Кіровоградська область займає провідні позиції в Україні за чисельністю пасік.
Про це в коментарі для кореспондента Укрінформу зазначила Валерія Фурманова, директорка департаменту агропромислового розвитку Кіровоградської обласної військової адміністрації.
"Кіровоградська область займає провідні позиції за кількістю бджолосімей та пасік. На 1 липня 2024 року в єдиному державному реєстрі виробників первинного медового виробництва зафіксовано більше 4,7 тисячі пасік, де утримується 242,8 тисячі бджолосімей. При цьому ця кількість невпинно зростає щороку," - зазначила вона.
Бджільництво виступає фундаментом і джерелом сталого розвитку для багатьох секторів, підкреслила Фурманова. До них належать рослинництво, яке залежить від запилення сільськогосподарських культур та сприяє підвищенню їхньої продуктивності, а також фармацевтична та харчова промисловість та інші.
Окрім цього, ця галузь є однією з тих, що створюють можливості для започаткування малого та середнього бізнесу в сільській місцевості. Більше 60% пасік в регіоні складаються з невеликих господарств, які мають до 50 бджолосімей.
Протягом останніх років у регіоні щорічно виготовляється приблизно 4 тисячі тонн меду. При цьому переважна більшість виробництва, а саме 97%, припадає на невеликі фермерські господарства.
Фурманова підкреслила, що для покращення ефективності та конкурентоспроможності доцільно об'єднувати такі господарства. Це дозволить їм конкурувати на рівних з промисловими пасіками та вигідно реалізовувати свою продукцію.
У цьому році погодні умови виявилися не на користь збору меду. Холодна весна та екстремальна спека влітку істотно скоротили час цвітіння медоносних рослин. Недостатня кормова база, особливо навесні, призвела до уповільненого розвитку бджолиних сімей, що, своєю чергою, може призвести до зменшення обсягів медової продукції.
За інформацією Укрінформу, за результатами минулого року Україна зайняла четверту позицію серед п'яти найбільших експортерів меду у світі.