Таємнича "карусель" птахів над Київом: експерт розкрив деталі того, що відбувається.
Граки змінили місце ночівлі і тепер їх частіше бачать мешканці інших районів.
У Києві помітили величезне скупчення птахів над Березняками та Русанівкою. Тисячі пернатих кружляли над будинками та вулицями. Дописувачі називають птахів воронами та додають, що їх проліт - явище доволі шокувальне та навіть чимось схоже на кадри з фільмів-жахів.
Експерти швидко уточнюють, що зграї птахів насправді не складаються з воронов, а з граків. Вони також підкреслюють, що в цьому немає нічого тривожного. Просто в місті відбуваються регулярні переміщення граків, які залишилися зимувати.
За інформацією Анатолія Полуди, очільника Українського центру кільцювання птахів, минулого тижня ввечері неподалік столичного зоопарку можна було спостерігати великі зграї граків, що налічували від 5 до 10 тисяч особин. Птахи влаштували справжнє шоу, кружляючи на висоті 200-300 метрів, а потім вирушили у напрямку Хрещатику.
"Кружляння птахів не несе в собі нічого лякаючого; навпаки, це захоплююче видовище. Перехожі з задоволенням спостерігали, як граки в'ються в повітрі. Щодо їхньої присутності на Березняках, то важко визначити, чи дійсно ці птахи вибрали цей район для ночівлі. На Березняках та Русанівці граки можуть збиратися перед тим, як вирушити на нічліг. Удень вони літають над околицями, розташовуються на деревах та дахах, а потім, коли настає вечір, збираються в зграю і відправляються на своє місце ночівлі. Протягом останніх 3-5 років таким місцем були Видубичі, але зараз ситуація змінилася," — ділиться інформацією Анатолій Полуда, керівник Українського центру кільцювання птахів, в інтерв'ю для ТСН.ua.
Відзначається, що кілька днів тому один з любителів орнітології зафіксував пересування тисяч граків на північ, пролітаючи над Дніпром поблизу Гідропарку та Труханового острова.
"Я не відкидаю, а, швидше за все, це так, що граки, які кружляли над Березняками ввечері, могли вирушити на ночівлю в район Оболоні, у парк Наталка або на острови поблизу лівого берегу, в зоні Північного мосту. Для цих птахів присутність людей не є визначальним фактором; головне, щоб там були дерева для їх ночівлі. Граки часто змінюють місця, де проводять ночі. Раніше у Гідропарку спостерігалося значне скупчення граків, до 50 тисяч, яке фіксували протягом багатьох років, і їх можна було помітити навіть з вікон метро. Потім вони знайшли ще одне "додаткове" місце - територію столичного зоопарку. Однак, після того як їх почали вигоняти звідти, вони оселилися в колишньому парку Пушкіна. Три роки тому майже всі граки з Києва ночували в районі Видубичів, але зараз ситуація змінилася, і, здається, вони тепер обирають район Оболоні для ночівлі. Чому так сталося? Відповіді на це запитання немає, адже її знають лише самі граки", - зазначає Анатолій Полуда.
Орнітолог пояснює, що граки живуть у Києві за певною схемою: з ранку вони розлітаються по місту, розосереджуються та шукають їжу. Десь о 15:00-16:00 збираються у великі групи у певних місцях столиці, наприклад, на Березняках, і з настанням сутінок зриваються та прямують на місце ночівлі.
"До речі, граків на Березняках, якщо судити з фото, збирається суттєва кількість - орієнтовно 10 тисяч. Загалом, у Києві останніми роками зимує приблизно 60-80 тисяч граків. Загальна тенденція така, що гніздова популяція граків в Україні скорочується. Зокрема, у Київській області, згідно нашим дослідженням, чисельність гніздового угруповання за останні 30-40 років скоротилася більш ніж у 10 разів", - зазначає Анатолій Полуда.
Орнітолог зазначає, що однією з основних причин цього явища є застосування насіннєвого матеріалу, зазвичай кукурудзи, обробленого небезпечними пестицидами.
"До Києва прилітають на зимівлю граки зі сходу України, з південної частини європейської території Росії і, навіть з Західного Казахстану. Скільки їх у Києві цього року зимує - точно важко сказати, але не менше 50-60 тисяч. Хоча у 1980-1990 роках їх кількість становила близько 120-140 тисяч. Щоб отримати більш-менш реальну цифру зимуючих у місті граків, треба залучити десяток спостерігачів і "розставити" їх в місцях де "проходять" головні коридори добових переміщень птахів. Адже на ночівлю птахи прибувають з різних напрямків і одній людині важко все відстежити", - підсумовує Анатолій Полуда.
Раніше ТСН.ua повідомляв, що в Києві спостерігається зникнення горобців. Орнітолог надав пояснення стосовно ситуації з цими птахами та чи слід очікувати на серйозні наслідки.
Чиатйте також:
Таємниче зникнення птахів під Києвом: коментарі вчених та фахівців
Не ворони: науковці розповіли про "чорні хмари" і загадкове скупчення птахів у Києві