Як Італія сприяє відновленню культурних об'єктів України


РИМ - Італія - один із активних фінансових донорів України у відбудові архітектурних пам'яток, пошкоджених внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. Уряд Джорджі Мелоні зобов'язався взяти під опіку насамперед історичні об'єкти міста Одеси та області. Перелік споруд для реконструкції ще визначають, а наразі триває часткове відновлення лише Спасо-Преображенського кафедрального собору. Підтримка від італійців уже надходить, однак кошти отримують із запізненням й ремонтні роботи в храмі сповільнені, говорять співрозмовники Радіо Свобода. Причина? Пояснюють: бюрократична тяганина. Водночас експерти визнають: про повноцінне відновлення українських міст доведеться дбати після війни.

Чому саме Одеса? Ось п’ять причин, які варто розглянути.

По-перше, як зазначає міністр закордонних справ Італії Антоніо Таяні, "це місто має глибокий італійський культурний слід і є невід'ємною частиною нашої ідентичності". Політик вказує на видатних архітекторів – братів Франческо та Джованні Баттіста Фраполлі, Франческо Боффо та Джорджо Торрічеллі. У період на початку XIX століття ці майстри архітектури займалися проектуванням розбудови цього перлинного міста на півдні України, створивши знамениті палаци в класичному стилі.

Через двісті років в Україні на зміну архітекторам, які займалися розбудовою, приходять італійські спеціалісти з відновлення архітектурних об'єктів.

Мішки з піском біля будівля Одеського національного академічного театру опери та балету у час масштабного вторгнення Росії до України. Одеса, 22 червня 2022 року По-друге, Італія відіграла важливу роль для внесення у січні 2023 року історичного центру Одеси до списку об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО. "Італійська делегація в Комітеті ЮНЕСКО активно просувала це питання і виступала за те, щоб Одесу захистили", - стверджує Іван Ліптуга can be rephrased as: "Іван Ліптуга" (keeping the name intact) or you could refer to him as "особа на ім'я Іван Ліптуга." If you are looking for a completely different approach, you could also consider using a fictional name or title, such as "Іван з Ліптуги." Please specify if you need something else! директор департаменту культури, міжнародного співробітництва та євроінтеграції Одеської міської ради.

Пошкоджений під час російського ракетного обстрілу Спасо-Преображенський собор в Одесі, 23 липня 2023 року По-третє, у приморському місті проживає помітна спільнота італійців.

Одеський національний театр опери та балету є архітектурною перлиною міста. Варто зазначити, що Одеса підтримує партнерські відносини з портовими містами Генуя та Венеція, які також є її побратимами.

По-п'яте, активізація співпраці може забезпечити взаємну підтримку, оскільки Рим та Одеса змагаються за право стати господарями всесвітньої технологічної виставки EXPO-2030.

Потьомкінські сходи. Відзначення Дня Державного Прапора України в Одесі, 23 серпня 2014 року Кабінет Мелоні зобов'язався очолити поточну і майбутню післявоєнну відбудову в Україні, поставивши це завдання пріоритетним під час цьогорічного головування Італії у "Групі семи". Стартувала така підтримка 26 квітня 2023 року, коли в Римі відбулася двостороння конференція з відновлення України. Тоді в заході взяли участь понад тисяча підприємств з двох країн.

За даними Комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, внаслідок широкомасштабного вторгнення станом на 16 жовтня 2024 року в Україні поруйновані 457 культурних об'єктів. Найбільше пошкоджень зареєстрували на Донеччині (123), Харківщині (73) та Одещині (50).

Крах моралі: як країна "великой русской культуры" знищує українські музеї

Перший у черзі на реконструкцію - СоборНевдовзі після того, як російським ударом вночі 23 липня 2023 року був значно пошкоджений найбільший православний храм міста - Спасо-Преображенський собор, італійська представницька делегація вже у вересні відвідала поруйнований об'єкт архітектури. Тоді оголосили про створення "Лабораторії з реконструкції України" у партнерстві з ЮНЕСКО.

