Як словацька влада здійснює тиску на Україну і в чому полягає проблема, що виходить за рамки лише газових перевезень.


Протягом 2024 року українське керівництво активно працювало над встановленням продуктивних зв’язків із прем'єром Словаччини Робертом Фіцо. Іноді здавалося, що їм вдається досягти успіху. Проте, рішення Києва припинити транзит російського газу кардинально змінило ситуацію.

Роберт Фіцо їздив до Москви, де зустрівся з Владіміром Путіним, згодом - погрожував Україні зупинкою імпорту електроенергії та зменшенням виплат біженцям, скаржився на дії Києва Єврокомісії. А зрештою - почав дуже різко атакувати Україну та її владу.

Досліджуючи причини, чому словацька влада раптово змінила свою політику, а також чи є зупинка газового транзиту лише привід для напруження відносин з Києвом, читайте статтю редактора "Європейської правди" Юрія Панченка. У матеріалі "Фіцо проти Зеленського: навіщо уряд Словаччини свідомо провокує конфлікт з Україною" представлений аналіз ситуації. Нижче – короткий виклад основних думок статті.

"Він блукає Європою, займаючись жебрацтвом і шантажем, вимагати гроші в інших. Це мусить закінчитись", - такими словами Роберт Фіцо, виступаючи на парламентському комітеті наприкінці минулого тижня, охарактеризував Володимира Зеленського.

І одночасно словацький прем'єр назвав Росію надійним партнером, яка "ніколи нас не обманювала".

Роберт Фіцо навмисно опублікував цей виступ на своїй Facebook-сторінці, прагнучи максимально зробити свій конфлікт з українським урядом публічно доступним.

Під час того ж засідання парламентського комітету Фіцо повідомив, що з українським урядом було узгоджено принаймні дві стратегії для збереження транзиту газу. Проте, цей план виявився неефективним, що стало для Фіцо справжнім неприємним сюрпризом.

Усі наступні дії прем'єра Словаччини вказують на те, що він не прагнув досягти компромісу. Навпаки, Фіцо використав рішення Києва як можливість для ескалації конфлікту.

Останні візити Фіцо та його колег до Москви, а також інші проросійські демарші, можуть бути частиною підготовки до дострокових виборів - загравання з Путіним та антизахідні заяви добре заходять його базовому електорату, налаштованому досить євроскептично.

У даній ситуації риторика, спрямована проти Заходу (а також проти України в першу чергу), може виявитися корисною для Фіцо, аби утримати підтримку свого основного виборчого контингенту.

У Словаччині дійсно є ймовірність проведення дострокових парламентських виборів.

Труднощі всередині словацької коаліції почали виникати ще восени минулого року, а теперішня криза лише загострює їх.

Візит словацького прем'єра у грудні 2024 року до Москви привів до конфлікту всередині партії "Голос". І цей конфлікт загрожує втратою більшості у парламенті.

Додатковий доказ на користь наближення виборів - розміщенні в останні дні по всій Словаччині білборди із описом "успіхів" нинішнього уряду.

Проте, проведення дострокових виборів явно не є тим варіантом, який хотів би бачити Фіцо.

Навіть якщо припустити, що партія Smer-SD знову здобуде лідерство, їй буде важко отримати достатню кількість голосів для формування більшості. Коаліційні партнери також зазнають зниження популярності.

Увесь 2024 рік відносини Словаччини та ЄС перебували на стадії, яку можна схарактеризувати словом "самоізоляція". Тепер Роберт Фіцо пішов далі - він дав старт конфлікту з ЄС. І візит до Путіна, і конфлікт з Україною стали тут своєрідним оголошенням війни", - коментує розворот словацької зовнішньої політики експерт Словацької асоціації зовнішньої політики Александр Дулеба.

Він переконаний, що причиною таких змін є риторика новообраного президента США Дональда Трампа, а особливо підтримка Ілоном Маском європейських радикалів.

Дулеба впевнений, що "Трамп завдає удару по Європейському Союзу, і Фіцо усвідомлює, що його можливість уникнути повторних виборів та зберегти владу полягає в послабленні ЄС".

Подібний конфлікт всередині Європейського Союзу може суттєво негативно позначитися на Україні.

Related posts