Як зрозуміти, що ваш мобільний пристрій знаходиться під прослуховуванням: десять тривожних сигналів.


В наш час смартфони стали незамінними супутниками для більшості людей. Первісна мета цих пристроїв — здійснення телефонних дзвінків — поступилася місцем активному використанню месенджерів і соціальних мереж, які швидко завоювали популярність.

Тому важливо не тільки отримувати максимальну користь та задоволення від використання гаджета, але й не забувати про цифрову безпеку. OBOZ.UA розповідає, як дізнатися, що ваш телефон прослуховують і чи можна самостійно виявити шпигунське програмне забезпечення.

Дивні звуки під час дзвінка

Якщо під час телефонних розмов ви чуєте статичні шуми, клацання або навіть сторонні голоси, це може свідчити про можливе прослуховування. Проте такі ознаки не завжди є підтвердженням цього, оскільки вони можуть бути викликані поганим сигналом або технічними несправностями самого пристрою. Однак, якщо незвичні звуки під час дзвінків трапляються постійно, це може вказувати на те, що ваші розмови можуть бути під наглядом.

Швидкий розряд акумулятора у смартфоні

Коли користувач телефону активно ним користується, він зазвичай має уявлення про те, скільки часу пристрій може працювати на одному заряді. Якщо ви помітили помітне зниження ефективності акумулятора, це може свідчити про потенційні спроби відстеження вашого пристрою. Особливо варто насторожитися, якщо акумулятор швидко розряджається навіть у спокійній режимі.

Ця причина зумовлена діяльністю шпигунських програм, які функціонують у фоновому режимі. Навіть якщо ви не користуєтеся своїм телефоном, зловмисне програмне забезпечення може непомітно активуватися, збираючи та передаючи вашу інформацію стороннім особам.

Незвичайна поведінка смартфона в стані спокою.

Довільна активація екрану смартфона, сповіщення у беззвучному режимі та регулярне перезавантаження може бути ознакою того, що хтось зламав ваш телефон. У деяких випадках шпигунське програмне забезпечення може самостійно перезавантажити телефон, щоб маскувати свою активність і приховати сліди встановлення нових компонентів.

Також на шкідливе програмне забезпечення може вказувати несподівана активність додатків. Наприклад, програми для прослуховування або відстеження можуть непомітно активувати камеру або мікрофон без відома.

Проблеми з відключенням.

Перш ніж смартфон вимкнеться, він повинен завершити обробку всіх завдань, що залишилися. Якщо ваш гаджет знаходиться під впливом шпигунського програмного забезпечення та передає дані, він повинен завершити процес, перш ніж вимкнеться. В результаті, якщо телефон вимикається довше звичайного, особливо після дзвінка, надсилання текстового повідомлення, електронної пошти або перегляду месенджера, він може надсилати інформацію зловмисникам.

Сумнівні відображення веб-ресурсів

Шкідливі програми здатні впливати на те, як ваш телефон виконує різні завдання, зокрема, як він відображає веб-сторінки. Існує безліч чинників, які можуть спричинити різницю в зовнішньому вигляді сайтів на мобільних пристроях, але шкідливе програмне забезпечення також може перехоплювати активність вашого браузера, перенаправляючи вас на небезпечні ресурси.

У такому випадку зловмисники можуть відображати підроблені сторінки, а потім красти ваші дані для входу на сайт, наприклад, логіни та паролі. Крім того, таким чином можна випадково передати дані своєї банківської картки шахраям, тому слід уважно дивитися на домени, за якими ви переходите.

Суттєве підвищення температури смартфона.

Ще одним знаком, який може свідчити про активність шпигунського програмного забезпечення, є підвищена температура вашого смартфона. Якщо пристрій відчувається теплим, навіть коли ви ним не користуєтеся, це може вказувати на те, що він без вашого відома здійснює передачу даних.

Шкідливе та шпигунське програмне забезпечення може виконувати ресурсоємні операції у фоновому режимі, які призводять до перегріву акумулятора, процесора та інших компонентів телефону.

Оригінальні текстові повідомлення

Повідомлення, які містять випадкові цифри, символи або знаки, можуть вказувати на можливу спробу дистанційного управління вашим мобільним пристроєм. Деякі шкідливі програми функціонують, отримуючи зашифровані текстові повідомлення. Для звичайних користувачів ці повідомлення можуть здаватися безглуздими, однак для програм вони можуть виконувати роль скриптів, що активують певні функції або навіть ініціюють установку додаткового шпигунського програмного забезпечення.

Випадкове активація камери та мікрофона.

Сучасні операційні системи, такі як iOS та Android, показують особливі індикатори, коли камера або мікрофон активуються. Зазвичай це невеликі зелені або помаранчеві крапки, що з'являються у верхньому правому кутку екрана.

Якщо ви помітили, що індикатори активації камери або мікрофона світяться, хоча ви їх не використовуєте, це має стати тривожним сигналом для перевірки вашої цифрової безпеки. Рекомендується виконати сканування телефону на наявність шкідливого програмного забезпечення. Крім того, навіть у відсутності подібних ознак, експерти радять періодично перевіряти всі встановлені додатки за допомогою антивірусного програмного забезпечення, щоб упевнитися, що ваш пристрій не піддається прослуховуванню, а камера не веде прихороне запис.

Підвищення обсягу інтернет-даних

Деякі шкідливі програми для шпигунства здатні збирати та експортувати великі обсяги інформації з вашого телефону. Тому важливо звертати увагу на будь-які несподівані зміни у щомісячному використанні даних. Хоча виявити такі програми може бути непросто через їхню складність, ви зможете виявити аномалії, якщо будете проводити регулярні та детальні перевірки.

Підміна додатків

Злочинці намагаються замаскувати шпигунські програми під інші додатки, які спочатку не викликають жодних підозр. Такі приховані програми можуть запитувати дозволи, що не відповідають їх призначенню, наприклад, додаток "Оновлення системи" може вимагати доступ до мікрофона.

Для запобігання подібним ситуаціям, не варто завантажувати всі програми підряд, навіть якщо вони з офіційних платформ AppStore або Google Play. Зосередьтеся на оцінках додатків та уважно читайте відгуки інших користувачів.

Раніше зазначалося, що для обмеження збору особистої інформації та контролю над конфіденційністю слід ознайомитися з налаштуваннями вашого смартфона. У сучасному цифровому середовищі повністю уникнути збору даних практично неможливо, проте зменшити його обсяги цілком реально.

Нагадаємо, OBOZ.UA розповідав, який пароль, на думку експертів, найнадійніший.

Related posts