Заявлена мета виглядає вельми амбітною: використовуючи архітектурний досвід Італії та її інституцій, створити європейське середовище, яке сприятиме стійкій та інноваційній реконструкції, з акцентом на соціальну інфраструктуру та культурні установи.

До "Лабораторії" увійшли авторитетна Міланська агенція архітекторів Triennale та Римський музей сучасного мистецтва MAXXI за підтримки МЗС Італії й Міністерства культури. У Міністерстві зовнішньої політики призначений спеціальний посланець з питань реконструкції в Україні - колишній посол Італії в Києві Давіде Ла Чечілія. Цей крок став офіційною заявкою про участь італійської сторони у відновленні, зокрема й Собору. Радіо Свобода контактувало з чільним посланцем та учасниками проєкту, але вони відмовились від інтерв'ю. Посадовці послалися на зайнятість або на "велику кількість залучених суб'єктів та невизначеність багато чого".

Пошкоджений під час російського ракетного обстрілу Спасо-Преображенський собор в Одесі, 23 липня 2023 року У лютому 2024-го Італія та Комітет Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО підписали угоду про фінансову допомогу від Рима на 500 тисяч євро.

Запланували часткове відновлення даху і системи опалення пошкодженої релігійної структури. Про ключову роль організації ЮНЕСКО у цьому проєкті, а вона тепер відповідальна за культурні об'єкти міста, наголошують як у Римі, так і в Одесі. І додають: коли від слів перейшли до діла, з'явилися перепони передусім бюрократичного характеру.

Згідно з інформацією, отриманою від джерел Радіо Свобода, італійський уряд виділив ці кошти ще наприкінці 2023 року. Проте перший транш у розмірі близько 100 тисяч євро, який передавала ЮНЕСКО, надійшов до місця призначення лише в травні 2024 року. Інші суми поки що очікують на своє отримання. В італійських владних колах пояснюють, що система фінансування працює так: Італія забезпечує кошти, якими управляє ЮНЕСКО, а потім ці ресурси використовує Україна, зокрема місто Одеса.

Після тривалої затримки з надходженням іноземних економічних ресурсів, власник структури – Одеська єпархія УПЦ (МП) – нарешті вирішив вжити заходів. "Протягом цього періоду (з моменту часткового руйнування минуло 10 місяців) за рахунок пожертв прихожан було виконано майже всі роботи, передбачені в угоді. Хоча в контракті йшлося про термінове укриття, воно виявилося непотрібним. Місцеві будівельники перетворили зруйнований дах на постійний", – повідомили в єпархії.

- розповів подробиці для Радіо Свобода Іван Ліптуга can be rephrased as: "Іван Ліптуга" (keeping the name intact) or you could refer to him as "особа на ім'я Іван Ліптуга." If you are looking for a completely different approach, you could also consider using a fictional name or title, such as "Іван з Ліптуги." Please specify if you need something else! директор департаменту культури, міжнародного співробітництва та євроінтеграції Одеської міської ради.

На даний момент виконано робіт на суму 80 тисяч євро, що для масштабів собору є лише незначною часткою.

Іван Ліптуга can be rephrased as: "Іван Ліптуга" (keeping the name intact) or you could refer to him as "особа на ім'я Іван Ліптуга." If you are looking for a completely different approach, you could also consider using a fictional name or title, such as "Іван з Ліптуги." Please specify if you need something else!

"Виникло непорозуміння між усіма сторонами, бо кожна з них - італійська, ЮНЕСКО та єпархія - мають свої підходи, - додав посадовець. - Виділених грошей було достатньо для відновлення лише частини даху. Але оскільки це вже зробила єпархія за власні ресурси, тоді ці італійські кошти підуть на відновлення системи опалення собору. На даний момент виконано робіт на суму 80 тисяч євро, що для масштабів собору є лише незначною часткою.".

