому, за його словами, надії діячів країни-агресора "пов'язані насамперед зі скороченням допомоги Україні".

При цьому заявлено, що ідею Трампа закінчити війну між Росією та Україною за добу в Кремлі не сприймають серйозно. "А якими методами він це зробить? Пригрозить Путіну? Зеленському? Закінчити війну можна швидко лише одним способом - припинити допомогу Україні, різко", - сказав співрозмовник видання, близький до адміністрації президента РФ.

Проте, інше джерело з російської адміністрації має зовсім інший погляд на ситуацію. Воно висловлює впевненість, що Трамп не зменшить підтримку України та Збройних Сил, і не погодиться на заморожування бойових дій на лінії фронту. Більш того, "існує ймовірність ескалації. Це, напевно, призведе до глобальної катастрофи. Це не завершення війни, а справжній світовий конфлікт," - зазначив цей співрозмовник "Верстки".

Отже, цикл завершився, і ми знову опинилися на початковій точці. Москва має свої сподівання стосовно здатності нового президента укладати угоди. Проте існують і абсолютно протилежні думки, які викликають занепокоєння. Водночас надії на Трампа як на джерело дестабілізації в Америці "в даний момент" не виправдалися жодним чином.

І цього разу, як і в 2016 році, в Держдумі не було жодних острахів щодо його обрання. Це також є досить символічним показником.

P.S. У процесі підготовки матеріалу до публікації стало відомо, що увечері четверга на пропагандистському Валдайському форумі Путін значну частину свого виступу присвятив Трампу. Це стало своєрідним продовженням інсайдерського матеріалу "Верстки". Після цього російському лідеру було простіше висловити свої думки, адже вже існував медійний фундамент та більша готовність до сприйняття його слів.

Путін особисто висловив свої вітання Трампу з нагоди його перемоги, виголосивши безліч позитивних, навіть лестощів, слів. Він також зазначив, що готовий прийняти дзвінок від Трампа, навіть до його інавгурації. Водночас, він не вважає зазорним також самостійно зателефонувати. Таким чином, така бесіда, безумовно, відбудеться, і те, як вона розгорнеться, матиме для нас велике значення.

Related posts