"Я охоронець порядку в цьому суспільстві": у справі про вбивство Фаріон з'явилися нові вражаючі подробиці.


За кілька днів у Львові розпочнеться судовий процес, на якому буде остаточно встановлено, хто забрав життя Ірини Фаріон.

Нещодавно Національна поліція України оголосила про завершення досудового розслідування резонансної справи щодо вбивства мовознавця та активістки Ірини Фаріон. Як повідомляють правоохоронці, обвинувальний акт вже направлено до суду, а початок слухань заплановано на ранок 3 січня. Підозрюваним у злочині є 18-річний житель Дніпра В'ячеслав Зінченко, який був затриманий і заарештований кілька днів після трагічної загибелі Ірини Фаріон.

Як з'ясував ТСН.ua, під час розслідування було виявлено, що в своєму гаджеті підозрюваний написав наступне: "Я санітар цього суспільства" (речення було написано російською -- Ред.). Про це нам в інтерв'ю, серед іншого, розповіла адвокатка Наталія Романик, яка представляє інтереси доньки Ірини Фаріон.

Пані Наталія, як ви вважаєте, чи є в цій справі достатня кількість доказів, які свідчать про те, що В'ячеслав Зінченко міг бути причетним до вбивства Ірини Фаріон?

Питання щодо доказів та їх достатності -- то прерогатива Суду. Як на мене -- доказів предостатньо. Чи було слідство чесним? Це була справа Честі Львівської поліції. Є така система відеонагляду "Безпечне місто", саме завдяки якій вдалась розкрити цей злочин.

Певна частина громадян в соцмережах висловлюють сумніви щодо причетності Зінченка до вбивства. Що б ви могли сказати їм на це?

Нехай люди шукають інформацію про "Ефект Даннінга — Крюґера" (також відомий як ефект профана). Ці дослідники наочно продемонстрували, чому суспільство не довіряє висновкам розслідувань. Особи, які не володіють необхідною експертизою чи знаннями з певної теми, часто вважають себе досить обізнаними, адже через свою некомпетентність вони не усвідомлюють власних обмежень. Тому й виникає стільки коментарів: раптово всі стали експертами у сфері кримінального процесу.

На вашу думку, яким міг бути ключовий мотив вбивства Ірини Фаріон?

Головна тема — когнітивний дисонанс. Війна... і хлопчик, який, будучи призваним до армії, водночас намагається дізнатися про маршрути та можливості отримання румунського паспорта. Це вкрай патріотичні запити... Мої міркування можуть ґрунтуватися лише на фактах і документах справи.

На основі ваших відомостей, скільки часу підозрюваний проводив у підготовці?

Принаймні з початку квітня 2024 року.

Поділіться історією, що стоїть за висловом "Я санітар цього суспільства", який, як вважається, належить Зінченку. Як ця фраза потрапила в обіг і які обставини її появи?

Під час затримання я ще встигав щось написати у своєму пристрої, але після того, як мене затримали, лише вимовив кілька слів і знову замовк.

Чи була якась деталь у цій справі, яка справила на вас враження як на адвоката?

Мене нічим не здивували. Я займалася численними справами, пов'язаними з вбивствами. Маю чітке уявлення про процеси розслідування. Радію, що робота над справами була проведена ретельно та професійно, без підпорядкування суспільним очікуванням.

Як ви уявляєте завершення цієї резонансної справи?

Фінал -- далеко. Шлях довгий. Ми готові йти. Чотири абсолютних виправдувальних вироки вже мала. Тепер мета - довічна ізоляція від суспільства, якщо суд визнає винним Зінченка.

У Львові 19 липня стріляли в Ірину Фаріон. Пізніше того ж дня медики повідомили, що її поранення виявилися несумісними з життям. Офіс Генерального прокурора 20 липня кваліфікував злочин як умисне вбивство.

Через кілька днів, 25 липня, правоохоронні органи оголосили про затримання підозрюваного у Дніпрі.

"Протягом 139 годин безперервної роботи величезної команди, що складалася з оперативників, слідчих, кримінальних аналітиків, експертів та інших представників правоохоронних органів, а також працівників Служби безпеки України, було ретельно перевірено кожен куточок маршруту, яким рухався стрілок. Обшукали близько 100 гектарів лісу. В результаті їх зусиль підозрюваного вдалося вистежити та ідентифікувати. Завдяки наявності його фотографії, це стало лише питанням часу: смарт-камери спостереження зафіксували його в різних місцях." — поділився інформацією міністр внутрішніх справ Ігор Клименко.

Адвокат підозрюваного, Ігор Сулима, під час одного з судових засідань, на якому розглядалася міра запобіжного заходу для Зінченка, заперечував будь-яку причетність свого клієнта до вчинення вбивства.

"Ніхто з очевидців не підтвердив, що бачив Зінченка під час вчинення злочину, і що він знаходився в той момент у зазначеному місці," – зазначив адвокат підозрюваного Ігор Сулима.

Згідно з думкою матері Зінченка, її син не має жодного відношення до вбивства.

"Жодного прямого доказу його винуватості немає. Я взагалі не розумію, на яких підставах його заарештували. Тому я навіть обурена. Той хлопець у панамці не схожий на мого сина. Той хлопець більш худорлявий, у нього інше обличчя. Все, що зараз відбувається, ці суди -- це незаконне рішення", -- розповідала нещодавно нам Олена Зінченко.

Як з'ясував ТСН.ua, розглядати справу про вбивство Фаріон та вирішувати долю В'ячеслава Зінченка буде колегія суддів.

Related posts