Італійські депутати також взяли участь у роботі над розблокуванням ситуації, відвідавши Одесу на початку жовтня цього року.

Голова делегації, депутат від правоцентристської проурядової партії "Вперед, Італіє!" Джорджо Мулè за підсумками поїздкиу розмові з Радіо Свобода повідомив: "Ми відвідали Спасо-Преображенський собор, щоб зрозуміти масштаб руйнувань, ми поговорили з духовенством храму. Розглянули також процедури ЮНЕСКО,

які все ще заважають завершенню деяких проектів, для яких вже були виділені кошти. Мова йде про внутрішні процедури ЮНЕСКО. Спеціалізовані італійські установи активно наполягають на прискоренні роботи організації, щоб пришвидшити відновлення собору та виконати зобов'язання, які взяла на себе Італія.

Спасо-Преображенський собор в Одесі зазнав ушкоджень внаслідок російського ракетного нападу 23 липня 2023 року. "Бажаєш отримати все й одразу, але в результаті..." Мова йде про внутрішні процедури ЮНЕСКО.

Джорджо Муле можно представить как уникальную личность, обладающую своим собственным стилем и индивидуальностью.

Зобов'язання щодо термінового відновлення інших історичних будівель в Одесі було зафіксовано в меморандумі між Італією та Україною. Цей документ був підписаний у червні цього року в Берліні під час міжнародної конференції, присвяченої відбудові України. Італія виділить 45 мільйонів євро на проведення термінових протиаварійних та консерваційних робіт упродовж трьох років для реставрації пошкоджених об'єктів культурної спадщини, що охороняються ЮНЕСКО в Одесі. За словами депутата Джорджо Мулè, детальні пропозиції щодо реалізації двосторонніх угод стосовно відновлення інших історичних місць будуть обговорені в Римі на міжнародній конференції, запланованій на 10-11 липня 2025 року.

Але керівництво Одеси вже обговорює з чільними представниками Італії, які саме пошкоджені будівлі беруться фінансувати коштом італійців. "Створена наглядова рада з представників місцевої влади Одеси та італійської сторони і розглядаються три напрямки співпраці: відновлення кількох будинків-історичних пам'яток та культурних закладів, розробка комплексної документації щодо об'єктів ЮНЕСКО (це документація, яка потрібна для управління об'єктами Всесвітньої спадщини) і третє - це підтримка освітніх проєктів у сфері збереження культурного надбання (підготовка профільних фахівців)", - повідомив Радіо Свобода посадовець Одеської міськради Іван Ліптуга can be rephrased as: "Іван Ліптуга" (keeping the name intact) or you could refer to him as "особа на ім'я Іван Ліптуга." If you are looking for a completely different approach, you could also consider using a fictional name or title, such as "Іван з Ліптуги." Please specify if you need something else!.

За його словами, мова йде про можливу реконструкцію п'яти до одинадцяти пошкоджених палаців за фінансової підтримки Італії. Однак і в цьому проекті є свої складнощі. Які саме об'єкти слід доручити для відновлення італійським спеціалістам? Між Одеською обласною адміністрацією, міською радою та Міністерством відновлення та інфраструктури України тривають активні обговорення. Міська рада наполягає на необхідності відновлення культурних пам'яток, тоді як обласна адміністрація хоче включити до переліку лікарні.

укриття для захисту під час бомбардувань та технології покращення родючості сільськогосподарських угідь.

"Бюрократія все гальмує, вона на всіх рівнях присутня. Італійці прагнуть допомогти, але, наприклад, з дня підпису меморандуму минуло близько пів року і досі невідомо, що саме будуть ремонтувати та як. Та й з української сторони є проблеми, бо постійно змінюються люди на відповідальних посадах", - зазначає Ліптуга.

