Адміністрація Трампа розглядає можливість передачі USAID під контроль Державного департаменту: медіа виявили потенційні наслідки цього кроку.
Два джерела, обізнані про поточні дискусії, повідомили західним медіа, що адміністрація Трампа розглядає цей сценарій в контексті суттєвого перегляду механізму розподілу американської зовнішньої допомоги на міжнародній арені.
Цього тижня в Раді національної безпеки США точилися дискусії на тему можливої передачі USAID у підпорядкування Держдепу, каже Reuters особа, знайома з питанням.
Офіційний представник Сполучених Штатів також зазначив, що відповідні дії були предметом обговорень, але підкреслив, що остаточні рішення ще не були прийняті.
Про можливий крок з боку американської влади раніше повідомляло видання Politico.
Адміністрація Трампа заявила про проведення перевірки для того, щоб упевнитися, що міжнародна допомога США, яка становить десятки мільярдів доларів, відповідає новій зовнішній політиці президента, що акцентує увагу на принципі "Америка на першому місці", а не є "безглуздою витратою коштів платників податків".
Одне з джерел Reuters повідомило, що адміністрація Білого дому розглядає правові можливості, які Трамп міг би застосувати для видачі указу про скасування незалежності USAID. Проте поки що незрозуміло, чи має президент США право ухвалити таке рішення без погодження з Конгресом.
Також джерело західних ЗМІ передало, що чиновники з нещодавно створеного "Департаменту ефективності уряду" на чолі з мільярдером і радником Трампа Ілоном Маском також брали участь у розмовах і часто відвідували штаб-квартиру USAID у центрі Вашингтона цього тижня.
Як пише Reuters, якщо USAID перейде під підпорядкування Державному департаменту, це, ймовірно, матиме "драматичні наслідки для глобальної рятувальної допомоги від найбільшого у світі донора".
Крім того, підкреслюється, що рішення Трампа про замороження значної частини американської іноземної допомоги вже змінило ситуацію в сфері розвитку, викликало сотні звільнень і поставило під загрозу "тисячі інших вакансій".
Через зупинку роботи програм підтримки виникають труднощі, зокрема для польових госпіталів у тайських таборах біженців, а також у процесі розмінування на територіях бойових дій і постачання медикаментів для лікування мільйонів людей, які мають такі захворювання, як ВІЛ.
У фінансовому році 2023 Сполучені Штати Америки виділили 72 мільярди доларів на міжнародну допомогу. Відповідно до даних ООН, країна забезпечила 42% від загального обсягу гуманітарної допомоги, зафіксованої в 2024 році.
Також варто зазначити, що USAID в Україні активно реалізує гуманітарні ініціативи, які включають відновлення навчальних закладів, забезпечення медичних послуг та ремонти важливих енергетичних інфраструктур.