Як оголосити зниклого безвісти військового померлим: важливі моменти від адвокатки


Адвокат Олена Бірюч з Адвокатського об'єднання "Діксі Лекс" поділилася з РБК-Україна інформацією про те, чи можливо визнати військового, про якого немає жодних відомостей, померлим.

Станом на листопад 2024 року в Україні безвісти зниклими офіційно вважаються 59 тисяч осіб, з них понад 49 тисяч осіб перебувають у розшуку як особи, зниклі безвісти за особливих обставин. Такі дані опубліковані у Єдиному реєстрі зниклих безвісти за особливих обставин.

Адвокатка підкреслює, що родичі військовослужбовця, у якого існує велика ймовірність загибелі, можуть подати заяву до суду з метою визнання його померлим. Це є важливим кроком, адже без наявності тіла неможливо отримати медичне свідоцтво про смерть, що, в свою чергу, ускладнює отримання свідоцтва від органів РАЦС.

Для подачі позову до суду необхідно зібрати докази, які підтверджують ймовірність загибелі військовослужбовця. Серед таких документів слід врахувати матеріали від військової частини. Це можуть бути повідомлення для родини, витяги з журналу бойових дій, дані про присвоєння військового звання (часто трапляється, що звання присвоюється "посмертно" для зниклих безвісти, що фактично свідчить про їх загибель), свідчення очевидців та інші документи, що детально описують обставини, які свідчать про загибель або високий рівень ймовірності цього.

Крім того, до суду можна надати інформацію від установ, які займаються пошуком зниклих безвісти або військовополонених, зокрема:

Відповідно до частини другої статті 46 46 Цивільного кодексу України фізичну особу, яка зникла безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, суд може оголосити померлою після спливу двох років після закінчення воєнних дій.

"Враховуючи специфіку даної справи, суд має право визнати фізичну особу померлою навіть до закінчення зазначеного терміну, проте не раніше ніж через шість місяців. Отже, якщо існують вагомі докази загибелі військового, можна подати заяву до суду після закінчення 6 місяців з моменту його зникнення безвісти," - зазначила адвокат.

Адвокатка Олена Бірюч пояснила, що в Україні існує два способи отримання свідоцтва про смерть військового, якщо його тіло не виявлено. Обидва варіанти дозволяють родичам звертатися за пільгами та компенсаціями, проте мають істотні відмінності у процесуальних аспектах.

Встановлення факту смерті. Ця процедура регулюється статтею 317 Цивільного процесуального кодексу України (ЦПК) і передбачає:

Підставою для ухвалення рішення є докази, які напевне підтверджують загибель особи.

Оголошення особи про смерть є важливою юридичною процедурою, яка регулюється статтями 305-309 Цивільного процесуального кодексу України. Вона має певні нюанси та специфіку:

Докази повинні засвідчувати значну ймовірність того, що особа загинула.

За словами юристки, суди регулярно відмовляють у визнанні факту смерті через недостатню переконливість представлених доказів, навіть у випадках, коли військова частина надає точні координати місця, де знаходиться тіло, яке не вдалося забрати. У той же час, процес визнання особи померлою є більш ускладненим через потребу залучення присяжних, які можуть призводити до зриву засідань.

Незважаючи на всі труднощі, адвокатка підкреслює, що досягнення судового рішення та отримання виплат є абсолютно можливими. Вона навела приклад справи, де у квітні 2024 року було зафіксовано смерть прикордонника, а вже у вересні його сім'я отримала перший транш одноразової допомоги у сумі 15 мільйонів гривень.

Related posts