Зеленський дає зрозуміти, що відкритий до ведення мирних переговорів, - повідомляє WSJ.
Зеленський дає зрозуміти про можливість ведення мирних переговорів / УНІАН
Президент України Володимир Зеленський починає пом'якшувати свою позицію щодо війни з Росією, натякаючи, що Україна може погодитися на припинення боротьби за окуповані території в обмін на членство в НАТО. Про це йдеться у матеріалі The Wall Street Journal.
У серії інтерв'ю, що відбулися минулого тижня, президент Зеленський висловив готовність до переговорів щодо завершення війни. Раніше він підкреслював, що Україна продовжить боротьбу, поки не відновить контроль над всіма територіями, які наразі знаходяться під російським контролем, що становить близько 20% української території. Наразі ж Зеленський розглядає варіант мирного врегулювання за умови, що НАТО забезпечить захист решти України. Однак існують дві суттєві перешкоди: малоймовірність швидкого вступу України до Альянсу та відсутність бажання Росії вести переговори.
На пресконференції в неділю Зеленський наголосив, що будь-які переговори можливі лише з позиції сили.
"Якщо ситуація призведе до замороженого конфлікту без чіткої та міцної позиції України, Путін може знову з'явитися через два, три або п'ять років, щоб завдати нам шкоди," - підкреслив президент.
У п'ятницю, виступаючи в ефірі Sky News, Зеленський висловив ідею про те, що Україна могла б обдумати можливість завершення "гарячої фази війни", якщо їй буде надано членство в НАТО хоча б для неокупованих регіонів. Він також підкреслив, що Київ прагне повернути захоплені території за допомогою дипломатичних засобів.
У бесіді з японським агентством новин Kyodo Зеленський висловив:
"Наші збройні сили мають обмежені ресурси для повернення окупованих земель. Нам потрібно шукати дипломатичні шляхи для вирішення цієї проблеми."
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте підкреслив важливість зосередження зусиль на наданні військової підтримки Україні, заявивши: "Наші основні пріоритети - це збільшення військової допомоги Україні, і це перше, друге і третє завдання".
Західні держави обдумують можливість угоди, що містила б забезпечення безпеки для України, як один із шляхів для завершення конфлікту. У той же час, колишній генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг зазначив, що тимчасова передача окупованих територій Росії може бути прийнятною, якщо Київ отримає вагомі гарантії безпеки.
"Це не свідчить про те, що Україна повинна вічно поступитися своєю територією", - підкреслив він.
Українське суспільство все частіше висловлює бажання припинити війну. Згідно з опитуванням Gallup, 52% українців підтримують переговори про припинення війни, порівняно з 27% минулого року. Проте відсутність членства в НАТО залишає Україну без реальних гарантій безпеки.
"Найбільш вагомою гарантією безпеки є участь у НАТО", - наголосила верховна представниця ЄС Кая Каллас під час свого візиту до Києва.
Антоніу Кошта, голова Європейської ради, підкреслив, що Європейський Союз продовжить підтримувати Україну "доти, поки це буде необхідно".
Західні чиновники залишаються скептичними щодо готовності Кремля до переговорів, оскільки Росія продовжує успіхи на полі бою. Москва витрачає величезні ресурси, втрачаючи понад 1000 військових на день, але продовжує активні наступальні дії.
У минулому місяці Сергій Шойгу, який обіймає посаду секретаря Ради безпеки Росії, підкреслив, що Захід має усвідомити, що Росія перемагає у війні, і закликав до переговорів. Крім того, російські посадовці наголосили, що Україні слід відмовитися від перспективи вступу до НАТО в контексті будь-якого можливого мирного врегулювання.
Декілька українських посадовців вказують на те, що військова підтримка союзників може стати альтернативою вступу до НАТО. Ця допомога буде критично важливою в найближчі роки для ефективної боротьби з Росією. Проте, президент Зеленський відкрито висловив занепокоєння, що західна підтримка не відповідає обіцянкам щодо забезпечення армії всім необхідним.
Західні партнери зіштовхуються з фінансовою проблемою у підтримці України. Відповідно до інформації українських посадовців, для ефективного стримування Росії Київ потребує 120 мільярдів євро військової допомоги в наступному році.
"Витрати можуть стати занадто обтяжливими для західних урядів, особливо у випадку, якщо адміністрація Трампа зменшить фінансову підтримку Україні," - підкреслив високопоставлений представник української влади.
Володимир Зеленський висловив думку, що Дональд Трамп та його команда обізнані з українською позицією і "планом досягнення перемоги", який має на меті зміцнити позиції України під час переговорів.
Колишній генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг вважає, що швидке закінчення війни в Україні без територіальних втрат нереальне і для досягнення миру Києву, можливо, доведеться відмовитися від окупованих територій.