Японія вперше розпочне співпрацю з українською розвідкою, надаючи їй супутникові дані: яку користь це принесе військовим силам?
Японія розпочне співпрацю з українською розвідкою, надаючи їй інформацію з орбіти. Зокрема, японський інститут iQPS (Institute for Q-shu Pioneers of Space), заснований на базі Університету Кюсю, буде постачати Україні супутникові зображення з геолокацією, що включають дані, отримані за допомогою радарів SAR (Synthetic Aperture Radar).
Згідно з інформацією, опублікованою виданням Intelligence Online, це перший випадок такого масштабу співпраці між Токіо та Києвом. Ця подія стала можливою завдяки нещодавно підписаній угоді про співпрацю між японським урядом та Головним управлінням розвідки України.
Даний контракт передбачає інтеграцію систем iQPS у платформи української розвідки. Це включає постачання зображень, сформованих за допомогою технології синтетичної апертурної радарної (SAR) системи. Наразі iQPS має п'ять супутників на орбіті, а запуск наступного планується до кінця 2026 року.
Отримані оперативні дані шляхом використання технології SAR мають вирішальне значення для України, оскільки вони надають:
- безперервне усвідомлення актуальної ситуації;
- своєчасні дані про переміщення ворожих військових підрозділів та техніки в будь-яку пору доби та при різних погодних умовах, включаючи нічний час та хмарність, що не може бути забезпечено за допомогою традиційних оптичних систем спостереження.
Україна вже отримала доступ до SAR-зображень від таких країн, як Фінляндія (Iceye), Німеччина (SAR-Lupe, SARah) та Італія (Cosmo-SkyMed 1 і 2). Нещодавно до цього списку приєдналася і Японія, яка надає свої супутникові дані через iQPS.
Незважаючи на можливість користуватися супутниками Pléiades Neo від Airbus Group та розширені права на доступ до зображень з французьких супутників серії CSO, Україна все ще стикається із серйозним дефіцитом даних у порівнянні з обсягами інформації, які раніше надавали Сполучені Штати. Це стосується як прямого доступу, так і даних, отриманих через комерційні супутники Maxar і BlackSky, що діють за контрактами з Національним агентством геопросторової розвідки.
На сьогоднішній день жоден європейський оператор не в змозі надати оптичні супутникові знімки, які б відповідали рівню можливостей Сполучених Штатів та комерційних провайдерів, ані за кількістю доступних даних протягом доби, ані за наявністю інструментів для миттєвої передачі зображень.
Як повідомлялося на OBOZ.UA, 17 березня вісім європейських країн, серед яких і Україна, звернулися до Організації Об'єднаних Націй з офіційною скаргою на нове втручання Росії у функціонування європейських супутникових систем зв'язку. Ці держави закликали до припинення агресивних дій з боку Росії. Протягом року кілька країн Європи відзначають перешкоди у роботі двох ключових європейських супутникових операторів - Eutelsat і SES, які забезпечують послуги радіо- та телевізійного мовлення, а також підтримку для авіаційної навігації.