Як оформити пенсію чоловіка після його смерті та чи доцільно це: основні правила переходу.


Пенсія у випадку втрати годувальника може бути отримана за умови виконання певних вимог.

Законодавство України передбачає можливість оформлення додаткових виплат жінкам, які поховали чоловіків. При цьому важливо, щоб дружина не могла себе забезпечувати сама - тоді ці гроші будуть класифіковані, як пенсія по втраті годувальника.

УНІАН розповість, як може бути оформлена така пенсія і чи є сенс цим займатися.

Відповідно до статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", дружина має право на отримання пенсії чоловіка після його смерті. Ці виплати можуть отримувати всі непрацездатні члени сім'ї померлого, які знаходилися на його утриманні.

З цих умов стає ясно, чи має дружина можливість перейти на пенсію свого чоловіка. Ця можливість існує лише в двох ситуаціях:

Останній пункт передбачає, що жінка непрацездатна у зв'язку з інвалідністю, виходом на пенсію або через зайнятість по догляду за дитиною, вік якої менше 8 років.

ВАЖЛИВО: термін "утримання" в даному випадку необхідно розуміти не тільки як повне утримання, а й як надання регулярної фінансової допомоги, яка стала головним і основним джерелом засобів для існування для чоловіка, що залишився в живих.

Не має значення, скільки часу подружжя провело разом - відповідно до законів нашої країни, вдова автоматично має право на отримання пенсії чоловіка, незалежно від тривалості їхнього шлюбу. Однак, у випадку, якщо пара спільно проживала, не оформлюючи шлюб офіційно, виплати не призначаються.

Перед тим як подавати документи на отримання грошей від держави, краще знати, які виплати призначені дружині після смерті чоловіка. Як правило, це 50% від пенсії загиблого, однак, крім пенсій за старістю та інвалідністю, існують ще й військові.

Стаття 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення ветеранів війни та деяких інших осіб" роз'яснює можливість переходу дружини на військову пенсію свого чоловіка. Відповідно до частини 1 статті 30 цього Закону, особа, що стала непрацездатною внаслідок втрати годувальника, має право на отримання пенсії.

У разі, якщо дружина загиблого воїна захоче оформити виплати, вона може розраховувати на суму від 30 до 70% від грошового забезпечення військового. Для того щоб розуміти точну цифру, слід звернути увагу на ст. 37 Закону - розмір виплат дружині за загиблого воїна не може бути меншим від двох прожиткових мінімумів. Наразі для осіб, які втратили працездатність, ця сума становить 2361 гривню, а отже, пенсія по втраті годувальника дорівнюватиме щонайменше 4722 гривням.

Існує чіткий алгоритм, як переоформити пенсію померлого чоловіка на дружину в Україні. По-перше, вдові необхідно зібрати пакет документів, який складатиметься з:

Як свідчить досвід, найбільшою проблемою є процес підтвердження факту утримання. Насправді, це не так ускладнено, як може здаватися - необхідну довідку можна отримати у ЖЕКу або старостаті. Якщо це не вдасться, завжди існує можливість звернутися до суду.

ВАЖЛИВО: Іноді пенсія, що призначається у випадку втрати годувальника, може бути нижчою за ту, яку вже отримує жінка. Поєднати обидва види пенсій можливо лише у випадку, якщо перший вид виплат був визначений як пенсія по інвалідності з дитинства. В усіх інших ситуаціях відбувається тільки заміна однієї пенсії на іншу. Тому, якщо в Пенсійному фонді України вважатимуть, що для вас така зміна виплат є невигідною, ви маєте право не оформлювати її.

Related posts