Яким чином "газовий тиск" може спонукати Придністров'я до об'єднання з Молдовою та які результати це може викликати?


Серед усіх міжнародних збройних конфліктів, що мають місце у світі, не існує жодного, який би був аналогічний іншим. Навіть якщо мова йде про одну й ту ж агресивну державу. Яскравим прикладом цього є порівняння російської окупації українських та молдавських територій: ці дві ситуації суттєво різняться за всіма аспектами.

Незважаючи на це, в Україні існує чимало тих, хто надавав би перевагу вирішенню придністровського конфлікту за аналогією з українським досвідом - шляхом військової операції Збройних Сил України. Проте міжнародні експерти одностайно попереджають про ризики такого підходу, підкреслюючи, що це може призвести до серйозних негативних наслідків. Натомість, замість стабільної прозахідної Молдови, ми могли б отримати зовсім протилежний ефект.

Про сценарії примусової реінтеграції Молдови, тобто такої, що починається не внаслідок досягнутих між сторонами домовленостей, - в статті на основі аналізу редактора "ЄвроПравди" Сергія Сидоренка у співпраці з Black Sea Security Forum Як ліквідувати Придністров'я. Все про сценарії "примусового" об'єднання Молдови та їхні наслідки. Далі - стислий її виклад.

Придністров'я є регіоном, який формально належить Молдові, проте не підлягає контролю з боку її законних органів влади.

Придністровський регіон називає себе "незалежним", хоча цю "незалежність" не визнає жоден член ООН, навіть Росія, яка насправді контролює регіон через розміщений там військовий контингент: на території Придністров'я без дозволу Молдови розміщено Оперативну групу російських військ (ОГРВ).

Придністровський конфлікт має низку унікальних особливостей.

Перш за все, у молдовському суспільстві відсутнє виразне почуття спільності з територією, що перебуває під окупацією.

Ще одна цікава риса: як у 1990-му, так і нині жителі Тирасполя та Кишинева не вважають одне одного ворогами.

У Молдові існує загальний консенсус як серед населення, так і серед політичних діячів щодо недопустимості військового розвитку подій.

Чому військова акція в Придністров'ї йде врозріз з інтересами України?

З одного боку, якщо розглядати ситуацію з чисто військової точки зору, ця концепція виглядає цілком обґрунтовано. Військовий потенціал російських збройних сил та їхніх проксі в Придністров'ї суттєво обмежений і не має можливості для підсилення через відсутність логістичних маршрутів з Росії. Крім того, в регіоні спостерігається дефіцит сучасних видів озброєння.

Але це не означає, що Придністров'я у разі зіткнення із ЗСУ миттєво капітулює. Отже, це неуникно призведе до втрат, зокрема й серед цивільного населення, що додатково погіршить негативні наслідки цього сценарію.

Операція Збройних сил України націлена, перш за все, на проєвропейський уряд Молдови, який стикається з труднощами у підтримці свого рейтингу напередодні президентських та парламентських виборів 2024-2025 років.

Проте чи можна стверджувати, що конфлікт у Придністров'ї абсолютно виключений? Відповідь негативна. Існує теоретична ймовірність, що Придністров'я може спровокувати Збройні Сили України. У такій ситуації дії України будуть цілком обґрунтованими.

Крім того, схоже, що у Києві не виключають обмеженої операції із захоплення військових складів росіян у селі Ковбасна.

Військова ліквідація ОГРВ - не єдиний сценарій примусової реінтеграції Молдови.

Інший сценарій - це "газовий тиск". По суті, існування сепаратистського режиму тримається на російському газі.

Чи не виявиться одного дня, що військові дії РФ призвели до пошкодження газотранспортної системи, яка качає газ у Придністров'я? Що станеться у разі припинення газових дотацій?

Насамперед це означатиме колапс бюджету фактичної влади, у багатьох людей зникнуть засоби до існування. Гуманітарну криза посилить дефіцит енергоресурсів.

Всі ці фактори можуть сприяти швидкому занепаду режиму, що змусить його шукати угоду з Кишиневом щодо об'єднання.

Таким чином, навіть у випадку хаотичного та примусового розвитку подій є можливість досягнення угоди щодо реінтеграції Молдови через переговори.

Суспільство зіткнеться з суттєвими труднощами в процесі реінтеграції, а також в гуманітарних питаннях та інших аспектах.

Related posts