Як коректно вживати українську термінологію для позначення осіб віком 60 років і більше: уникайте непорозумінь.


Як правильно в Україні називати людей від 60 років та старше, розповідає РБК-Україна (проєкт Styler) з посиланням на роз'яснення філолога Ольги Васильєвої у Facebook.

Термін "пенсіонери" слід використовувати виключно для тих осіб, які вже отримують пенсійні виплати. Важливо зазначити, що пенсія може призначатися не лише за віковою ознакою, але й у випадках втрати годувальника, що стосується дітей або інших осіб. Крім того, існують випадки, коли люди виходять на пенсію вже після 45 років.

У сучасному українському законодавстві вживається поняття "люди похилого віку", тоді як у Європі для позначення осіб віком від 60 років і старше використовують термін "люди третього віку".

"Коректно використовувати такі терміни: особи похилого віку, літні громадяни, особи третього віку, а також ті, хто має 60+, 75+ або 90+ років. Натомість, некоректними є вирази: люди в літньому віці, старші особи, пенсіонери, особи пенсійного віку, поважні громадяни, бабусі та дідусі", - коментує Васильєва.

Вона додає, що прикметником "старі" можна зачепити ту групу людей, яка себе так не ідентифікує, хоча саме такий варіант може траплятися у медіа та українському законодавстві.

Враховуючи глобальну тенденцію до подовження тривалості життя, стає не зовсім очевидним, до якого віку слід відносити людей у цю категорію. За класифікацією Всесвітньої організації охорони здоров'я, людей у віці від 60 до 75 років вважають літніми, в той час як старшими визнаються особи у віці від 75 до 90 років. Тих, хто досягнув 90-річного віку та більше, прийнято називати довгожителями. Філолог зазначає, що терміни "бабуся" та "дідусь" використовуються лише для позначення родинних зв'язків.

Використовувати евфемізми типу "люди поважного віку", "дама бальзаківського віку", "людина з обмеженими можливостями (або "людина з особливостями", "людина з особливими потребами", "людина з нюансами") - некоректно.

"Необхідно використовувати ясні та прямі формулювання, при цьому уникати дискримінації: люди похилого віку, жінка у віці 30-40 років, особа з інвалідністю. Щодо представників африканської раси, правильним буде термін 'темношкірий/темношкіра', а не 'чорний/чорна'. Люди європеоїдної раси слід називати 'світлошкірі', а не 'білі', - наголошує Васильєва."

Вона додала, що в українській мові є дискримінаційний фразеологізм: "Почуватися білою людиною", тобто нормальною, такою, що має привілеї. І радить його не вживати, бо у цивілізованої людини на такі висловлювання має стояти внутрішній блокувач.

Related posts