Як відмовити родичам та друзям, які просять фінансової допомоги: рекомендації від спеціаліста з фінансів.


Визначення фінансових рамок на тривалий термін сприятиме збереженню стабільності та допоможе реалізувати ваші фінансові амбіції.

Позичання грошей близьким може погіршити ваші стосунки, якщо не встановити межі. Згідно з дослідженням Bankrate у 2024 році, близько чверті людей, які позичали гроші чи покривали витрати групи з очікуванням повернення, відзначили негативний вплив цього на свої стосунки.

Для того щоб уникнути фінансових проблем і зберегти добрі стосунки, необхідно визначити чіткі межі. "Оцініть, чи є у вас можливість надати ці кошти. Якщо ні, то, можливо, варто утриматися від допомоги. Не слід ставити під загрозу своє фінансове становище заради підтримки когось іншого", - рекомендує Аджа Еванс, сертифікований терапевт у сфері фінансової терапії.

Друзі та родичі часто спостерігають за вашими витратами, наприклад, на подорожі чи нові речі, і можуть неправильно оцінювати ваші фінансові можливості. Проте тільки ви маєте повну картину своїх фінансів. "Те, що у вас є гроші на рахунку, не означає, що ви можете їх витратити", - зазначає Еванс.

1. Вибирайте те, що вам по кишені.

Відразу відмовити може бути складно, особливо якщо ви раніше вже позичали гроші цій особі. Спробуйте визначити суму, яку ви готові надати без шкоди для себе, навіть якщо вона менша за ту, що просять. Наприклад, якщо ваш приятель просить 100 доларів, але це суттєво вплине на ваш фінансовий стан, запропонуйте 20 або 30 доларів.

"Це здоровий компроміс, адже ви допомагаєте в межах своїх можливостей, не наражаючи на небезпеку свої фінанси", - зазначає Еванс.

2. Подолати відчуття вини

Відмова може призвести до відчуття провини, навіть якщо ви чітко окреслили свої межі. Щоб зменшити цей дискомфорт, варто зафіксувати свої фінансові цілі та причини, чому ви їх дотримуєтеся. Якщо вашою метою є збільшення заощаджень, запис про це слугуватиме вам нагадуванням у ті моменти, коли ви ризикуєте відчути провину.

"Складіть план і регулярно нагадуйте собі, чому ви його дотримуєтесь", - радить Еванс. Це допоможе залишатися твердим у своїх межах.

3. Розробіть методи для зменшення стресу.

Іноді буває важко сказати "ні", особливо рідним. Якщо після спілкування ви відчуваєте напругу, спробуйте створити перелік занять, які сприятимуть вашому релаксу. Це можуть бути такі активності, як фізичні вправи, приготування їжі або догляд за зеленими рослинами.

Визначення фінансових меж може бути викликом, проте в майбутньому це сприятиме збереженню стабільності та реалізації ваших фінансових планів. "Це може бути нелегким процесом, але його важливість не можна переоцінити. Хоча зараз це може здаватися неприємним, з часом ви будете вдячні собі за те, що зуміли забезпечити свої потреби", - зазначила експертка.

Related posts