Зустріч "коаліції рішучих": чому Європа надіслала військову делегацію до Києва?

Хоча в обговоренні майбутньої місії беруть участь десятки країн, до Києва прибуває "вузьке коло", включаючи Францію та Велику Британію, повідомив президент України Володимир Зеленський 1 квітня.
Раніше президент Франції Емманюель Макрон, як ініціатор концепції контингенту, зазначав, що мова йде про так звані "підтримуючі сили", що можуть бути розгорнуті після встановлення мирного угоди.
"Ці "сили підтримки" не повинні замінити миротворчі війська на лінії зіткнення або сильну та міцну українську армію", - сказав Макрон 26 березня. Але місія передбачає довгострокову присутність у визначених стратегічних точках на території України за узгодженням з Києвом. Завдання контингенту - забезпечити стримування потенційної агресії з боку Росії.
За словами Зеленського, обговорюються не лише присутність контингенту та майбутній розвиток українських збройних сил і їхня роль у забезпеченні європейської безпеки. "Це дуже важливо, як буде виглядати майбутнє української армії як частина безпеки всього континенту", - сказав Зеленський.
За словами Макрона, делегації належить визначити, якими повинні бути характеристики Збройних сил України в перспективі.
"Яка армія, яка морська сила, які можливості повітряних сил, який формат, тобто за масштабом, чисельністю особового складу та технічним оснащенням, необхідні для адекватної реакції на потенційну агресію з боку Росії та для стримування її успіхів", - заявив Макрон 27 березня. Це важливо для того, щоб країни Європи могли спланувати обсяги своєї підтримки та визначити внески кожної держави з "коаліції рішучих" у майбутньому.
Відправлення контингенту в Україну активно обговорюється вже декілька місяців на рівні дипломатичних відомств. 27 березня у Парижі щодо цього питання відбувся саміт на рівні лідерів держав.
Як зазначалося в повідомленнях РБК-Україна, тривають дискусії щодо різних варіантів місій. Вибір того чи іншого формату значною мірою залежатиме від умов перемир'я з Росією. Адже укладення мирної угоди є критично важливим кроком для можливого введення миротворчого контингенту – без цього жодні європейські війська не можуть бути присутніми в Україні.
Однак вже зараз є низка технічних та логістичних питань, які можна пропрацьовувати, сказав РБК-Україна аналітик, голова Центру аналізу та стратегії Ігор Чаленко.
"Існує ряд питань, зокрема щодо повітряного прикриття, зокрема, з яких аеропортів Європи зможуть відправлятися літаки європейських країн. Відповідно, це необхідно ретельно аналізувати і детально опрацьовувати – особливо в технічному аспекті," - підкреслив у коментарі для видання Чаленко.
Також існує ймовірність, що підготовка українських військових підрозділів може бути переміщена з Європи безпосередньо в Україну за участю інструкторів з європейських країн. Врешті-решт, жодна з таких поїздок не проходить без обговорення термінової допомоги для України.
"Мова йде про необхідність підвищення підтримки в даний момент. Цей візит слід розглядати у контексті заяв президента Зеленського про потенціал активізації наступальних дій у трьох напрямках, які охоплюють Харківську, Сумську та Запорізьку області," - зазначив Чаленко.
У цій ситуації основним аспектом є можливість США змусити Росію до зупинки вогню та встановлення тривалого миру. Без цього ініціативи щодо європейської місії в Україні залишаться лише на рівні обговорень.