Одеська міська рада ставить на меті зосередити ці ресурси - близько 45 мільйонів євро, уточнює посадовець - саме на відновленні історичної спадщини міста. Тобто, завдання номер один - не розпорошувати фінанси на портову інфраструктуру чи сільське господарство. "Бо вийде як із Собором: хочеться всього й зразу, а отримуєш нічого і поступово", - застерігає Іван Ліптуга can be rephrased as: "Іван Ліптуга" (keeping the name intact) or you could refer to him as "особа на ім'я Іван Ліптуга." If you are looking for a completely different approach, you could also consider using a fictional name or title, such as "Іван з Ліптуги." Please specify if you need something else!, директор департаменту культури, міжнародного співробітництва та євроінтеграції Одеської міської ради.

Підготовка експертів у сфері реставрації Водночас сторони ініціюють освітні проєкти, спрямовані на підготовку українських спеціалістів, які зможуть ефективно здійснювати управління та виконання реставраційних робіт на культурних об'єктах.

Обговорення розвитку процесу відбулося 10 жовтня 2024 року на конференції, що проходила в Сенаті Італії. Зібралися представники політичних кіл, архітектори-підприємці та науковці з обох країн. Однією з перших організацій, що почали цей діалог, стала італійська Фундація EULO при університеті Бреші. Вони розпочали співпрацю з українськими вищими навчальними закладами, підкреслюючи, що "ми не є менторами, які тільки навчають, а прагнемо до взаємного обміну досвідом із нашими українськими партнерами".

Конференція у Сенаті Італії щодо ініціатив реконструкції в Україні, Рим, 10 жовтня 2024 року. Ми ставимо перед собою мету розробити освітні програми для технічних спеціалістів, архітекторів та реставраторів.

Мауріціо Тіра можна перефразувати як "Тіра Мауріціо". Якщо вам потрібно більше варіантів, будь ласка, дайте знати!

"Наше завдання - створити навчальні курси для техніків, інженерів-архітекторів, реставраторів. Це дозволить їм здобути знання про стандарти і нормативи для проєктування та управління інфраструктурою, що застосовують в ЄС. В контексті євроінтеграції України цей проєкт ми вважаємо важливим", - розповів Радіо Свобода професор Мауріціо Тіра можна перефразувати як "Тіра Мауріціо". Якщо вам потрібно більше варіантів, будь ласка, дайте знати! голова Фундації EULO (місто Бреша).

На даний момент розглядається можливість старту онлайн-курсів з теоретичних аспектів, оскільки...

кажуть, логістично це швидше й простіше. Надалі йтиметься про конкретні проєкти на місцях. Наприклад, слід реконструювати певну будівлю історичного значення, тоді готуватимуть окремий план. "Звісно, відбудова об'єктів, коли тривають бомбардування - це великий виклик, але наше зобов'язання - передати українським партнерам стандарти ЄС у сфері реконструкції, щоб відбудовчі процеси рухалися з дотриманням норм законодавства країн Євросоюзу", - додав Мауріціо Тіра можна перефразувати як "Тіра Мауріціо". Якщо вам потрібно більше варіантів, будь ласка, дайте знати!.

Пошкоджений під час російського ракетного обстрілу Спасо-Преображенський собор в Одесі, 23 липня 2023 року У планах відновлення культурної спадщини українських міст Міністерство культури Італії передбачило співпрацю в таких напрямках:

Влітку минулого року делегація експертів з асоціації Assorestauro відвідала Київ, де провела двохденний семінар, присвячений питанням реставрації та реконструкції. У ході заходу обговорювалися аспекти відновлення історичних палаців, які зазнали ушкоджень внаслідок землетрусів та інших природних катастроф, що часто трапляються на Апеннінах. Увага зосереджувалася на зміцненні будівельних конструкцій для запобігання обвалам, очищенні поверхонь і методах реставрації фасадів. Ця ж організація також виконала тривимірне моделювання кількох церков у Києві.

