Заробітні плати не встигають за зростанням цін: інфляція поглинає приріст реальних доходів громадян України.

У червні спостерігалося прискорене зростання кількості резюме, яке перевищувало збільшення числа вакансій.
В Україні попит на працівників продовжує сприяти швидкому зростанню номінальних зарплат, які можуть перевищити 20% у 2025 році. Однак через інфляційні процеси реальні доходи збільшуються лише вдвічі повільніше.
Про це йдеться в липневому Макроекономічному та монетарному огляді НБУ.
"Через посилення інфляційного тиску зростання реальних зарплат сповільнилося, зокрема в І кварталі 2025 року реальні зарплати зросли на 9,2% р/р. Згідно з високочастотними показниками, їхнє зростання надалі сповільнювалося й у ІІ кварталі", - сказано в документі.
У Національному банку підкреслюють, що в червні спостерігалося збільшення кількості резюме, яке перевищувало зростання вакансій: середньостатистично резюме зросли на 33%, тоді як кількість вакансій – лише на 6%. Це вказує на те, що пропозиція на ринку праці розширюється.
Водночас зберігаються значні секторальні диспропорції: найбільше в червні зросла кількість резюме в роздрібній торгівлі та телекомунікаціях (по 82%), тоді як зростання кількості вакансій у цих сферах значно відставало. Найбільше зростання кількості вакансій зафіксовано у сфері оборони та безпеки (на 61%).
Згідно з результатами дослідження, брак кадрів залишається найсуттєвішою перешкодою для розвитку бізнесу. Однак у 2025 році пошук кваліфікованих фахівців став дещо легшим завдяки збільшенню пропозиції робочої сили. Крім того, в умовах нестачі робочих рук зросла кількість вакансій для студентів і пенсіонерів у порівнянні з початком року.
Споживча інфляція в Україні в річному вимірі в травні склала 15,9%, що стало максимальним показником за два роки. За даними Держстату, продукти харчування та безалкогольні напої в цілому за рік подорожчали на 22,1%.
Протягом року найбільше зросли ціни на яйця (на 86%), овочі (на 35,7%), соняшникову олію (на 35,4%) та фрукти (на 33,5%).
Світовий банк впровадив новий підхід до оцінки рівня бідності. Згідно з рейтингом, опублікованим у 2024 році, Україна віднесена до категорії країн із доходами вище середнього. Для того, щоб уникнути потрапляння в зону бідності, щоденні доходи мають становити понад 8,3 долара (приблизно 348 гривень).