Як успіх Трампа змінив політичні розклади перед виборами в Польщі


Перемога Дональда Трампа справила значний вплив не тільки на США, але й на багато інших країн. Серед них і Польща, що повільно вступає у фазу виборчої кампанії.

У центрі наступного року в Польщі заплановані президентські вибори.

Досі мер Варшави Рафал Тшасковський вважався майже гарантованим кандидатом у президенти від партії влади.

Проте зміна глобальної ситуації відкриває можливості для успіху голови Міністерства закордонних справ Польщі Радослава Сікорського, зазначають у своїй статті експерт з міжнародних відносин Станіслав Желіховський та редактор "Європейської правди" Юрій Панченко. У матеріалі під назвою "Рівняння на Трампа: чому Радек Сікорський має шанс стати президентом Польщі" представлений короткий виклад основних ідей.

За можливість представити свого кандидата на пост президента країни традиційно змагатимуться два найбільші та найвпливовіші політичні угруповання (хоча це не є єдиними учасниками) - правляча "Громадянська платформа" ("ГП") під керівництвом прем'єра Дональда Туска та опозиційна партія "Право і справедливість" ("ПіС") на чолі з Ярославом Качинським.

На даний момент жодна з основних політичних сил не висунула свого кандидата для участі у президентських виборах.

"Громадянська платформа" визначить свого кандидата на пост президента під час праймериз, які, ймовірно, відбудуться 23 листопада. Однак точна дата первинних виборів, де також матимуть можливість висловити свою думку партнери по коаліції — "Зелені", "Польська ініціатива" та "Новочесна", поки що не була оголошена.

А вже 9 грудня в Глівіце заплановано з'їзд політичної сили, на якому буде представлений офіційно висунутий кандидат.

Хто саме стане цим кандидатом, поки що залишається загадкою.

До нещодавнього часу найбільш імовірним кандидатом від цієї політичної сили вважався мер Варшави Рафал Тшасковський. Проте, президентськими прагненнями також поділяє міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський.

Однією з переваг Сікорського, яку він підкреслює, є його значний досвід у сфері безпекової політики в її широкому контексті, а також глибше знання міжнародних відносин.

Проте свіжі результати опитувань вказують на те, що в другому турі Тшасковський має перевагу приблизно 15 відсотків над найбільш ймовірними кандидатами від "ПіС". Якщо ж до виборів долучиться Сікорський, то Тшасковський також виграє, але відстань між ними зменшується до близько 10 пунктів.

Найважливіше, що Тшасковський користується значно більшою популярністю в межах партії. Тому довгий час не виникало жодних сумнівів щодо інтриг у процесі вибору кандидата від "Платформи".

Проте раптово все змінилося.

"Чорним лебедем", що вплинув навіть на перебіг президентської кампанії у Польщі, стала перемога Дональда Трампа.

По-перше, цей успіх зміцнив позиції опозиційної партії "Право і справедливість".

Якщо Дональд Трамп прийме запрошення президента Анджея Дуди, який представляє партію "ПіС", і поїде до Польщі навесні, це стане явною підтримкою для цієї політичної сили.

По-друге, невдача Камали Гарріс створила нові обставини для табору "Платформи", який, за певними ознаками, був ближчий до успіху демократів (хоча в самій кампанії це й заперечували).

Зростає число політиків в її країні, які починають усвідомлювати, що в умовах нової глобальної реальності Радослав Сікорський, завдяки своєму міжнародному досвіду, може виявитися більш ефективним президентом, ніж Рафал Тшасковський.

Проте, ситуація для міністра закордонних справ Польщі залишається неоднозначною. У одному зі своїх постів у соціальних мережах Сікорський охарактеризував Трампа як "протофашиста". Варто також зазначити, що дружина Сікорського є американською журналісткою, яка відома своїм різким ставленням до Дональда Трампа.

Таким чином, перемога Трампа створила для польських керівників складну ситуацію, що значно підвищує ймовірність успіху кандидата від "ПіС".

Related posts