Повноцінна відбудова - після війни?За даними міністра закордонних справ Антоніо Таяні, від початку повномасштабного вторгнення російської армії допомога Україні включно з військовими пакетами та внеском італійців у рамках ЄС становить понад 2 мільярди євро. Порівняно з іншими країнами ЄС, Італія далеко поза десяткою провідних донорів України, які надають фінансову та військову підтримку. Деякі опоненти урядової більшості та експерти закидають, що разом з планами нагальної реконструкції слід збільшувати й зосереджувати увагу на військовій підтримці Києва. Для справжнього відновлення українських міст,

кажуть, треба допомогти вигнати противника й гарантувати безпеку в Україні.

Спасо-Преображенський собор в Одесі, який постраждав від російського ракетного обстрілу 23 липня 2023 року, став об'єктом уваги журналіста Антоніо Альбанезе можна перефразувати як Антоніо Альбанезе, але можна також використовувати варіанти, такі як Антоніо з Альбанезе або Альбанезе Антоніо. Якщо вам потрібен більш креативний підхід, можна вигадати нове ім'я, наприклад, Антон Альбано., міжнародного оглядача інформаційного агентства AGCNEWS. Він вважає, що Італія надала Україні максимально можливу кількість зброї, і надалі не слід чекати на суттєві зміни в цій підтримці.

Італія займає 17-ту позицію серед країн, які надають військову підтримку Україні.

Антоніо Альбанезе можна перефразувати як Антоніо Альбанезе, але можна також використовувати варіанти, такі як Антоніо з Альбанезе або Альбанезе Антоніо. Якщо вам потрібен більш креативний підхід, можна вигадати нове ім'я, наприклад, Антон Альбано.

"Попередні десятиліття країна вела політику обмеженого фінансування оборонного комплексу. Вже нині, за моїми даними, не має можливостей передати більше зброї для ЗСУ. Якщо стосовно економічної допомоги для реконструкції енергосектору і пам'яток культури країна знайшла ресурси, то в плані оборони італійський уряд має деякі труднощі. Італія займає 17-ту позицію серед країн, які надають військову підтримку Україні.", - зазначив для Радіо Свобода журналіст Альбанезе, учасник римської конференції щодо відновлення України.

Член проурядової більшості в парламенті, депутат Джорджо Мулè підтвердив у коментарі: "Якщо говорити про військову допомогу,

Ми вже вжили всіх можливих заходів, навіть ставлячи під загрозу власну безпеку. Серед інших рішень, ми домовилися в рамках дев'яти пакетів військової підтримки надати Україні дві зенітно-ракетні системи SAMP/T.

Уряд Джорджії Мелоні виступає проти дозволу Збройним силам України наносити удари по військовим об'єктам на території Росії. Політики зазначають, що до досягнення консенсусу між Парижем, Берліном, Лондоном і, найважливіше, Вашингтоном, не варто очікувати позитивної реакції з Риму. В цілому, в римських політичних колах більше схильні акцентувати увагу на дипломатичних зусиллях і відновленні, а не на військових ініціативах Києва та Європейського Союзу щодо витіснення російських агресорів з України.

Щодо можливості ударів по території Росії, Рим співпрацює з іншими країнами НАТО. Ми виступаємо за членство Києва в НАТО, оскільки це може сприяти вирішенню конфлікту та досягненню справедливого миру, що забезпечить територіальну цілісність України. Італія прагне зайняти активну позицію в дипломатичних зусиллях для завершення війни. Ми б хотіли уникнути використання західних ракет проти Росії, оскільки це може призвести до ще більшого загострення з боку Москви. Тому ми підтримуємо дипломатичні переговори замість застосування далекобійної зброї, - заявив Радіо Свобода Джорджо Мулè, заступник спікера нижньої палати парламенту.

"Знищили більшовики, знищили путінці, але українці знову відродять". Одеса після руйнації Преображенського собору

Чому українців все менше підтримують у Європі. Погляд із Італії

Як Росія використовує дезінформацію для атаки на Італію через кінематографічні твори про війну в Україні.

Комплексна агресія Росії щодо України.

Related posts