ЗМІ: У травні на саміті між Великою Британією та ЄС можливе підписання угоди щодо оборони та безпеки.

19 травня на саміті Британія та Європейський Союз можуть укласти угоду, що стосується оборони і безпеки, яка дасть можливість британським оборонним підприємствам долучатися до спільних закупівель військової техніки.
Цю інформацію, як зазначає "Європейська правда", оприлюднив Financial Times.
Погрози президента Дональда Трампа не захищати союзників по НАТО і його натяки на адресу Росії змусили європейські країни колективно переозброїтися і збільшити свої оборонні витрати, а також обговорити, як об'єднати сили і засоби, щоб найкраще захистити Україну після можливої мирної угоди за посередництва США.
"Коаліція рішучих", очолювана Францією та Великою Британією, відкрила можливості для підписання угоди наступного місяця під час саміту лідерів ЄС, на якому присутній прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер. Це буде перша така зустріч з моменту Brexit.
"Що стосується оборонних питань, британці фактично знову об'єдналися з іншими", - зазначив один з дипломатів Європейського Союзу.
У п'ятницю відбулася зустріч послів Європейського Союзу, присвячена підготовці до майбутнього саміту. Чотири дипломати повідомили, що більшість столиць підтримують ідею підписання пакту, що стосується оборони та безпеки, паралельно з більш обширною заявою щодо геополітичних викликів.
Європейська комісія зробила такий документ передумовою для участі Великої Британії в запропонованій кредитній програмі на суму 150 мільярдів євро, яку уряди можуть використати для військових закупівель.
Відзначаючи тісну співпрацю, міністр оборони Великої Британії Джон Гілі минулого тижня став одним із ініціаторів зустрічі "коаліції охочих" у Брюсселі разом із французьким колегою. Після цього відбулася сесія Контактної групи стосовно оборони України, яка проходила під спільним головуванням з його німецьким партнером.
Одночасно британська міністр фінансів Рейчел Рівз відвідала Варшаву, де зустрілася з європейськими колегами, щоб підтримати ідею про розширення співпраці з союзниками в області фінансування оборонних ініціатив.
Європейські столиці також мають намір завершити переговори по ще двом угодам з Великою Британією, які стосуються таких тем, як енергетика, міграційна політика та риболовля.
Останнє є суперечливим питанням для Франції, Данії і деяких інших прибережних країн ЄС, які хочуть зберегти свій доступ до вод Великої Британії після того, як термін дії існуючої угоди завершиться в 2026 році. Французька позиція, підтверджена під час дискусії послів ЄС у п'ятницю, полягає в тому, що будь-яка спроба Великої Британії переглянути рівень доступу ЄС до британських рибальських вод затьмарить ширші переговори, в тому числі про оборону.
"Війна, політика Трампа та процес переозброєння в Європі сприяють зближенню Франції та Великої Британії. Проте для покращення відносин між ЄС та Великою Британією необхідна взаємна доброзичливість у ряді інших питань", - зазначив дипломат.
За словами дипломатів, і Париж, і Лондон перебувають під тиском, щоб знайти компроміс, в той час як інші столиці стверджують, що було б смішно, якби права на риболовлю - політично чутливе, але економічно незначне питання - перешкоджало тіснішій співпраці в такому важливому питанні, як європейська безпека.
Як повідомлялося, переважна більшість британських виборців хочуть, щоб уряд зосередився на відновленні торговельних зв'язків з ЄС замість укладення нової економічної угоди зі США.
З моменту свого вступу на посаду в липні минулого року прем'єр-міністр Кір Стармер зобов'язався "оновити" стосунки з Європейським Союзом, які за часів попереднього консервативного уряду Великої Британії були часто напруженими.
Стармер висловив намір удосконалити торговельну угоду з Європейським Союзом, укладену Лондоном з Брюсселем після виходу Великої Британії з ЄС.