Як народні обранці забезпечують собі значні пенсії та чому обмеження, встановлені урядом, виявляються малоефективними.


В Україні найвищу пенсію без урахування довічного утримання судді отримали за законом "Про статус народного депутата". Стара редакція статті 20 зазначеного закону дозволяла парламентарям на заслуженому відпочинку отримувати до 90% зарплати працюючого депутата. І хоча ця норма вже не діє, через суди народні обранці домагаються підвищення своїх пенсій за старим законом й інколи до неочікувано високого розміру.

Дізнайтеся, які пенсійні виплати отримують народні депутати та чи зможе обмеження, запроваджене Кабінетом Міністрів, щось змінити. Читайте деталі в статті OBOZ.UA.

Які пенсії платять народним депутатам

Найбагатшим пенсіонером в Україні, якщо не враховувати довічне грошове утримання суддів, є Сергій Ківалов. Він скористався застарілою нормою закону про "Статус народного депутата". Однак замість того, щоб отримувати відсоток від зарплати діючого нардепа, як вирішив суд, Ківалов отримав частку від зарплати в своєму університеті, яку він перед зверненням до суду збільшив у 5,2 рази.

OBOZ.UA провів аналіз десятків справ, у яких колишні та діючі народні депутати через судові інстанції домоглися підвищення своїх пенсій. При цьому, в жодному з цих випадків не враховувалися доходи з інших організацій — завжди використовувалися лише доходи, отримані під час роботи в парламенті (як це передбачалося у попередній редакції закону). Водночас, в справі Ківалова суддя Одеського окружного адміністративного суду Михайло Кравченко дав згоду на використання зарплати, отриманої з приватного університету, замість доходів з Верховної Ради.

Ось кілька яскравих прикладів перерахунків. Олександр Борзих, який обіймав посаду народного депутата протягом кількох скликань (остання його кампанія проходила під прапором "Партії регіонів"), отримав судову перемогу наприкінці листопада минулого року. Політик вимагав збільшення своєї пенсії, оскільки зарплата депутатів з моменту останнього перерахунку зросла. Наразі Олександр Борзих займає посаду директора Інституту захисту рослин НААН. Протягом останніх кількох років він разом із дружиною стали власниками двох квартир: однієї в Києві та іншої в Моршині, що розташоване у Львівській області, відомого курортного містечка.

У травні 2023 року, за день до свого уродин, Олександр Борзих став власником нового Volkswagen Tiguan, витративши на нього 1,7 млн грн. До перерахунку його пенсія становила в середньому 19 тис. грн на місяць, а зарплата в інституті досягала 82,7 тис. грн згідно з деклараційними даними.

Хоча колишнього депутата важко вважати "соціально незахищеним" через його витрати, він все ж вирішив подати позов на дотаційний Пенсійний фонд, намагаючись отримати більше коштів. Борзих апелював до застарілої редакції статті 20 закону "Про статус народного депутата", яка колись забезпечувала парламентарям спеціальні пенсії до 90% від зарплати діючого депутата. Цю норму скасували, і тепер депутати мають право на пенсії на тих же умовах, що й усі українці. Проте директор інституту НААН стверджує, що до нього слід застосовувати старі положення закону.

Олександр Борзих отримав у Верховній Раді інформацію про заробітну плату депутата-секретаря комітету та звернувся до Пенсійного фонду з проханням підвищити свою пенсію до 90% зазначеного розміру. Однак ПФУ відмовив у цій просьбі, і тоді колишній нардеп звернувся до Київського окружного адміністративного суду, де домігся перерахунку своєї пенсії.

"Заробітна плата секретаря комітету Верховної Ради України станом на 01.05.2024 складає 68 613,60 грн, зокрема посадовий оклад - 31 188,00 грн; надбавка за інтенсивність праці (100% від посадового окладу) - 31 188,00 грн; надбавка за почесне звання "заслужений" (20% від посадового окладу) - 6237,60 грн", - йдеться у матеріалах справи.

90% від зазначеної суми - 61 752 грн. Саме таку пенсію і має після перерахунку отримувати колишній депутат.

"Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з 01.08.2024 провести перерахунок та виплату пенсії за віком, відповідно до вимог частини 12 статті 20 Закону України "Про статус народного депутата України" в редакції, що діяла на момент призначення пенсії. Розрахунок має базуватися на 90% від заробітної плати діючого народного депутата України, який обіймає посаду секретаря комітету Верховної Ради України, з урахуванням надбавок за інтенсивність праці та за почесне звання "заслужений", - зазначено в рішенні суду. У грудні минулого року Пенсійний фонд подав апеляційну скаргу на дане рішення, проте апеляційний суд ще не ухвалив остаточного рішення."

Найбільш заможним пенсіонером серед працюючих депутатів є Василь Німченко, представник політичної сили "Опозиційна платформа - за життя" (тепер входить до депутатської групи "Платформа за життя та мир"). Щомісяця він отримує від Головного управління Пенсійного фонду України в Києві 192 тисячі 136 гривень. Причина такої значної пенсії полягає в тому, що Німченко є відставним суддею Конституційного суду України, що дозволяє йому отримувати довічну виплату, а не звичайну пенсію.

Чинний нардеп також судився з ПФУ, проте ще кілька років тому. Листом від 26.01.2018 №4599/03 Центральне ОУ ПФУ у м. Києві відмовило йому в перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці. Тоді він домігся цього через суд.

Серед чинних нардепів більшість отримує пенсію за загальними правилами (тобто без застосування старої норми закону). Наприклад, член "Опозиційної платформи - за життя" Микола Скорик в останній декларації вказав пенсію у розмірі 11,8 тис. грн. А голова депутатської групи "Платформа за життя та мир" Юрій Бойко - 20,4 тис. грн.

Кабмін вигадав рішення: чи допоможуть коефіцієнти

Перша постанова, яку Кабінет міністрів ухвалив у 2025-му, - про застосування коефіцієнтів на високі пенсії. Йдеться про виплати, розмір яких вищий за 10 прожиткових мінімумів (23,6 тис. грн). Наприклад, якщо пенсія пана Ківалова складає 246 тис. грн, то після застосування всіх коефіцієнтів розмір виплати знизиться в рази.

Постанова передбачає застосування таких коефіцієнтів:

Проте, існує ймовірність, що це рішення є тимчасовим. Згідно з даними OBOZ.UA, наприкінці січня суддя Олександр Духневич з Донецького окружного адміністративного суду вже направив до Верховного Суду справу щодо скасування коефіцієнтів, супроводжуючи її клопотанням про розгляд як зразкової адміністративної справи. Якщо Верховний Суд визнає, що ці коефіцієнти порушують права пенсіонерів, тоді суди нижчих інстанцій можуть скористатися цим рішенням для скасування зниження "спеціальних пенсій".

Related posts