"Собаки Чорнобиля: науковці виявили причини швидкої еволюції собак, що мешкають у зоні відчуження"


На думку вчених, ця особливість зумовлена генетичними характеристиками собак, що проживали в зоні Чорнобиля.

Зазвичай люди вважають, що еволюція є досить повільним процесом, проте собаки, які живуть на Чорнобильській атомній електростанції, зазнали швидкої еволюції впродовж 40 років, які минули з моменту катастрофи, пише IFLScience.

У своєму дослідженні науковці вивчили зразки крові собак, що блукали поблизу електростанції, а також тварин із сусідніх територій. Виявилося, що собаки, які мешкали ближче до зони катастрофи, мали генетичні відмінності в ДНК, які свідчили про їхню унікальність у порівнянні з собаками з інших куточків світу.

"На мою думку, найцікавішим аспектом цього дослідження є те, що ми змогли виявити популяції собак, які мешкали в околицях реактора. Тепер ми здатні визначити їхню приналежність лише за допомогою аналізу їхнього ДНК-профілю", - підкреслила авторка дослідження, генетик Елейн Острандер з Національного інституту досліджень геному людини при Національному інституті охорони здоров'я США.

У публікації зазначено, що поки що неясно, яким чином ці генетичні варіації позначаються на здоров'ї собак, але вони не є єдиними представниками, які зазнали еволюційних змін після катастрофи.

Останні наукові дослідження генетики вовків, що населяють цю територію, вказують на те, що у них сформувався природний захист від ракових захворювань. Інша робота показала, що деревні жаби, які проживають у зоні відчуження, мають набагато темніший колір, ніж їхні родичі за межами цієї зони. Ця унікальна адаптація, можливо, допомогла зменшити негативний вплив радіації, надавши темношкірим жабам вищий рівень меланіну, - вказано у матеріалі.

Хоча дослідження не надає чітких причин, чому собаки з Чорнобиля мають генетичні відмінності від своїх родичів, що мешкають в інших частинах світу, існує кілька способів, якими радіація може впливати на тваринні популяції.

"Однією з можливих причин, пояснених у дослідженні 2020 року, є те, що радіація може викликати мутації, які сприяють генетичним змінам, що передаються від батьків до дітей. Ще одне пояснення полягає в тому, що особини, нездатні впоратися з впливом радіоактивності, вимирають, залишаючи популяцію, яка краще пристосована до нового середовища. Це має протилежний ефект - зменшення генетичної мінливості", - пояснили у виданні.

У 2022 році дослідники провели вимірювання генетичної різноманітності водяних бліх, що мешкають в озерах Чорнобильської зони. Вони встановили, що у водоймах, які зазнали сильнішого впливу радіації, спостерігався вищий рівень генетичної різноманітності цього виду.

Таким чином науковці можуть припустити, що мутація була основною еволюційною силою, що вплинула на гени водного клопа. Водночас вчені зауважують, що дослідження було кореляційним, тому не дає доказів того, що саме мутація все змінила.

"Очевидно, що генетичні зміни, які спостерігаються у чорнобильських цуценят, демонструють напрочуд швидкі еволюційні процеси, які можуть відбуватися в популяціях, що зазнали впливу змін у навколишньому середовищі, і є ще багато чого, що потрібно розкрити", - підсумували у IFLScience.

За повідомленням УНІАН, свіжі дослідження виявили, що рівні радіації в Чорнобильській зоні відчуження виявляються цілком прийнятними для східної деревної жаби (Hyla orientalis). З'ясувалося, що постійний вплив забрудненого середовища не має негативного впливу на їхню тривалість життя, рівень стресу чи процес старіння.

Також повідомлялось, що у жовтні на території Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника помітили двійню коней Пржевальського, у що в дикій природі є великою рідкістю.

Related posts