100 км від Бейрута. Як ізраїльські військові ЦАХАЛ забезпечують безпеку Ізраїлю на межі з Ліваном.


Ізраїль продовжує наземну операцію у Лівані, ліквідуючи терористів "Хезболли". Яких цілей досягає Ізраїль, чим служба у ЦАХАЛ схожа на роботу захисників у ЗСУ під час війни - у матеріалі РБК-Україна.

Роман Гольдман є військовослужбовцем в елітному підрозділі Армії оборони Ізраїлю, спеціалізованому на рятуванні пілотів, які зазнали катастрофи, а також на медичній евакуації солдатів з поля бою. Наразі він виконує свої обов’язки приблизно за сто кілометрів від ліванської столиці Бейрута. 23 вересня цього року Ізраїль ініціював операцію "Стріли Півночі", націлену проти угруповання "Хезболла". З 1 жовтня триває наземний етап цієї операції.

В інтерв'ю РБК-Україна Роман Гольдман розповів, як відбувається військова операція Ізраїлю в Лівані, про особливості служби у медичному підрозділі ЦАХАЛ та про спільних ворогів України та Ізраїлю.

Основною метою операції ізраїльських збройних сил на півдні Лівану є ліквідація військової інфраструктури та ракетних можливостей терористичної організації "Хезболла", яка становить загрозу для безпеки Ізраїлю. Ключовою характеристикою військових дій Ізраїлю є прагнення мінімізувати масштаби бойових операцій, щоб уникнути шкоди для цивільного населення Лівану, запобігти ескалації конфлікту та зосередитися на локальних ударах.

"Я знаходжуся на півночі Ізраїлю, неподалік від кордону з Ліваном. Ізраїль ініціював превентивну операцію у відповідь на тривалі обстріли з ліванської території, які влаштовує "Хезболла". Ізраїльські військові проводять свої дії з великою точністю, аби забезпечити безпеку місцевого населення на півночі країни", - ділиться Роман в інтерв'ю РБК-Україна.

Відео: Роман Гольдман про службу в армії Ізраїлю та допомогу Україні під час війни (youtube.com/РБК-Україна)

Сучасну військову операцію в Лівані проти "Хезболли" деякі медіа іноді охарактеризовують як "Третю ліванську війну", порівнюючи її з першою, що відбулася в 1982 році, та другою - у 2006-му. Головною причиною всіх цих конфліктів є небажання значної частини арабського світу, в тому числі й на офіційному рівні, визнати існування Ізраїлю як держави, а також суперечки щодо статусу окремих територій.

"У порівнянні з нашою минулою бесідою, що стосувалася Сектора Гази та міста Сдерот, ситуація та особливості служби тут мають свої відмінності. Після усунення керівництва 'Хезболли' ми майже не спостерігаємо бойовиків — вони або відступили, або розійшлися. Бойові дії набули рис партизанської війни, де домінують обстріли та атаки з відстані", — зазначає Роман.

Військові, які потрапили в цю територію, очікували дещо іншого розвитку подій. Вони були впевнені, що зіткнуться з великими наземними боями. Хоча усвідомлювали силу супротивника, вважали, що він не спроможний зрівнятися з Армією оборони Ізраїлю. На ліванських землях ізраїльські солдати виявили, що бойовики майже не надають суттєвого опору.

"Терористичні групи втрачають свою стабільність, наче карткові будинки, коли втрачають своїх лідерів. Наприклад, після усунення Саїда Насралли, керівника 'Хезболли', організація зазнала значного ослаблення і не здатна відновити свої позиції," - зазначає він.

Завдяки проведеній операції Ізраїлю в Лівані, десятки тисяч ізраїльтян отримають можливість повернутися на прикордонні райони, які протягом тривалого часу зазнають атак з боку "Хезболли". Проте, за словами Романа Гольдмана, одним із ключових завдань цієї військової кампанії залишається звільнення заручників, які були захоплені терористами та утримуються в Секторі Гази. На сьогоднішній день важко сказати, скільки з них все ще живі. Тим не менш, їх повернення є життєво важливим у будь-якому випадку.

Зображення: Роман виконує службу в підрозділі, який спеціалізується на евакуації пілотів та інших військовослужбовців з зони бою (фото надане РБК-Україна).

"Виконуючи військову операцію в Лівані, ми діємо в режимі самооборони. Наші війська не здійснюють жодних дій, націлених на місцевих мешканців Лівану або на наших сусідів. Основною метою є знищення бойовиків "Хезболли", що отримують підтримку та фінансування від Ірану. Це очевидний ворог — ворог для нас, для наших партнерів з ЗСУ та для наших українських братів. Іран постачає смертоносну зброю та шахедів, як Росії, так і терористам "Хезболли". Завдяки цій зброї російська армія сьогодні веде атаки на Україну", — підкреслює військовий.

У ході операції в Лівані ізраїльська армія вже досягла низки цілей, які послабили інфраструктуру терористів. Вдалося виявити та зруйнувати численні тунелі, які "Хезболла" збудувала на півдні Лівану. Вони використовували тунелі, щоб переміщати бойовиків. Це загрожувало безпеці прикордонних районів Ізраїлю.

