Якою стане зима в Україні: експерт поділилася обережними очікуваннями.
Прогнозується, що зимові місяці, подібно до попередніх, можуть виявитися аномально теплими.
Зимовий сезон в Україні прогнозують як досить м'який, проте не виключені сплески арктичного холоду, що можуть призвести до зниження температури. Таку інформацію надала Віра Балабух, кандидатка географічних наук та керівниця відділу прикладної метеорології і кліматології Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС і НАН України, в коментарі для УНІАН.
Вона зазначила, що, згідно з попередніми прогнозами, Україна може очікувати на теплу зиму. "Ситуація повторюється, як і навесні, коли на погоду в Україні та Європі значно впливав Азорський антициклон. Це явище більше притаманне літньому періоду. Виходячи з нинішніх розрахунків, він також вплине на погодні умови осені та зими цього року", – повідомила метеоролог.
Таким чином, повітряні маси, що надходять в Україну, формуватимуться в регіонах Середземного моря та Атлантики. "Ця акваторія наразі має високу температуру. Відповідно, й повітря буде теплішим. Цей додатковий адвективний фактор, у свою чергу, може призвести до підвищення загальної температури повітря протягом зимового періоду", - зазначила Балабух.
Крім того, на погоду впливає і парниковий ефект. "Завдяки цьому ефекту у нас температура повітря взимку найбільше підвищилася... Плюс циркуляційний чинник. Тож можемо сподіватися на те, що і цей прогноз справдиться - стосовно теплої зими", - сказала експерт.
Одночасно, вона підкреслила, що метеорологи по всьому світу попереджають про можливі ризики цієї зими через недостатньо досліджене явище - різке потепління в стратосфері. Від цього та ряду інших чинників залежить, чи зможе арктичне повітря проникнути на територію України. Як зауважила Балабух:
Зима, схоже, обіцяє бути теплою, але не виключені вторгнення арктичного холоду.
Метеоролог зазначила, що влітку в Україні було зафіксовано незвичайне тепло, а початок осені також відзначається аномально високими температурами, які не відповідають типовим осіннім умовам. "В жовтні, судячи з усього, очікується, що погода залишиться досить теплою... І, ймовірно, наступні місяці також можуть принести аномальні температури, зокрема мова йде про зимові періоди", - додала вона.
Щодо потенційних короткочасних вторгнень арктичного повітря, що викликають зниження температури, експерт зазначила, що якщо загальний фоновий температурний режим залишатиметься на високому рівні, то навіть такі зниження не приведуть до значних морозів.
Згідно з інформацією, опублікованою в LiveScience, дослідники повідомляють, що несподівані підвищення температури в Антарктиді могли уповільнити формування озонової діри, що виникає над цим крижаним континентом щорічно.
Підвищення температури вплинуло на поведінку потужного вітрового явища, відомого як південний полярний вихор, яке, в свою чергу, має значний вплив на розвиток озонової діри.