WSJ: Команда ГУР, що звільнила острів Зміїний, більше доби провела в морських просторах на надувному човні.
Спеціальні підрозділи Головного управління розвідки поділилися історією звільнення острова Зміїний від російських військ. 155-мм самохідні гаубиці та РСЗВ "Ураган" були встановлені на баржах навколо дельти Дунаю, звідки вели обстріл острова прямо з води. У день, коли над островом замайорів український прапор, шторм перевернув моторний човен, і військові провели 28 годин у відкритому морі, використовуючи гумовий човен з веслами.
Источник: The Wall Street Journal
Опис: На початку вересня журналіст з американського видання здійснив візит на острів Зміїний, де мав можливість поспілкуватися з офіцерами елітного підрозділу "Тимур", що належить до української військової розвідки. Ці військові брали активну участь у відновленні контролю над островом влітку 2022 року.
За повідомленням WSJ, цей скелястий шматок землі, розташований за 20 миль від берега, носить сліди численних українських атак, спрямованих на його звільнення. Крім того, острів покритий знищеними залишками російської військової техніки та руїнами будівель, які стали лише купами сміття.
Острів Зміїний став для України стратегічною базою в Чорному морі, надавши підтримку економіці, адже вдалося відновити мільярдні обсяги експорту зерна.
Видання підкреслює, що звільнення острова стало знаковою перемогою для України. Адже в перший день війни, коли російські військові судна наблизилися і вимагали від українських захисників капітуляції, один з прикордонників відповів по рації фразою, що кораблі повинні "зникнути".
"Як каже історична приказка: "Хто контролює острів Зміїний, той контролює море", - сказав в інтерв'ю на острові офіцер Головного управління розвідки з позивним Нед.
Зусилля України щодо повернення острова розпочалися у квітні 2022 року із затопленням флагмана Чорноморського флоту Росії, корабля "Москва". Незабаром Україна почала наносити безперервні удари по острову ракетами, випущеними з безпілотників і військових літаків, потопила російські катери і знищила гелікоптер, щойно він приземлився.
Українські сили розмістили 155-мм самохідні гаубиці на баржах і перемістили їх навколо дельти Дунаю на вогневі позиції, недоступні з суші. Реактивні системи залпового вогню "Ураган" вели вогонь безпосередньо з барж.
"З моменту, коли ми розпочали регулярну роботу з середини червня 2022 року, ми змусили їх залишити острів всього за два тижні", - розповів керівник операції з позивним Шекспір.
Кадровий військовий на ім'я Рамзес разом із п’ятьма колегами зі штабу спецпідрозділу "Тимур" знову прибули на острів, щоб зміцнити контроль України над цим територіальним об'єктом.
Вони підійшли до скелі з західного боку острова, мандруючи на низько нахиленому річковому човні під покровом ночі. Четверо з них, очолювані Рамзесом, піднялися на верхівку скелі і обережно просувалися між руїнами та залишками техніки, замінованої російськими військами, які відступали. Під дощем і в тумані вони почали розмінування будівель і збирати документи, що залишилися в поспіху. Рамзес підняв український прапор на острові.
Поки солдати перебували на узбережжі, погода різко погіршилася. Під час повернення на сушу сильні хвилі вивели з ладу два двигуни їхнього човна, а згодом перевернули його, змусивши перейти на надувний човен без мотору, озброївшись лише веслами.
Човен було захоплено водами океану і віднесено у бік газових бурових платформ, на яких перебували російські військові сили.
Військовослужбовці провели ніч, безперервно відкачуючи воду, що потрапляла в човен через борти, і застосовували насос, щоб підтримувати його в належному стані. Після 28 годин у відкритому морі їх нарешті вдалося врятувати.
WSJ повідомляє, що в цій частині Чорного моря основна боротьба ведеться за декілька газових платформ, розташованих на сході від острова, які опинилися під контролем Росії. Ворожі сили встановили там техніку для моніторингу українських військ, а також для відстеження ракет і дронів, які Київ використовує для ударів по анексованому Криму.
Нещодавно спецпідрозділ "Тимур" відправив близько десятка швидкісних катерів атакувати бурові установки. Їх обстріляли з кулеметів, збивши при цьому сучасний російський винищувач Су-30СМ.