ЗМІ: Великобританія зробила значний крок до укладення угоди з Європейським Союзом, яка дозволить їй продавати зброю, використовуючи ресурси риболовлі.

Прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер наближається до завершення значної торгової угоди з Європейським Союзом, яка надасть можливість британським виробникам озброєння постачати військову техніку країнам ЄС на мільярдні суми.
Про це повідомило видання The Times, пише "Європейська правда".
Стармер проведе саміт ЄС-Велика Британія 19 травня в Лондоні, оскільки він прагне послабити бар'єри у торгівлі з Євросоюзом.
Прогнозується, що після укладення угоди з Брюсселем, компанії Великої Британії отримають можливість подавати свої заявки до нового європейського оборонного фонду, обсяг якого складає 150 мільярдів євро. Це відбудеться в контексті відновлення відносин після того, як Британія зробила значні поступки Європейському Союзу у питанні риболовних прав.
Британські підприємства, зокрема BAE Systems і Babcock, спершу не потрапили до складу фонду, в той час як такі держави, як Норвегія, Молдова, Південна Корея, Японія, Албанія та Північна Македонія, були в нього включені.
В кінцевому підсумку, британські переговорники адаптували свою позицію стосовно рибальства, погодившись на умови Європейського Союзу. Тепер Сполучене Королівство готове презентувати Брюсселю нову багаторічну угоду, замість щорічних переговорів, які раніше проводилися між ЄС та Норвегією, а також заморозити квоти на вилов риби.
Економічні експерти звертають увагу на співвідношення між розмірами рибної та оборонної галузей Великої Британії. У 2023 році загальна вартість експорту оборонної продукції з Великої Британії досягла 14,5 мільярда фунтів стерлінгів, в той час як доходи від продажу риби склали лише 1,7 мільярда фунтів стерлінгів.
Стармер також погодився на динамічне узгодження з ЄС стандартів харчових продуктів - фактичне приведення британського законодавства у відповідність до законів ЄС - з метою скасування санітарних і фітосанітарних перевірок у таких портах, як Дувр.
Він також планує запровадити гнучке узгодження стосовно системи торгівлі викидними квотами.
Офіційні джерела розповіли виданню The Times, що, хоча проєкт декларації саміту між Великою Британією та Європейським Союзом наразі відсутній, його презентацію планують на наступний тиждень.
"Британці йдуть на необхідні поступки. Це позитивно і свідчить про зрілість, якої не було в переговорах про Brexit", - сказав один з дипломатів ЄС.
Згідно з повідомленнями, більшість виборців у Великій Британії вважають за доцільніше, щоб уряд сфокусував свої зусилля на відновленні торговельних відносин з Європейським Союзом, а не на укладенні нової економічної угоди зі Сполученими Штатами.
З моменту свого призначення на пост прем'єр-міністра в липні минулого року, Кір Стармер заявив про намір "оновити" зв'язки з Європейським Союзом, які за часів попереднього консервативного уряду Великої Британії були досить напруженими.