Знищення, крах чи оновлення? Наскільки газотранспортна система України підготовлена до завершення транзиту російського газу — аналіз від NV.


Чи зможе газотранспортна система функціонувати без постачання російського газу, і чи загрожують їй дії ворожих військ? Аналітики висловлюють оптимістичні прогнози. Проте скорочення витрат на технології та кадри є неминучим. Це лише початковий етап у реформуванні управлінських процесів у нафтогазовій сфері.

Першого січня 2025 року закінчується п'ятирічний контракт на транзит російського газу через українську територію. На сьогоднішній день жодні ініціативи, зокрема залучення посередників, таких як азербайджанська компанія Socar, не призвели до укладення угоди про продовження транзиту.

Втрата звичного джерела доходів від транзиту російського газу стала новим викликом для нафтогазового сектору України. Це призведе до відчутних фінансових наслідків для НАК Нафтогаз, до складу якого входить Оператор ГТС.

Йдеться про $ 800-900 мільйонів прибутку на рік. Росіяни мали б платити ще більше -- $ 1,2 мільярда, однак Газпром порушив умови контракту з НАК.

Без цих фінансових ресурсів НАК буде змушений шукати кошти для підтримки трубопровідної системи. Тим часом, чинний директор ГТС Дмитро Липпа прогнозує збільшення ризиків ракетних атак на газову інфраструктуру.

NV Бізнес досліджував, які загрози є перебільшеними, а які питання справді вимагають змін в управлінні газотранспортною системою та в індустрії в цілому.

Related posts