Всі повинні сплатити. Особливості нового податкового законодавства, яке вступає в силу з 1 грудня.


Внесення військового збору та єдиного соціального внеску.

Це один із небагатьох законів, який спершу опублікували офіційно, зрозуміли, що помилилися, відкликали публікацію, почекали кілька днів і опублікували таким чином, щоб Законопроєкт 11416-д став Законом 4015-IX саме 1 грудня 2024 року. Тобто саме в цей день набрав юридичної сили.

Його положення вступили в силу, і вже з'явилися коментарі фахівців з податків щодо змін, які необхідно реалізувати.

Цей закон можна вважати «Малою податковою реформою», оскільки в ньому міститься безліч суттєвих змін. Зокрема, вони охоплюють питання контролю за доходами, підвищення різних податкових ставок та збільшення військового збору.

Адвокат і податковий консультант Богдан Янків висвітлює ключові нововведення та зміни в системі оподаткування, що вступили в силу з набранням чинності цього закону. LIGA.net публікує конспект з його YouTube-каналу за згодою автора.

Змінилися терміни подачі звітності стосовно найманих працівників. Тепер фізичні особи-підприємці та юридичні особи повинні подавати звіти щомісяця, тоді як раніше це відбувалося раз на квартал. Хоча з точки зору формальності кількість звітів зросла в три рази, на практиці квартальний звіт уже включав інформацію за кожен місяць, тож ситуація не є критичною.

Щомісяця будуть подаватися такі звіти для працівників, які стосуються єдиного соціального внеску (ЄСВ), податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) та військового збору.

Термін подачі звіту буде встановлений на 20 днів після кінця місяця. Таким чином, перший звіт відповідно до нових вимог необхідно подати за січень 2025 року не пізніше 20 лютого.

Ключовий аспект: доходи, які були виплачені до того, як закон набрав чинності, підлягатимуть оподаткуванню за ставкою 1,5%. Це стосується навіть випадків, коли нарахування відбудеться пізніше, після 1 грудня.

Стосовно даного питання, податкові органи опублікували інформаційний лист, який має відношення до всіх податкових агентів, що здійснюють нарахування доходів фізичних осіб. У листі підтверджується, що лікарняні, відпускні та заробітна плата, нараховані до 1 грудня, підлягають оподаткуванню за ставкою 1,5%. Це правило залишається в силі навіть у випадку, якщо фактична виплата відбулася після зазначеної дати. Також було підкреслено, що за листопад не потрібно сплачувати додаткові 5% військового збору на виплачену заробітну плату.

Для великого бізнесу теж збільшили податки, тому підняття їхнього рівня стосується всіх.

Якщо говорити більш точно, то зміни охоплюють чотири галузі.

Для цих компаній Державна податкова служба (ДПС) вже підготувала інформаційний лист. У ньому наголошується, що банки повинні сплатити 50% податку на прибуток у 2024 році. Інші фінансові установи за 2024 рік продовжують сплачувати податок на прибуток у розмірі 18%, а з 2025 року їхня ставка зросте до 25%, що становитиме чверть від чистого прибутку.

Для АЗС податківці нагадали, що потрібно сплачувати авансовий податок на прибуток від 35 000 до 60 000 гривень, залежно від кількості та місця точок торгівлі. А також нагадали, що коли ви є автотранспортним підприємством, яке просто зберігає пальне для себе і не торгує ним, то авансовий платіж не здійснюється.

Крім того, підвищили вартість рентної плати для компаній, що займаються видобутком корисних копалин з гірських масивів.

Згідно з податковими змінами нотаріуси почнуть здавати своїх клієнтів у податкову. І це зовсім не жарт.

Минула стаття 172.4 цього Закону пройшла досить непомітно, проте вона передбачає, що нотаріуси щомісяця повинні надавати податковим органам інформацію про всі укладені договори купівлі-продажу.

Отже, податкові органи матимуть чітке уявлення про те, хто і в яких кількостях здійснює покупки, наприклад, нерухомості.

Це створить додаткові можливості для фіскальних органів запитувати про джерела фінансування і ще більше наблизить нас до розкриття банківської конфіденційності.

Для фізичних осіб теж зробили деякі уточнення щодо оподаткування отриманого доходу.

Щодо фермерів і агровиробників, встановлено, що під час воєнного стану мінімальне податкове зобов'язання (МПЗ) не може бути нижчим за 700 гривень за гектар для всіх типів земель. Для земельних ділянок, де частка ріллі перевищує 50%, МПЗ становитиме 1400 гривень за гектар.

Отже, фактично визначено певний рівень, який є мінімальним для виконання податкових зобов'язань, і сплачувати менше не дозволяється.

Щодо сплати військового збору ФОП - для платників єдиного податку військовий збір запроваджується з 1 січня 2025 року. Це передбачено окремим Законопроєктом 9319.

Далі - для заробітної плати та будь-яких інших виплат, що здійснюють податкові агенти, тобто ФОП та юридичні особи на користь фізичних осіб, військовий збір стає 5% з 1 грудня 2024 року. Але для військовослужбовців військовий збір залишається 1,5%.

Для ФОП 1, 2 та 4 груп військовий збір 10% від суми мінімальної заробітної плати саме на 1 січня року. Для ФОП 3 групи військовий збір 1% з доходу. Також військовий збір 1% - для юридичних осіб, які працюють на спрощеній системі.

Додатково в Законі вказується, що як тільки воєнний стан буде завершено, з 1 січня наступного року після завершення воєнного стану військовий збір повернуть на 1,5%.

ФОП на 1, 2 та 4 групі сплачуватимуть військовий збір щомісяця до 20 числа місяця за попередній. Якщо простіше - то разом зі сплатою єдиного податку ФОП та юрособи на 3 групі єдиного податку сплачуватимуть 1% військового збору щокварталу протягом 10 днів після завершення строку подання декларації.

У 2025 році фізичні особи-підприємці знову зобов'язані будуть сплачувати єдиний соціальний внесок.

Якщо за підприємця сплачують військовий збір на роботі, ФОП все одно сплачує військовий збір. Жодної пільги немає і не планується. Особи з інвалідністю не матимуть пільги, теж будуть змушені сплачувати військовий збір. Для пенсіонерів теж пільги щодо сплати військового збору не планується.

Законопроєктом 9319 передбачено надання пільг щодо військового збору для ФОП на тимчасово окупованих територіях, ФОП-військовослужбовців, ФОП на лікарняних та у відпустці за аналогією з єдиним податком.

Related posts