Збройні сили успішно нейтралізували ключових командирів терористичної організації та знищили сотні її бійців. Вони також захопили численні стратегічні пункти та склади, що містили озброєння та ракетні установки, націлені на Ізраїль.

"Вважаю, що результати операції дуже хороші. Ізраїльські військові знайшли велику кількість тунелів, створених за такою ж схемою та концепцією, яка була в Секторі Гази. Було знайдено також зброю, яка була переправлена (бойовикам - ред.) із Сирії та Ірану. Як солдат ізраїльської армії можу сказати, що армія оборони Ізраїлю задоволена таким результатом", - висловлює думку Роман.

Медичні працівники Армії оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) виконують широкий спектр завдань на передовій. Вони швидко надають допомогу пораненим безпосередньо на полі бою, стабілізуючи їхній стан перед евакуацією. Крім того, вони проводять навчання для солдатів, навчаючи їх основам першої допомоги та методам порятунку життя в критичних ситуаціях.

Не вдаючись до всіх нюансів своєї роботи на фронті, Роман Гольдман розповідає про окремі аспекти повсякденного життя спеціального медичного підрозділу, що займається евакуацією військових із зони бойових дій.

"У нас є "золота година" з моменту поранення солдата, коли йому треба надати необхідну допомогу, при цьому евакуювавши його з поля бою. Якщо потрібно, всю екстрену допомогу ми надаємо прямо на місці. І далі, протягом години, доставляємо в лікарню. Буває, доставляємо гелікоптерами або іншим спеціальним транспортом", - розповідає Гольдман.

Цікаво, що військові лікарі в Ізраїлі працюють не лише на стабілізаційних пунктах та в лікарнях, а й супроводжують солдатів у бойових діях. Деякі лікарі закріплені за бойовими батальйонами, де вони працюють пліч-о-пліч з бійцями. Надають допомогу і пораненим солдатам, і цивільним особам.

Зображення: Підтримка військових в ізраїльській армії організована на високому рівні (джерело: РБК-Україна)

Роман підкреслює, що основною характеристикою медичної служби армії є залучення найкваліфікованіших лікарів до військових операцій. У складі ЦАХАЛа працюють фахівці різних рівнів - від професорів і академіків до інтернів та лаборантів. Кожен бойовий підрозділ, що вирушає на завдання, має свого лікаря.

Це медичні працівники, які залишили свої клініки та приєдналися до бойових підрозділів для захисту своєї країни. На кожні 59 військових припадає один медик, що забезпечує надійне медичне обслуговування. Медики мають доступ до всіх необхідних ресурсів, включаючи обладнання для переливання крові. Кров зберігається у спеціальних охолоджувальних контейнерах, а завдяки регулярним постачанням з банку крові запаси оновлюються. Це дозволяє зменшити кількість загиблих серед поранених, як зазначає наш співрозмовник, підкреслюючи сильні сторони армії.

Лікарі ізраїльської армії відомі тим, що здатні надавати медичну допомогу в екстремальних умовах. Ізраїльські польові шпиталі отримали найвищий рейтинг ВООЗ завдяки можливості швидко їх розгорнути та надавати повний спектр медичних послуг у складних умовах.

В Ізраїлі після завершення обов’язкової військової служби всі військовослужбовці повертаються до цивільного життя, проте продовжують залишатися у резерві. Коли відбувається мобілізація резервістів, вони повертаються до своїх підрозділів і знову працюють разом із тими ж товаришами. Це сприяє формуванню міцних зв’язків і відчуття солідарності між ними.

"В принципі вся ізраїльська медицина базується на резервістах. Під час війни лікарі знімають білі халати, надягають військову форму і вирушають на фронт, часто в найгарячіші точки. Бійців у бою супроводжують лікарі вищої кваліфікації, з багаторічним досвідом. Ізраїль - невелика країна, кожен громадянин є важливим. І життя тут цінується дуже високо", - додає він.

Для Романа Гольдмана Україна – це не просто далека країна. Саме тут він заснував місію медичних волонтерів FRIDA Ukraine, що об'єднує українців та ізраїльтян. Протягом більше ніж 2,5 років лікарі цієї місії вирушають у прифронтові зони, де проводять медичні огляди та безкоштовно надають допомогу. Ця команда волонтерів, що складається з медиків з Ізраїлю та України, підтримує тисячі українців, які постраждали внаслідок війни.

До складу місій у Донецькій, Харківській та інших областях входять медичні спеціалісти різних спеціальностей. Прийом ведуть ендокринологи, кардіологи, педіатри.

Роман вважає, що досвід Ізраїлю в сфері медичного обслуговування військовослужбовців може бути корисним для України.

