Зоолог поділився інформацією про змія, який проживає в Одеській області - він шипить і може кидатися в бік людей.


На думку фахівця з вивчення змій, цей рептилія має компактні розміри.

У травні 2025 року Міністерство охорони здоров'я України зробило заяву, що в країні розпочався сезон активності змій. Було зазначено, що три види змій становлять особливу небезпеку, тому їх варто остерігатися. Кандидат біологічних наук та президент Українського герпетологічного товариства Олександр Зіненко поділився інформацією про змію "полоз палласів" та її потенційні загрози.

За словами Зіненко, в кінці XVIII століття мандрівник, дослідник та зоолог Петер-Симон Паллас подорожував територією сучасного півдня України, де зустрів полоза. Він описав цю змію і дав їй назву на честь сарматів – сарматський. Експерт зазначає, що існує два основних способи утворення назв для видів змій: через переклад з латинської мови або на честь особи, яка здійснила опис. Тому полоз має дві назви – сарматський та палласів.

Палласів полоз - це невелика за розмірами неотруйна змія, вона абсолютно безпечна для людини. Вона майже ніколи не кусається, а якщо й вкусить, то її укус не несе загрози для людини.

Зіненко зазначає, що це звичайний полоз. Він намагається вразити своїм виглядом тих, хто опиняється поруч, - голосно шипить, роздувається і робить загрозливі рухи в бік людини. Проте існують і більш агресивні види полозів. Наприклад, сарматський полоз, який вміло пересувається по деревах, може полювати на пташенят. Його раціон також включає ящірок і гризунів.

Палласів полоз, як зазначив експерт, є досить рідкісним видом, оскільки він включений до Червоної книги України та підлягає законодавчій охороні. Зіненко навів кілька чинників, які сприяють зменшенню популяції цієї змії:

Також, зазначає фахівець, важливою причиною зменшення популяції змій є їхня загибель на автомобільних шляхах. Крім того, їх можуть вбивати домашні тварини, такі як коти та собаки.

За інформацією біолога, існує чітке визначення для категорії "виду, що зникає". Цей термін вживається для опису видів, чисельність яких зменшується, і якщо негативні чинники не будуть усунені, то найближчим часом ці види можуть зникнути. Проте сарматському полозу наразі не загрожує зникнення.

Незважаючи на це, ареал сарматських полозів значно зменшився. Зіненко зазначає, що в XIX столітті ця змія була зафіксована навіть у Харківській області, але згодом її поширення перемістилося на південь. В даний час ці змії мешкають на південних теренах України, зокрема в Дніпропетровській, Запорізькій, Херсонській, Миколаївській та Одеській областях.

Полоз палласів мешкає на відкритих травʼяних просторах, у степу, але може й жити у великих містах там, де є чагарники, невисокі дерева. Наприклад, у Дніпрі є місця, де живуть ці змії. Не можна навіть приблизно сказати, скільки цих полозів в Україні, масштабні дослідження чисельності цього виду не проводилися.

Зіненко попередив, що центр поширення сарматського полоза знаходиться приблизно в Україні. Ще ці змії є і в Болгарії, і в Румунії, в Греції, в Туреччині, а також у країнах Кавказу (Вірменія, Грузія, Азербайджан), на півдні РФ, в Казахстані та Узбекистані.

Related posts