Як коректно вести себе на цвинтарі в дні поминання: тарологиня поділилася важливими рекомендаціями.

Вона поділилася порадами щодо того, як належно доглядати за могилою і які речі варто взяти з собою на цвинтар.
В Україні дев'ятого дня після Великодня відзначають Проводи. Ці поминальні дні присвячені вшануванню пам'яті померлих, коли українці йдуть на цвинтар та беруть участь у панахиді, щоб віддати шану своїм близьким, які пішли з життя.
Раніше ми розповідали, коли Проводи і Радониця 2025. Цього року ця важлива дата випадає на 29 квітня. Однак оскільки це будній день, поминальний період триватиме з 27 квітня до 29-го.
Тарологиня, політологиня, експертка з життєвих стратегій Natalis Domini пояснила в коментарі УНІАН, як правильно прибирати могилу і поводитися на кладовищі.
За словами тарологині, на кладовищах є смітники і те, що залишилося на викид, потрібно залишати саме на території кладовища. Навіть сміття краще не виносити за його межі.
Якщо ж баки розташовані за межами цвинтаря, то, виносячи сміття, варто тричі потупотіти ногами, щоб струсити могильну землю й символічно скинути з себе все, що могло потрапити на нас на цвинтарі, - і пил, і енергетику. Можна символічно промити собі водою взуття, помити руки й умитися.
Вода є універсальним засобом, здатним зняти негативну енергію. Ви можете взяти її з собою на кладовище в пляшці, але важливо не відкривати її на території цвинтаря. Використовуйте її лише після виходу з цього місця.
Після відвідування цвинтаря важливо ретельно промити садовий інвентар чистою водою, щоб уникнути перенесення цвинтарного ґрунту та негативної енергії додому.
Усі ці деталі мають велике значення, коли мова заходить про правильний догляд за могилою.
Не рекомендується забирати чужі речі з кладовища. Якщо ви залишили щось на цвинтарі або випадково втратили, краще не повертатися за цим предметом. Взяття чогось чужого може призвести до негативних наслідків, подібно до самопорчі – це може притягнути до вас неприємності, включаючи захворювання. Можна провести паралель: уявіть, що ви принесли з Чорнобиля річ, заражену радіацією. Вона буде "фонити" і викликати різні хвороби.
Доміні розповіла, що робити, якщо ви помітили якісь сторонні предмети на могилі свого родича.
"Я б не рекомендувала торкатися чужих речей на кладовищі. Це може бути ознакою пам'яті від когось, хто відвідував це місце раніше — можливо, друзів або забутого кохання покійного, про яке ніхто не здогадувався, або ж відвідування сусідки", — зазначила вона.
Крім того, залишені на могилі речі можуть бути частиною чийогось магічного обряду, а в чиюсь магію краще не лізти, щоб не "підхопити" щось негативне. Особливо часто роблять обряди на кладовищах, на які не дуже часто ходять люди.
Я б навіть не наважилася доторкнутися до незнайомих предметів, які побачила б на могилі.
- підкреслила таролог.
Тепер перейдемо до того, чому на кладовищі не можна дивитися на чужі могили та робити фото.
За словами Доміні, вона б ніколи не зробила селфі поряд з могилою когось, оскільки вважає, що це може призвести до злиття своєї енергетики з енергією покійного. Звичайно, фотографувати могилу родича на пам'ять не є забороненим, але щоденне розглядання таких світлин не рекомендується, адже це може постійно пов’язувати з енергією мертвих. Це може бути шкідливим для звичайної людини.
Дивитися на чужі могили можна, але нічого не можна забирати собі. Якщо є тяга прибрати на чужій могилі, бо ви знаєте, що цього більше ніхто не зробить, то ви можете поступитися своїм бажанням.
Після того як ми розглянули, чи дозволяється знімати фотографії чужих могил, перейдемо до ще одного суттєвого питання - як спілкуватися з покійними близькими.
"Коли ви відвідуєте могилу своїх близьких, важливо запалити лампадку та поспілкуватися з покійним. Світло свічки виконує роль символічного знака, що привертає увагу душі, нагадуючи про її присутність. Вогник слугує як маяк, що веде до спілкування з небіжчиком. За допомогою цього ритуалу ми можемо вшанувати пам’ять і провести душевну розмову", - зазначає тарологиня.
Коли ви запалите свічку, зверніться до покійного, як ніби він стоїть поруч із вами. Висловіть свої почуття та думки. Можете підготувати в окремому стакані напій, який він любив у житті. Зазвичай, вино є популярним вибором для таких моментів вшанування пам'яті.
Спілкування з покійником та його вшанування є ритуальним заходом, і не слід затягувати його на тривалий час. Оптимально витратити на це 15-30 хвилин.
"Коли завершите розмову, потрібно сказати: "Відпускаю". Тобто ви символічно відпустите дух людини, яка приходила на ваш виклик", - додала Доміні.
УНІАН досліджував різні прикмети, що стосуються відвідування місць вічного спочинку, і зібрав кілька цікавих фактів з доступних джерел.
За повір'ями, коли ви залишаєте це місце, категорично забороняється обертатися. Вважається, що це робить вас вразливими до впливу надприродних сил.
Не слід відвідувати кладовище без подарунків - важливо мати при собі щось символічне. Чудовим варіантом можуть стати солодощі, які можна залишити на могилі.
Інша ознака пов'язана з тим, чому не слід брати цукерки з могил. Вважається, що це може призвести до невдач, і таким чином ви порушите спокій душ померлих.
Також важливо уникати погляду на могили незнайомих людей, адже це може призвести до негативної реакції з боку їхніх духів.