На мою думку, гібридний підхід, що дозволяє українським лікарям виїжджати в зону бойових дій на термін від одного до двох місяців, а потім повертатися до своїх звичних цивільних обов'язків, міг би бути ефективним для України. Підписання контрактів на кілька років для медичних працівників виглядає як досить радикальний крок, адже вони в першу чергу є цивільними та науковими спеціалістами, а не військовими. Гібридна модель, що передбачає обмежене залучення українських лікарів, здатна врятувати чимало життів військових, - зазначає він.

Зображення: Волонтерські програми FRIDA Ukraine у прикордонних районах України (джерело: РБК-Україна)

Навіть під час військових дій в Ізраїлі деякі ізраїльські медики знаходять можливість виїжджати в Україну для проведення гуманітарних місій. Нещодавно один ізраїльський реаніматолог повернувся з Донеччини після своєї місії. Проект продовжує свою діяльність у 10 регіонах, серед яких Сумська, Херсонська, Донецька та Запорізька області.

Роман Гольдман вірить, що після закінчення напружених часів конфлікту в Ізраїлі, він матиме шанс відвідати своїх українських колег, висловити їм підтримку та особисто подякувати за їхні зусилля на благо українського народу.

Військова служба в Збройних Силах України має чимало спільного з діяльністю ізраїльських військових, зазначає наш співрозмовник. Як і в українських солдатів, в Ізраїлі спостерігається високий рівень травм нижніх кінцівок, адже обстріли та вибухи часто призводять до численних уламкових ушкоджень.

"В процесі виконання операції наші підрозділи зустрічають території, заміновані гранатами та вибуховими пристроями. Основна частина отриманих травм викликана уламками. Ситуація в цьому аспекті нагадує те, що відбувається в Україні, де військовослужбовці також часто стикаються з подібними ушкодженнями", - зазначає Гольдман.

Активні бойові дії між ізраїльтянами та арабами розпочалися ще до офіційного проголошення держави Ізраїль у 1948 році. У війні 1947-1949 років Ізраїль здобув перемогу, зумівши відстояти свою державність. З того часу відбулися дві великі війни між Ізраїлем та коаліцією арабських країн: Шестиденна війна 1967 року та Війна Судного дня 1973-го, обидві також закінчилися перемогою Ізраїлю.

І це не рахуючи того, що Ізраїль всі роки свого існування стикався в численними бойовими зіткненнями, війнами меншої інтенсивності, тривалими періодами палестинських терактів.

Роман зазначає, що численні військовослужбовці ЦАХАЛ черпають натхнення з досвіду українських захисників. Він впевнений, що за останні десять років українська армія досягла значних успіхів у своєму розвитку. Україна та Ізраїль активно обмінюються протоколами та методиками в медичній сфері, особливо в контексті військової медицини.

"Ізраїль вже понад 75 років живе в умовах війни, що дало нам безцінний досвід. Ми завжди проявляємо велику повагу до наших колег із Збройних Сил України та захоплюємося їхньою відвагою. Створення армійської структури — це тривалий процес. Ізраїль постійно перебуває в стані напруженого конфлікту. Однак Україна за короткий термін змогла потрапити до списку найбільш прогресивних і потужних армій світу. Наша спільна мета — захистити свою країну та народ. Ми діємо так само, як і українці, які цілодобово боронять свої землі," — підкреслює Роман.

Фото: У ЦАХАЛ командири виходять на завдання разом зі своїми підлеглими (Getty Images)

Роман сподівається, що конфлікти в Ізраїлі та Україні закінчаться якомога швидше.

"Я чув, що в Україні трапляються випадки корупції та фальсифікації документів, пов'язаних з інвалідністю. Люди витрачають великі суми грошей, щоб уникнути служби в армії. В Ізраїлі я з таким не стикався, адже явка на мобілізацію перевищує 180%. Навіть ті, хто має медичні проблеми, прагнуть долучитися до захисту своєї країни, хоч би й у невеликих справах, наприклад, допомагаючи з прибиранням."

Він вважає, що ефективна комунікація з громадянами допоможе усвідомити, що служба в армії є шансом внести свій вклад у перемогу. Досягти цього розуміння можна через конструктивний діалог між владою та населенням, оскільки багато страхів виникають через брак інформації.

"Я добре розумію український народ. Це люди, які щиро патріотичні! Вони володіють потужним духом! Якщо зможемо правильно донести інформацію, мобілізація буде надзвичайно вражаючою. Україна - молода країна з сучасною армією. Я впевнений, що у нашій державі все складеться найкращим чином, а в армійських справах - на всі 100%", - зазначив Роман.

Він демонструє свою шану та захоплення українськими героями-захисниками.

"Хочу звернутися до українських військових: вся планета пишається вами. Можу тільки уявити, як важко вам. Тримайтеся! Добро обов'язково переможе зло. Ви дійсно неймовірні! А всім українцям я нагадую, що для ваших рідних на фронті надзвичайно важливо мати надійний тил. Не слід здаватися, уникати труднощів чи шукати легких шляхів. Найголовніше — це зосередитися на підтримці своєї країни, роблячи все можливе для її захисту", - підсумовує співрозмовник.

Related posts